ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության ծրագրի 2021թ. կատարման զեկույցի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթում անդրադարձել է երկօրյա քննարկումներին եւ իր ելույթին հաջորդած արձագանքներին, ինչպես նաեւ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արձագանքին: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ թեպետ ինքը երեկ ներկայացրել էր 1998-2018թթ. տեղի ունեցած իրադարձությունների շղթան, սակայն Սերժ Սարգսյանն ընդամենը մեկ դրվագի է անդրադարձել՝ ասելով, որ ԼՂ հարցի փուլային կարգավորման շուրջ չի բանակցել երբեք: «Հենց այս դրվագի պարզաբանմամբ ֆունդամենտալ մի հարց է լուծվում, որ 1998թ. իշխանափոխությունը ոչ թե Ղարաբաղն ինչ-որ բանից փրկելու համար էր, այլ իշխանությունը զավթելու»,- ընդգծել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել բանակցային գործընթացից: Անդրադառնալով այն մեղադրանքներին, թե իբրեւ իրենք ուզում են հանձնել Ղարաբաղը՝ վարչապետը պարզաբանել է. «Եթե մենք ուզենայինք Ղարաբաղը հանձնել, Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային տրամաբանությունը մինչեւ վերջ կտանեինք, դրանով Ղարաբաղը հանձնած կլինեինք»:
Խոսելով իր երեկվա ելույթի մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է. «Այդ ելույթով մենք տարածություն բացեցինք Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի համար, որովհետեւ նախորդ շրջանի բանակցային ամբողջ գործընթացով Հայաստանն ու Արցախը զրկվել էին քաղաքական եւ դիվանագիտական տարածությունից: Մենք Հայաստանի եւ Արցախի համար պետականությունը պահպանելու ճանապարհ ենք բացում»:
ՀՀ վարչապետն անընդունելի է համարել արցախահայության՝ Ղարաբաղը լքելու գաղափարը: «Ղարաբաղի ժողովուրդը դուրս չպիտի գա, Ղարաբաղում պիտի ապրի, Ղարաբաղում պիտի ունենա իրավունքներ, ազատություններ ու կարգավիճակ: Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պիտի լինի ղարաբաղցի, արցախցի եւ հայ»,-շեշտել է նա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկով ելույթի ավարտին պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նահատակների հիշատակը:

Премьер-министр РА Н.Пашинян в своем заключительном выступлении по докладу о ходе и исполнении программы Правительства на 2021 г. коснулся двухдневных обсуждений и реакции на свое выступление, а также отклика третьего Президента РА С.Саргсяна. По словам премьера, хотя вчера он представил события 1998-2018 гг., С.Саргсян затронул лишь один эпизод, заявив, что никогда не вел переговоров о поэтапном урегулировании НК-проблемы. “Разъяснением именно этого эпизода решается фундаментальный вопрос: смена власти в 1998 г. была не для спасения Карабаха от чего-то, а для захвата власти”, - заявил премьер.
Н.Пашинян представил подробности переговорного процесса. Касаясь обвинений в том, что Карабах хотят сдать, премьер пояснил: “Если бы мы хотели сдать Карабах, мы довели бы до конца оставленную С.Саргсяном переговорную логику и тем самым сдали бы Карабах”.
Коснувшись своего вчерашнего выступления, Н.Пашинян отметил: “Этим выступлением мы открыли пространство для Республики Армения и Арцаха, потому что всем переговорным процессом предыдущего периода Армения и Арцах были лишены политического и дипломатического пространства. Мы открываем Армении и Арцаху путь к сохранению государственности”.
Премьер-министр РА счел недопустимой идею арцахских армян покинуть Карабах. “Народ Карабаха не должен уехать, он должен жить в Карабахе, он должен иметь права, свободы и статус в Карабахе. Народ Карабаха должен быть карабахцем, арцахцем и армянином в Карабахе", - подчеркнул он.
В завершение выступления по предложению Премьер-министра РА Н.Пашиняна депутаты почтили минутой молчания память жертв.