Կառավարությունը ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրել է Սեդա Շահինյանի թեկնածությունը:
Ապրիլի 14-ին Ազգային ժողովը քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը:
Թեկնածուն ներկայացրել է հանրային ծառայությունների ոլորտի առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրները, անդրադարձել հետագա անելիքներին ու մոտեցումներին: Նա նշել է, որ բնագավառը տնտեսական, քաղաքական նշանակություն եւ հնչեղություն ունի: Ըստ նրա՝ այստեղ խաչվում են քաղաքացու, տնտեսվարողի եւ պետության շահերը: Այդ պատճառով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը պետք է լավագույնս հավասարակշռի այդ շահերը եւ լուծի ծագող խնդիրները:
Սեդա Շահինյանի հավաստմամբ՝ միայն անկախ կարգավորման ինստիտուտի կայացմամբ է հնարավոր շահերի իրական հավասարակշռումը, որը մի կողմից պետք է լինի մասնագիտացված, մյուս կողմից պետք է օժտված լինի արբիտրի համար անհրաժեշտ համարժեք գործիքակազմով:
Բանախոսը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են էներգետիկայի ոլորտին:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները ներկայացրել է ՀՀ արադարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը: Սեդա Շահինյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է: 2004թ. աշխատել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում՝ առաջատար մասնագետից մինչեւ իրավաբանական եւ լիցենզավորման վարչության պետ:
2019թ. Ազգային ժողովի որոշմամբ նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ՝ երեք տարի ժամկետով:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Սեդա Շահինյանը 67 կողմ ձայնով ընտրվել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում:

The Government nominated Seda Shahinyan as a candidate for the position of a member of the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia.
On April 14, the National Assembly debated the issue of the election of a member of the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia.
The candidate presented the problems requiring a priority solution in the field of public services, referred to further things to do and approaches. She noted that the sphere has economic, political significance and resonance. According to her, here the interests of the citizen, the economic entity and the state intersect. That is why the Public Services Regulatory Commission should balance those interests and solve the problems that arise.
Seda Shahinyan assured that real balance of interests is possible only with the establishment of an independent regulatory institute, which, on the one hand, must be specialized, on the other hand, must be endowed with the adequate toolkit necessary for an arbitrator.
The speaker answered to the deputies’ questions, which referred to the sphere of energy.
The RA Minister of Justice Karen Andreasyan presented the candidate’s biographical data. Seda Shahinyan is a lawyer by profession. In 2004, she worked at the Public Services Regulatory Commission, from a leading specialist to the Head of Legal and Licensing Department.
In 2019, she was appointed as the member of the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia by the decision of the National Assembly for a period of three years.
After voting, the Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan informed that Seda Shahinyan was elected a member of the Public Services Regulatory Commission by 67 votes in favor.