Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը մեր երկրի կարեւորագույն կարգավորող մարմիններից է, որի բարեխիղճ եւ արդյունավետ աշխատանքն ուղղակիորեն նպաստում է  երկրի տնտեսական զարգացմանը. այս մասին ասել է Անուշ Բեղլոյանը՝ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ:
Անուշ Բեղլոյանի թեկնածությունն առաջադրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, իսկ նույն խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական եւ մասնագիտական տվյալներն ու աշխատանքային գործունեությունը:
Թեկնածուի համոզմամբ՝ մրցակցությունը խթանում է նորարարությունը, արտադրողականությունը եւ նպաստում արդյունավետ բիզնես միջավայրի ստեղծմանը, մեծացնում երկրի ներդրումային գրավչությունը՝ ապահովելով ինչպես ազգային, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրումներ, օգուտ բերելով սպառողներին:
Անուշ Բեղլոյանի կարծիքով՝ չնայած մրցակցության առավելություններին՝ հակամրցակցային գործողությունները երկու հիմնական պատճառներով դեռեւս տարածված են: Առաջինն արմատացած գործարար վարքագիծն է, որը զսպում է մրցակցությունը, իսկ երկրորդը՝ պետության նորմատիվ կարգավորումներն են կամ շուկաների միջամտությունը, ինչը ծանրաբեռնում է եւ բացառում մրցակցությունը: Նա հավաստիացրել է, որ այս խնդիրներն իր գործունեության առանցքում են լինելու: Թեկնածուն կարեւորել է մտավոր սեփականության ինստիտուտի պաշտպանությունը:
Ելույթի ավարտին Անուշ Բեղլոյանը հավաստիացրել է, որ ընտրվելու դեպքում լինելու է անաչառ, ընթացիկ վարույթների վերաբերյալ որեւէ հրապարակային մեկնաբանություններ չի տալու, լսելու է վարույթների բոլոր կողմերին, վարչական վարույթն իրականացնելու է արդյունավետ եւ ժամանակին: Նրա խոսքով՝ ընդունելու է որոշումներ, որոնք հավասարաչափ են եւ՛ տնտեսվարողի վարքագծի, եւ՛ պատճառած վնասի բնույթին, աշխատելու է թափանցիկ՝ հրապարակային դարձնելով վերահսկողության արդյունքները:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ քվեարկությանը մասնակցել է 67 պատգամավոր: Մեկ քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել: Անուշ Բեղլոյանը 66 կողմ ձայնով ընտրվել է Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում առաջադրել են Անահիտ Սարգսյանի թեկնածությունը: Թեկնածուի ներկայացման համար ձայնը պետք է տրվեր պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանին, ով դահլիճում չէ: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ հարցի քննարկումը հետաձգվել է:

One of the most important regulating bodies of our country the Competition Protection Commission, the honest and effective work directly promotes the economic development of the country: Anush Begloian said about this during the debate of the issue of the election of the member of the Competition Protection Commission.
The Civil Contract Faction nominated Anush Begloian’s candidacy, and the deputy of the same Faction Babken Tunyan presented the candidate’s biographical and professional data and the working activities.
To the candidate’s conviction, the competition boosts the innovation, the productivity and promotes the creation of the effective business environment, increases the investment attractiveness of the country, providing national and foreign investments, bringing use to the consumers.
In Anush Begloian’s opinion, despite the advantages of the competition, the anti-competition actions are still spread with two main reasons. The first one is the rooted business behavior, which restrains the competition, and the second – the normative regulations of the state or the intervention of the markets, which overloads and excludes the competition. She assured that these problems will be at of her activities. The candidate highlighted the protection of the intellectual property institute.
At the end of the speech Anush Begloian assured that in case of being elected unbiased, will not make any public comment on the current proceedings, will listen to all sides of the proceedings, will carry out the proceeding effective and on time. According to her, she will make decisions, which are equal to the nature of the entity’s behavior, and the caused damage, she will work transparent, making public the control results.
After voting the Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan informed that 67 deputies took part in voting. One ballot was recognized invalid. Anush Begloian was elected member of the Competition Protection Commission.
The RA NA Vice President Ruben Rubinyan informed that the factions With Honor and Armenia nominated Anahit Sargsyan’s candidacy in the post of the Competition Protection Commission. The deputy Hayk Mamijanyan should speak for presenting the candidate, but he was not in the hall. Pursuant to the law the NA Rules of Procedure, the debate of the issue was postponed.