Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը մեր երկրի կարեւորագույն կարգավորող մարմիններից է, որի բարեխիղճ եւ արդյունավետ աշխատանքն ուղղակիորեն նպաստում է  երկրի տնտեսական զարգացմանը. այս մասին ասել է Անուշ Բեղլոյանը՝ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ:
Անուշ Բեղլոյանի թեկնածությունն առաջադրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, իսկ նույն խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական եւ մասնագիտական տվյալներն ու աշխատանքային գործունեությունը:
Թեկնածուի համոզմամբ՝ մրցակցությունը խթանում է նորարարությունը, արտադրողականությունը եւ նպաստում արդյունավետ բիզնես միջավայրի ստեղծմանը, մեծացնում երկրի ներդրումային գրավչությունը՝ ապահովելով ինչպես ազգային, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրումներ, օգուտ բերելով սպառողներին:
Անուշ Բեղլոյանի կարծիքով՝ չնայած մրցակցության առավելություններին՝ հակամրցակցային գործողությունները երկու հիմնական պատճառներով դեռեւս տարածված են: Առաջինն արմատացած գործարար վարքագիծն է, որը զսպում է մրցակցությունը, իսկ երկրորդը՝ պետության նորմատիվ կարգավորումներն են կամ շուկաների միջամտությունը, ինչը ծանրաբեռնում է եւ բացառում մրցակցությունը: Նա հավաստիացրել է, որ այս խնդիրներն իր գործունեության առանցքում են լինելու: Թեկնածուն կարեւորել է մտավոր սեփականության ինստիտուտի պաշտպանությունը:
Ելույթի ավարտին Անուշ Բեղլոյանը հավաստիացրել է, որ ընտրվելու դեպքում լինելու է անաչառ, ընթացիկ վարույթների վերաբերյալ որեւէ հրապարակային մեկնաբանություններ չի տալու, լսելու է վարույթների բոլոր կողմերին, վարչական վարույթն իրականացնելու է արդյունավետ եւ ժամանակին: Նրա խոսքով՝ ընդունելու է որոշումներ, որոնք հավասարաչափ են եւ՛ տնտեսվարողի վարքագծի, եւ՛ պատճառած վնասի բնույթին, աշխատելու է թափանցիկ՝ հրապարակային դարձնելով վերահսկողության արդյունքները:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ քվեարկությանը մասնակցել է 67 պատգամավոր: Մեկ քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել: Անուշ Բեղլոյանը 66 կողմ ձայնով ընտրվել է Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում առաջադրել են Անահիտ Սարգսյանի թեկնածությունը: Թեկնածուի ներկայացման համար ձայնը պետք է տրվեր պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանին, ով դահլիճում չէ: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ հարցի քննարկումը հետաձգվել է:

“Комиссия по защите конкуренции является одним из важнейших регулирующих органов РА, добросовестная и эффективная работа которой напрямую содействует экономическому развитию страны”, - отметила А.Беглоян в ходе обсуждения вопроса об избрании члена Комиссии по защите конкуренции (КЗК).
А.Беглоян выдвинута фракцией "Гражданский договор". Член “ГД” Б.Тунян представил биографические и профессиональные данные, а также трудовую деятельность. кандидата.
По словам кандидата, конкуренция стимулирует инновации, производительность и способствует созданию эффективной бизнес-среды, повышает инвестиционную привлекательность страны, обеспечивая как национальные, так и иностранные инвестиции, принося пользу потребителям.
По словам А.Беглоян, несмотря на преимущества конкуренции, антиконкурентные действия все еще широко распространены по двум основным причинам. Первая –укоренившееся сдерживающее конкуренцию бизнес-поведение, вторая – государственное   регулирование или вмешательство в рынок, которые обременяют и исключают конкуренцию. Кандидат заверила, что эти вопросы будут в центре ее деятельности. подчеркнула важность защиты института интеллектуальной собственности.
В завершение выступления А.Беглоян отметила, что в случае избрания будет беспристрастна, не будет давать публичных комментариев по текущему процессу, выслушает все стороны процесса и будет вести административное производство эффективно и своевременно. По ее словам, она будет принимать решения, соответствующие поведению бизнеса и характеру причиненного ущерба, будет работать прозрачно, обнародовав результаты контроля.
После голосования председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян сообщил, что в голосовании приняли участие 67 депутатов. Один бюллетень был признан недействительным. А.Беглоян избрана членом КЗК с 66 голосами "за".
Вице-спикер НС Р.Рубинян сообщил, что фракции "Честь имею" и "Армения" выдвинули кандидатуру А.Саргсян на должность члена КЗК. Представить кандидата должен был  депутат А.Мамиджанян, который отсутствовал на заседании. Согласно закону "Регламент НС", обсуждение вопроса отложено.