Արցախահայության թիկունքում որեւէ գործընթաց չկա եւ չի կարող լինել: Եվ բնական է, որ այս գործընթացի կարեւորագույն շահառուն հենց Արցախի ժողովուրդն է. անդրադառնալով Արցախի խորհրդարանի ապրիլի 14-ին արած հայտարարությանը՝ ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 15-ի խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ:
Էդուարդ Աղաջանյանը հայտարարության առնչությամբ նաեւ նշել է, թե կարող է ընդամենը ենթադրել, որ Արցախի գործընկերները լավ չեն հասկացել ՀՀ վարչապետի ելույթի բովանդակությունը:
«Հայաստանի Հանրապետության համար մշտապես կարեւոր են եղել արցախահայության ազատությունները, իրավունքները, անվտանգության երաշխիքները, իսկ Արցախի կարգավիճակը պետք է բխի այդ երաշխիքներից եւ դրա շուրջ միջազգային կոնսոլիդացիայից»,-նշել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:
Լրագրողի հարցին, թե Արցախի պատգամավորները պնդում են, որ Ադրբեջանի կազմում լինելն անընդունելի է՝ Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ ՀՀ վարչապետի ելույթում Ադրբեջանի կազմում կամ կազմից դուրս լինելու մասին որեւէ ձեւակերպում չի եղել:
«Որեւէ լուծում, որի արդյունքում արցախցիները համաձայն կլինեն շարունակել ապրել Արցախում, կարծում եմ՝ պետք է, որ ընդունելի լինի բոլորի՝ առաջին հերթին արցախցիների համար: Պայմանն այն է, որ եթե արցախցիների համար դա ընդունելի է, ենթադրում եմ, որ ՀՀ քաղաքացիների եւ Հայաստանի համար եւս ընդունելի է: Խոսքն այնպիսի պայմանների մասին է, որոնց արդյունքում կապահովվեն արցախահայության բոլոր իրավունքները, եւ  արցախցիները չեն ուզենա լքել Արցախը:  Հակառակ պարագայում այն լուծումը, որը կառաջարկվի, բնականաբար, չի լինի ո՛չ ՀՀ շահերին համապատասխան, ո՛չ՝ արցախցիների: Որեւէ լուծում, որի հետեւանքով Արցախը պետք է հայաթափվի, չի կարող ընդունելի լինել Հայաստանի Հանրապետության համար»,- ասել է Աղաջանյանը:
Անդրադառնալով ԼՂ կարգավիճակի հարցում հայկական կողմի նշաձողն իջեցնելու վերաբերյալ լրագրողի հարցին՝ ԱԺ պատագամավորը պարզաբանել է. «Մենք ունենք 30 տարվա բանակցային փորձ, որի ընթացքում մենք ունեցել ենք որոշակի նշաձող, որով պայմանավորված՝ ՀՀ-ն այդ 30 տարիների ընթացքում, ըստ էության, եղել է դիվանագիտական մեկուսացման մեջ, որի հետեւանքները, կարծում եմ, բոլորս տեսնում ենք, տեսանք նաեւ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եւ դրանից հետո: Կարծում եմ՝ ժամանակն է հետեւություն անել մեր սխալներից, շարժվել իրատեսական նկատառումներով»,-նշել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
Ըստ նրա՝ այդ իրատեսական շարժառիթներով ու նկատառումներով է պայմանավորված, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւոր են համարում միջազգային հանրության հետ նույն մակարդակի, նույն գծի վրա լինելն այս հարցում: ԱԺ պատգամավորը սա չափազանց կարեւոր պայման է համարել, որպեսզի հարցը լուծվի առավել բարենպաստ ձեւով:

“Никакого процесса за спиной  арцахского  армянства   нет и быть не может. Естественно, что важнейшим бенефициаром этого процесса является именно народ Арцаха”, - подчеркнул 15 апреля на парламентском брифинге член фракции "Гражданский договор" Э.Агаджанян, коснувшись заявления парламента Арцаха от 14 апреля.
Э.Агаджанян в связи с этим заявлением предположил, что арцахские коллеги не поняли суть выступления Премьер-министра РА.
“Свободы, права и гарантии безопасности армян Арцаха всегда были важны для Республики Армения, и статус Арцаха должен исходить из этих гарантий и международной консолидации вокруг него”, - заметил депутат фракции “Гражданский договор” В.Алексанян.
В ответ на вопрос журналиста об утверждении арцахских депутатов о неприемлемости нахождения в составе Азербайджана, Э.Агаджанян заметил, что в речи Премьер-министра РА не было ни одной формулировки о том, находится Арцах в составе Азербайджана или вне его.
“Любое решение, в результате которого арцахцы согласятся продолжать жить в Арцахе,  думаю, должно быть приемлемо для всех, в первую очередь для арцахцев. Условие в том, что если это приемлемо для народа Арцаха, то, полагаю, приемлемо и для граждан РА, Армении. Речь об условиях, которые обеспечат все права арцахских армян, и они   не захотят покинуть Арцах. В противном случае предлагаемое решение, естественно, не будет отвечать интересам ни Республики Армения, ни арцахцев. Л юбое решение Арцахского вопроса  путем деарменизации Арцаха неприемлемо для   РА”, - подчеркнул Э.Агаджанян.
Отвечая на   вопрос журналиста о снижении планки армянской стороны в вопросе статуса НК, депутат пояснил: "У нас есть 30-летний опыт переговоров, в ходе которых был определенный рубеж, вследствие чего Армения находилась, по сути, в дипломатической изоляции в течение этих 30 лет и последствия которой,   думаю, мы все видим и видели также во время и после 44-дневной войны. Полагаю, пришло время сделать выводы из наших ошибок, исходить из реалистичных намерений”.
По Агаджаняну, это обусловлено реалистичными мотивами и намерениями властей РА быть в этом вопросе на одном уровне, на одной линии с международным сообществом. Депутат НС счел это чрезвычайно важным условием для наиболее благоприятного решения вопроса.