«ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը խորհրդարանի հետ իրականացնում է ծրագրեր
«ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը սկսել է «Ազգային ժողով-քաղաքացիական հասարակություն» համագործակցության հարթակի աշխատանքները: Նախատեսվում են ամենամսյա հանդիպումներ, մշակվել է օրակարգ եւ հրատապ հարցերի քննարկման ցանկ: Այս մասին ապրիլի 19-ին  նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանն ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական ու մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահները ռոտացիոն կարգով, ըստ թեմաների, կվարեն հարթակի հանդիպումների քննարկումները: Նախաձեռնությանն աջակցում է նաեւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը՝ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում:
Մարգարիտա Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը, համագործակցելով Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի հետ, իրականացնում է «Խթանելով առավել գենդերազգայուն օրենսդրություն Հայաստանում» ծրագիրը:
Նախատեսվում են երկօրյա դասընթացներ պատգամավորների, օգնականների, աշխատակազմի աշխատակիցների, փորձագետների համար: Նպատակն օրենսդրության գենդերային ուղղորդման կարողությունների եւ ունակությունների ամրապնդումն է: Առաջարկությունները քննարկվելու են գենդերային փորձագետների հետ, իրականացվելու է շրջանառության մեջ դրված մի շարք նախագծերի փորձարկում, գործիքակազմի, մեխանիզմների կիրառում:
Թագուհի Թովմասյանը կարեւորել է հիմնադրամի գործունեությունը եւ համատեղ աշխատելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նա տեղեկացրել է, որ պատրաստ է օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով առաջարկվել է ընտանեկան բռնության ենթարկված կանանց կողմից դատարան բողոքարկվող գործերի դեպքում վերացնել պետտուրքը: Նախաձեռնությունը պատեհ պահի կդրվի շրջանառության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության մի շարք հարցեր, նշվել է, որ բազմաթիվ ծրագրեր կարելի է համատեղ իրականացնել:

OxYGen Foundation запустил платформу сотрудничества “НС – гражданское общество”. Запланированы ежемесячные встречи, разработана повестка и перечень неотложных вопросов. 19 апреля об этом заявила исполнительный директор фонда М.Акопян на встрече с председателем Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян.
Председатели постоянных комиссий НС по труду и социальной защите, по защите прав человека и общественным вопросам будут вести дискуссии на заседаниях платформы в порядке ротации, в соответствии с темами. Инициативу также поддерживает ПРООН в рамках программы “Новая Армения – современный парламент”.
М.Акопян сообщила, что Oxygen Foundation в сотрудничестве с Национальным институтом демократии реализует программу “Продвижение гендерно-чувствительного законодательства в Армении”.
Предусмотрены двухдневные курсы для депутатов, их помощников, сотрудников аппарата, экспертов. Цель – укрепление возможностей законодательства с учетом гендерных аспектов. Предложения будут обсуждаться с гендерными экспертами, будет апробироваться ряд введенных в обращение проектов, применены инструменты и механизмы.
Т.Товмасян подчеркнула важность деятельности фонда и выразила готовность к совместной работе. Она сообщила, что готова законодательная инициатива, которой предлагается отменить госпошлину в случае обжалования в суде дел женщин, подвергшихся домашнему насилию. Инициатива будет запущена в обращение в удобное время .
В ходе встречи обсужден ряд вопросов сотрудничества, отмечено, что многие программы могут быть реализованы совместно.