«ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը խորհրդարանի հետ իրականացնում է ծրագրեր
«ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը սկսել է «Ազգային ժողով-քաղաքացիական հասարակություն» համագործակցության հարթակի աշխատանքները: Նախատեսվում են ամենամսյա հանդիպումներ, մշակվել է օրակարգ եւ հրատապ հարցերի քննարկման ցանկ: Այս մասին ապրիլի 19-ին  նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանն ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական ու մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահները ռոտացիոն կարգով, ըստ թեմաների, կվարեն հարթակի հանդիպումների քննարկումները: Նախաձեռնությանն աջակցում է նաեւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը՝ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում:
Մարգարիտա Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը, համագործակցելով Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի հետ, իրականացնում է «Խթանելով առավել գենդերազգայուն օրենսդրություն Հայաստանում» ծրագիրը:
Նախատեսվում են երկօրյա դասընթացներ պատգամավորների, օգնականների, աշխատակազմի աշխատակիցների, փորձագետների համար: Նպատակն օրենսդրության գենդերային ուղղորդման կարողությունների եւ ունակությունների ամրապնդումն է: Առաջարկությունները քննարկվելու են գենդերային փորձագետների հետ, իրականացվելու է շրջանառության մեջ դրված մի շարք նախագծերի փորձարկում, գործիքակազմի, մեխանիզմների կիրառում:
Թագուհի Թովմասյանը կարեւորել է հիմնադրամի գործունեությունը եւ համատեղ աշխատելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նա տեղեկացրել է, որ պատրաստ է օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով առաջարկվել է ընտանեկան բռնության ենթարկված կանանց կողմից դատարան բողոքարկվող գործերի դեպքում վերացնել պետտուրքը: Նախաձեռնությունը պատեհ պահի կդրվի շրջանառության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության մի շարք հարցեր, նշվել է, որ բազմաթիվ ծրագրեր կարելի է համատեղ իրականացնել:

OxYGen Foundation Implements Projects with Parliament
The OxYGen Foundation began the work of the National Assembly-Civil Society cooperation platform. Monthly meetings would be designed, agenda and a list for debating urgent items had been revised. The Executive Director of OxYGen Foundation Margarita Hakobyan noted about this on April 19 during the meeting with the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan.
The Chairs of the Standing Committees on Labor and Social Affairs and on Protection of Human Rights and Public Affairs in rotation order, according to the themes, will moderate the discussions of the platform meetings. The UN Development Modern Parliament for a Modern Armenia Project also supports the initiative.
Margarita Hakobyan has informed that cooperating with the National Democracy Institute, OxYGen Foundation implements the project Promoting More Gender-sensitive Legislation in Armenia.
Two-day courses are scheduled for the deputies, assistants, employees of the Staff and the experts. The aim is the strengthening of the capacities and abilities for gender legislation. The proposals will be discussed with the gender experts, testing a number of projects put into circulation will be carried out, as well as use of toolkits and mechanisms.
Taguhi Tovmasyan highlighted the activities of the Foundation and expressed readiness to jointly work. She has informed that the legislative initiative, which proposes to eliminate the state duty in the cases under appeal to the court by the women subjected to domestic violence, is ready. The initiative will be put into circulation at opportune moment.
During the meeting a number of issues for cooperation were discussed: it was noted that numerous projects could be jointly implemented.