Նիդերլանդները՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր-անդամ եւ եվրոպական արժեքներն առաջմղողներից, կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսի հետ ապրիլի 20-ին տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում:
Կողմերը քննարկել են աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումներին, տարածաշրջանային անվտանգությանը, հայ-նիդերլանդական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, որի համար լավ հիմք կարող է ծառայել նախորդ գումարման խորհրդարանում ձեւավորված Նիդերլանդներ-Հայաստան բարեկամության շրջանակը:
Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Քննարկվել են ռազմագերիների վերադարձին, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգությանն առնչվող եւ մի շարք այլ հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Նիդերլանդների կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հիմնախնդրին, ինչպես նաեւ խորհրդարանի կողմից 2021թ. ընդունած բանաձեւին, որում հղում կատարելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ իր նախորդ բանաձեւերին՝ խորհրդարանը կոչ է արել կառավարությանը վերջնականապես եւ հստակ ճանաչել այն:
Նիկո Սխերմերսը նաեւ ներկայացրել է դեսպանության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, քննարկվել են առաջիկա համատեղ անելիքները:

“Нидерланды, как член-учредитель Евросоюза и поборник европейских ценностей, являются важным партнером для Армении”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян в ходе встречи 20 апреля с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерсом.
Стороны обсудили вопросы, связанные с последними геополитическими событиями, региональной безопасностью и развитием армяно-нидерландских отношений. Особое внимание было уделено развитию межпарламентских отношений, хорошей основой для которых могут стать рамки группы дружбы Армения-Нидерланды, сложившиеся в НС предыдущего созыва.
Председатель комиссии представил послу ситуацию вокруг Нагорного Карабаха. Обсуждались возвращение военнопленных, армянское культурное наследие в Арцахе и ряд других вопросов.
Затронуты признание Нидерландами Геноцида армян, а также принятая парламентом в 2021 г. резолюция, в которой, ссылаясь на свои предыдущие резолюции о признании Геноцида, парламент призвал правительство окончательно и четко признать его.
Нико Схермерс также представил программы, реализуемые посольством в Армении, коснулся предстоящих совместных мероприятий.