«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է լիզինգատուին եւ լիզինգառուին հնարավորություն տալ լիզինգի պայմանագրով սահմանելու լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցով պետական սահմանը հատելու իրավունքը կամ դրա սահմանափակումը: Համանման կարգավորում է նախատեսվում ներդնել նաեւ «Պետական սահմանի մասին» օրենքում:
Խնդիրն այն է, որ գործող իրավանորմերն ամբողջապես չեն կարգավորվում լիզինգառուի կամ նրա կողմից լիազորված անձի կողմից լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցով ՀՀ սահմանը հատելու հետ կապված գործնական խնդիրները: Արդյունքում, լիզինգառուն ցանկացած պահի կարող է լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցով հատել ՀՀ սահմանը՝ այդպիսով ռիսկի տակ դնելով լիզինգի առարկա հանդիսացող տրանսպորտային միջոցի իրացվելիությունը: Օրենքների նախագծով սահմանվում է դիսպոզիտիվ կարգավորում՝ լիզինգառուին հնարավորություն տալով հատել մեր երկրի սահմանը բացառապես լիզինգատուի համաձայնությամբ՝ այդպիսով նվազագույնի հասցնելով լիզինգի առարկա հանդիսացող  տրանսպորտային միջոցի հնարավոր կորստի ռիսկը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հարակից ելույթում նշել է, որ փաթեթը մշակվել է ՀԿ-ների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների առաջարկությունների հիման վրա: Նա գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել նախագծին:
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 21-ի նիստում:

В пакете проектов о внесении дополнений в Гражданский кодекс РА и в закон “О государственной границе” предлагается дать возможность арендодателю и арендатору определять право пересечения арендуемым транспортным средством государственной границы или его ограничение.
Проблема в том, что действующие правовые нормы не полностью регулируют практические вопросы, связанные с пересечением границы РА арендованным транспортным средством арендатора или уполномоченного им лица. В результате арендатор может в любое время пересечь границу РА на арендованном транспортном средстве, что ставит под угрозу ликвидность арендованного транспортного средства. Законопроектами устанавливается диспозитивное регулирование, позволяющее арендатору пересекать границу РА исключительно с согласия арендодателя, что минимизирует риск возможной утраты арендованного транспортного средства.
Заместитель министра юстиции РА Г.Минасян отметил, что после первого чтения правительство представило технические предложения, которые были приняты.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян в содокладе отметил, что пакет разработан на основе предложений общественных организаций и представителей гражданского общества. Он призвал своих коллег проголосовать за законопроект.
Пакет получил положительное заключение.
Законодательная инициатива правительства обсуждалась 21 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.