Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Հայաստան են ժամանում պատվիրակություններ տարբեր երկրներից:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Արգենտինա, Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Նարեկ Բաբայանն ու Արուսյակ Ջուլհակյանն ապրիլի 21-ին հանդիպել են Արգենտինայից ժամանած պատվիրակության անդամների հետ, որոնց թվում են արեւելագետներ, լրագրողներ, փաստաբաններ, գործարարներ: Պատվիրակությունը գլխավորել է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայանի ՓԲԸ-ի նախկին գործադիր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Վլադիմիր Վարդանյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշել է, որ երկու պետությունների բարեկամական կապերն առավել քան երկդարյա պատմություն ունեն, եւ Արգենտինան Հայաստանի լավագույն բարեկամներից է: Նա ընդգծել է, որ Խուան Պաբլո Գեչիջյանն ու նրա ղեկավարած ընկերությունը կամուրջ են երկու ժողովուրդների միջեւ:
Խուան Պաբլո Գեչիջյանի խոսքով՝ այցի նպատակն է խորացնել մշակույթի եւ պատմության ճանաչելիությունը:
«Մեծ համակրանք  ունեմ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ, հետաքրքրված եմ հայկական հարցով: Մենք այստեղ ենք ապրիլի 24-ին նվիրված հիշատակի արարողություններին մասնակցելու եւ հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար»,- ասել է լրագրող-փաստաբան Կարլոս Մասլատոնը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ խորհրդարանական կապերի զարգացմանը, բարեկամական խմբերի համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ մի շարք ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա:

К 24 апреля в Армению прибывают делегации из различных стран.
21 апреля члены группы дружбы НС Армения-Аргентина, Армения-Уругвай В.Варданян, Н.Бабаян и А.Джулакян встретились с членами делегации Аргентины, в числе которых востоковеды, журналисты, юристы, бизнесмены. Делегацию возглавляет исполнительный директор ЗАО “Международный аэропорт Армения” Хуан Пабло Гечиджян.
Приветствуя гостей в НС, В.Варданян отметил, что дружественные связи между двумя государствами имеют более чем двухвековую историю, и Аргентина среди лучших друзей Армении. Он подчеркнул, что Хуан Пабло Гечиджян и его компания являются мостом между двумя народами.
По словам Гечиджяна, цель визита – углубление познаний о культуре и истории.
“Симпатизирую Армении и армянскому народу, меня интересует Армянский вопрос. Мы здесь, чтобы принять участие в памятных церемониях, посвященных 24 апреля, и поддержать армянский народ”, - подчеркнул журналист-адвокат Карлос Маслатон.
На встрече обсуждены вопросы развития парламентских связей между РА и Аргентиной, углубления сотрудничества между группами дружбы. Отмечен имеющийся большой потенциал для взаимодействия в ряде сфер.