Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի անունից ռուս-հայկական հարաբերություններում ունեցած մեծ ներդրման համար ապրիլի 22-ին շնորհակալագիր է հանձնվել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովին, ով ռուսական համայնքը ներկայացնող օրենսդիր է:
Շնորհակալագիրն Ալեքսեյ Սանդիկովին է փոխանցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 34-րդ նիստի ընթացքում, որն անցկացվել է Ստեփանավանում:
Նշենք, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ «Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրի 25-ամյակը:

22 апреля от имени Председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации В.Матвиенко за большой вклад в развитие российско-армянских отношений представителю русской общины Армении, депутату НС РА А.Сандыкову вручена Благодарственная грамота.
Благодарственную грамоту А.Сандыкову вручил председатель Комитета СФ РФ по обороне и безопасности В.Бондарев в ходе состоявшегося в Степанаване 34-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ.
Мероприятие приурочено к исполняющемуся в текущем году 30-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ, а также 25-летию Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи.