Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի անունից ռուս-հայկական հարաբերություններում ունեցած մեծ ներդրման համար ապրիլի 22-ին շնորհակալագիր է հանձնվել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովին, ով ռուսական համայնքը ներկայացնող օրենսդիր է:
Շնորհակալագիրն Ալեքսեյ Սանդիկովին է փոխանցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 34-րդ նիստի ընթացքում, որն անցկացվել է Ստեփանավանում:
Նշենք, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ «Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրի 25-ամյակը:

On April 22, on behalf of the Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matvienko the RA NA deputy Aleksey Sandikov, who is a legislator representing the Russian community, was handed over a letter of acknowledgement for great contribution in the Russian-Armenian relations.
During the 34th meeting of the Inter-Parliamentary Committee on the Armenian-Russian Cooperation between the RA NA and RF FA, which was held in Stepanavan, the Chair of the Committee on Defense and Security of the RF FA Federation Council Viktor Bondarev conveyed the letter of acknowledgement to Aleksey Sandikov.
Let us note that this year the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Russia, as well as the 25th anniversary of the treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance turns.