Ապրիլի 22-25-ը Հայաստան է այցելել Նիդերլանդների խորհրդարանի անդամ, «Քրիստոնեական միություն» կուսակցության արտաքին քաղաքականության հարցերով խոսնակ Դոն Սեդերը: Այցի ընթացքում Դոն Սեդերը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության պաշտոնյաների հետ, ծանոթացել Արցախում տիրող իրավիճակին, ինչպես նաեւ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
Ապրիլի 23-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մերի Գալստյանի ուղեկցությամբ խորհրդարանականը Գորիսում հանդիպել է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի, ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանի եւ ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանի հետ:
Վահրամ Բալայանը շնորհակալություն է  հայտնել Դոն Սեդերին Հայաստան այցի, հանդիպման, ինչպես նաեւ հայությանը հուզող հարցերի լուծմանն ուղղված իր քայլերի  համար: Նրա խոսքով՝ արցախահայությունն իր ինքնորոշման իրավունքը ձեռք է բերել այդ ժամանակվա սովետական եւ միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան. նպատակն է եղել  իրականացնել մարդու ազատ ապրելու իրավունքն իր հայրենիքում: Նա ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով արցախահայության նկատմամբ այս 30 տարիների ընթացում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից իրականացվող ցեղասպանական քայլերը: Վահրամ Բալայանը խնդրել է Դոն Սեդերին Նիդերլանդների խորհրդարանում ներկայացնել բոլոր նշված փաստերը եւ հույս հայտնել, որ կպաշտպանվեն արցախահայության իրավունքները, քանզի Արցախում ապրում է եվրոպական արժեքներ կրող ժողովուրդ, որն ուզում է ինտեգրվել քաղաքակիրթ աշխարհին:
ԱՀ ԱԳ փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը հյուրին ներկայացրել է Թուրքիայի ցեղասպան քայլերը եւ հայատյացության դրսեւորումները, որոնք արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանն իրականացնում է առ այսօր: Նրա խոսքով՝ Սովետական Միության փլուզումից հետո Արցախի ժողովուրդն արտահայտել է իր հայրենիքում ապրելու կամքը, ինչն Ադրբեջանի կողմից ընկալվել է որպես պայքար տարածքի համար: Նա նշել է, որ այսօր Արցախի ժողովուրդն ուզում է նույնը, ինչ 30 տարի առաջ՝ խաղաղ ապրել իր հայրենիքում:  Փոխնախարարը նաեւ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի թշնամին ոչ միայն Արցախի հայերն են, այլեւ աշխարհի հայերը, ինչի մասին բացահայտ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը: Արմինե Ալեքսանյանը նշել է, որ անընդունելի է այն գաղափարը, համաձայն որի՝ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, եւ մարդիկ կարող են այնտեղ խաղաղ ապրել:
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը չի պատկերացրել, որ Արցախի ժողովուրդը պատերազմից հետո կվերադառնա Արցախ, բայց նրանք վերադարձել են եւ այսօր ապրում են շատ ծանր պայմաններում: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն օգտագործում է բոլոր միջոցները, որպեսզի արցախցիները լքեն Արցախը: Արցախի օմբուդսմենը մանրակրկիտ ներկայացրել է արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանի դաժան եւ անմարդկային քայլերը: Նա նշել է, որ ինչպես 1915թ., այնպես էլ այսօր, աշխարհը լուռ է, սակայն ինքը հավատում է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքները պետք է պաշտպանվեն միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մերի Գալստյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների խնդրին եւ նշել, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ խոչընդոտում է գերիների վերադարձին: Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի, ինչը կլինի ամենաարդյունավետ միջոցը եւ կստիպի Ադրբեջանին վերադարձնել բոլոր գերիներին:
Դոն Սեդերը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշել է, որ բարձր է գնահատում այն հանգամանքը, որ արցախցիներն իրեն ներկայացրին, թե իրականում ինչ է տեղի ունենում Արցախում: Նա ընդգծել է, որ վերոնշյալ հարցերի շուրջ քննարկումներ է ունեցել Նիդերլանդներում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Քննարկումներ են եղել նաեւ խորհրդարանում. նա առաջարկել է Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ անցկացնել փորձաքննություն: Դոն Սեդերը շեշտել է, որ քայլեր են արվում, որպեսզի ապացուցվի՝ Արցախի դեմ իրականացված պատերազմում Ադրբեջանն ագրեսոր է, եւ նրա դեմ կիրառվեն համապատասխան սանկցիաներ:
Դոն Սեդերի խնդրանքով Արցախի պաշտոնյաները պատասխանել են նրան հետաքրքրող մի շարք հարցերի: Հանդիպման ավարտին արցախցիները շնորհակալություն են հայտնել հյուրին այցի եւ կառուցողական ու արդյունավետ հանդիպման համար:
Ապրիլի 24-ին Մերի Գալստյանի ուղեկցությամբ Դոն Սեդերն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նա ծանոթացել է Ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին:

22-25 апреля Армению посетил член парламента Нидерландов и спикер по вопросам внешней политики партии “Христианский союз” Дон Седер. В ходе визита Дон Седер встретился с официальными лицами Республики Арцах, ознакомился с ситуацией в НК, а также посетил мемориал в Цицернакаберде и Музей-институт Геноцида армян.
23 апреля в сопровождении депутата М.Галстян депутат встретился в Горисе с Защитником прав человека Республики Арцах Г.Степаняном, заместителем министра иностранных дел А.Алексанян и председателем Постоянной комиссии НС по внешним отношениям НС Республики Арцах В.Балаяном.
В.Балаян поблагодарил Дона Седера за визит в Армению, встречу, а также за его шаги, направленные на решение волнующих армян вопросов. По его словам, армяне Арцаха получили право на самоопределение в соответствии с нормами советского и международного права того времени – цель   состояла в реализации права человека свободно жить на своей родине. Он представил ситуацию в Арцахе, подчеркнув геноцидные шаги, предпринятые Азербайджаном и Турцией против армян Арцаха за эти 30 лет. В.Балаян попросил Дона Седера представить все упомянутые факты в парламенте Нидерландов и выразил надежду, что права арцахских армян будут защищены, так как в Арцахе живет народ с европейскими ценностями, стремящийся к интеграции с цивилизованным миром.
Заместитель министра иностранных дел Республики Арцах А.Алексанян представила гостю геноцидальные шаги Турции и проявления ненависти Азербайджаном по отношению к армянам Арцаха по сей день. По ее словам, после распада Советского Союза народ Арцаха выразил желание жить на своей родине, что было воспринято Азербайджаном как борьба за территорию. Она отметила, что сегодня народ Арцаха хочет жить в мире на своей родине, как и 30 лет назад. Замминистра также подчеркнула, что врагом Азербайджана являются не только армяне Арцаха, но и армяне всего мира, о чем открыто заявил президент Азербайджана. А.Алексанян отметила, что неприемлема идея, согласно которой Арцах может быть частью Азербайджана и люди могут жить там мирно.
По словам омбудсмена Республики Арцах Г.Степаняна, Азербайджан не предполагал, что народ Арцаха вернется в НК после войны, однако арцахцы вернулись и сегодня живут в сложнейших условиях. Он подчеркнул, что Азербайджан использует все средства, чтобы арцахцы навсегда покинули свой край. Омбудсмен Арцаха подробно представил жестокие и бесчеловечные действия Азербайджана в отношении арцахских армян. Он отметил, что и в 1915 г., и сегодня мир молчит, но выразил надежду, что права народа Арцаха необходимо защищать на международных площадках.
Депутат НС М.Галстян, коснувшись вопроса удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, отметила, что соседняя страна всячески препятствует их возвращению на родину. По ее словам, международное сообщество должно оказать давление, что будет наиболее эффективным способом, и заставить Азербайджан вернуть всех пленных.
Дон Седер, поблагодарив за встречу, отметил, что высоко ценит предоставленную ему арцахцами информацию о реальной ситуации в НК. Он подчеркнул, что обсудил вышеуказанные вопросы с представителями армянской общины Нидерландов. Прошли дискуссии также в парламенте. Он предложил провести экспертизу положения в Арцахе. Дон Седер подчеркнул, что предпринимаются шаги по доказательству агрессии Азербайджана против Арцаха и применению к нему соответствующих санкций.
По просьбе Дона Седера должностные лица Арцаха ответили на ряд интересующих его вопросов. В завершение встречи арцахцы поблагодарили гостя за визит, конструктивную и продуктивную встречу.
24 апреля Дон Седер в сопровождении М.Галстян посетил мемориал в Цицернакаберде, возложил цветы к Вечному огню и почтил память жертв Геноцида армян. В Музее-институте Геноцида армян он ознакомился с экспонатами, свидетельствуюими о преступлении века.