Ապրիլի 22-25-ը Հայաստան է այցելել Նիդերլանդների խորհրդարանի անդամ, «Քրիստոնեական միություն» կուսակցության արտաքին քաղաքականության հարցերով խոսնակ Դոն Սեդերը: Այցի ընթացքում Դոն Սեդերը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության պաշտոնյաների հետ, ծանոթացել Արցախում տիրող իրավիճակին, ինչպես նաեւ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
Ապրիլի 23-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մերի Գալստյանի ուղեկցությամբ խորհրդարանականը Գորիսում հանդիպել է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի, ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանի եւ ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանի հետ:
Վահրամ Բալայանը շնորհակալություն է  հայտնել Դոն Սեդերին Հայաստան այցի, հանդիպման, ինչպես նաեւ հայությանը հուզող հարցերի լուծմանն ուղղված իր քայլերի  համար: Նրա խոսքով՝ արցախահայությունն իր ինքնորոշման իրավունքը ձեռք է բերել այդ ժամանակվա սովետական եւ միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան. նպատակն է եղել  իրականացնել մարդու ազատ ապրելու իրավունքն իր հայրենիքում: Նա ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով արցախահայության նկատմամբ այս 30 տարիների ընթացում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից իրականացվող ցեղասպանական քայլերը: Վահրամ Բալայանը խնդրել է Դոն Սեդերին Նիդերլանդների խորհրդարանում ներկայացնել բոլոր նշված փաստերը եւ հույս հայտնել, որ կպաշտպանվեն արցախահայության իրավունքները, քանզի Արցախում ապրում է եվրոպական արժեքներ կրող ժողովուրդ, որն ուզում է ինտեգրվել քաղաքակիրթ աշխարհին:
ԱՀ ԱԳ փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը հյուրին ներկայացրել է Թուրքիայի ցեղասպան քայլերը եւ հայատյացության դրսեւորումները, որոնք արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանն իրականացնում է առ այսօր: Նրա խոսքով՝ Սովետական Միության փլուզումից հետո Արցախի ժողովուրդն արտահայտել է իր հայրենիքում ապրելու կամքը, ինչն Ադրբեջանի կողմից ընկալվել է որպես պայքար տարածքի համար: Նա նշել է, որ այսօր Արցախի ժողովուրդն ուզում է նույնը, ինչ 30 տարի առաջ՝ խաղաղ ապրել իր հայրենիքում:  Փոխնախարարը նաեւ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի թշնամին ոչ միայն Արցախի հայերն են, այլեւ աշխարհի հայերը, ինչի մասին բացահայտ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը: Արմինե Ալեքսանյանը նշել է, որ անընդունելի է այն գաղափարը, համաձայն որի՝ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, եւ մարդիկ կարող են այնտեղ խաղաղ ապրել:
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը չի պատկերացրել, որ Արցախի ժողովուրդը պատերազմից հետո կվերադառնա Արցախ, բայց նրանք վերադարձել են եւ այսօր ապրում են շատ ծանր պայմաններում: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն օգտագործում է բոլոր միջոցները, որպեսզի արցախցիները լքեն Արցախը: Արցախի օմբուդսմենը մանրակրկիտ ներկայացրել է արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանի դաժան եւ անմարդկային քայլերը: Նա նշել է, որ ինչպես 1915թ., այնպես էլ այսօր, աշխարհը լուռ է, սակայն ինքը հավատում է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքները պետք է պաշտպանվեն միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մերի Գալստյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների խնդրին եւ նշել, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ խոչընդոտում է գերիների վերադարձին: Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի, ինչը կլինի ամենաարդյունավետ միջոցը եւ կստիպի Ադրբեջանին վերադարձնել բոլոր գերիներին:
Դոն Սեդերը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշել է, որ բարձր է գնահատում այն հանգամանքը, որ արցախցիներն իրեն ներկայացրին, թե իրականում ինչ է տեղի ունենում Արցախում: Նա ընդգծել է, որ վերոնշյալ հարցերի շուրջ քննարկումներ է ունեցել Նիդերլանդներում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Քննարկումներ են եղել նաեւ խորհրդարանում. նա առաջարկել է Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ անցկացնել փորձաքննություն: Դոն Սեդերը շեշտել է, որ քայլեր են արվում, որպեսզի ապացուցվի՝ Արցախի դեմ իրականացված պատերազմում Ադրբեջանն ագրեսոր է, եւ նրա դեմ կիրառվեն համապատասխան սանկցիաներ:
Դոն Սեդերի խնդրանքով Արցախի պաշտոնյաները պատասխանել են նրան հետաքրքրող մի շարք հարցերի: Հանդիպման ավարտին արցախցիները շնորհակալություն են հայտնել հյուրին այցի եւ կառուցողական ու արդյունավետ հանդիպման համար:
Ապրիլի 24-ին Մերի Գալստյանի ուղեկցությամբ Դոն Սեդերն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նա ծանոթացել է Ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին:

On April 22-25, the member of the Dutch Parliament, the Foreign Affairs Spokesman of the Coalition Christian Union Party Don Ceder visited Armenia. During Don Ceder had a meeting with the officials of the Artsakh Republic, got acquainted with the situation in Artsakh, as well as visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex and the Armenian Genocide Museum-Institute.
On April 23, accompanied by the RA NA deputy Meri Galstyan, in Goris the parliamentarian met with the Human Rights Defender of the Artsakh Republic (AR) Gegham Stepanyan, the AR Deputy Minister of Foreign Affairs Armine Alexanyan and the Chair of the AR NA Standing Committee on Foreign Relations Vahram Balayan.
Vahram Balayan thanked Don Ceder for visiting Armenia, for the meeting, as well as for his steps aimed at the solution of the issues concerning the Armenians. According to him, the Artsakh Armenians achieved their right to self-determination according to the norms of that time Soviet and international law: the aim was to exercise the right to human free living in their homeland. He presented the situation in Artsakh, underlining the genocidal steps being undertaken by Azerbaijan and Turkey towards Artsakh Armenians during these 30 years. Vahram Balayan has asked Don Ceder to present all the mentioned facts in the Dutch Parliament and has expressed hope that the Artsakh Armenians’ rights will be protected, as in Artsakh live people bearing European values and want to be integrated into the civilized world.
The AR Deputy Minister of Foreign Affairs Armine Alexanyan has presented to the guest the genocidal steps and Armenophobic manifestations of Turkey, which Azerbaijan carries out towards Artsakh Armenians until today. According to her, after the collapse of the Soviet Union the people have expressed their will of living in their homeland, which has been perceived by Azerbaijan as a fight for the territory. She has noted that the people of Artsakh want the same, what was 30 years ago, to live in peace in their homeland. The Deputy Minister has also underscored that the enemy of Azerbaijan are not only the Armenians of Artsakh, but also the Armenians of the world, about what the President of Azerbaijan evidently announced. Armine Alexanyan has noted that the idea, according to which, Artsakh can be as part of Azerbaijan, and people can live there in peace, is unacceptable.
According to the AR Human Rights Defender Gegham Stepanyan, Azerbaijan has not imagined that the people of Artsakh will return to Artsakh, but they have returned and today live in very bad conditions. He has stressed that Azerbaijan takes all measures in order the Artsakh residents leave for Artsakh. The Ombudsman of Artsakh presented in detail the severe and inhuman steps by Azerbaijan towards Artsakh Armenians. He has noted that as in 1915, so today the world is silent, however he believes that the rights of Artsakh people should be protected on the international platforms.
The RA NA deputy Meri Galstyan has touched upon the problem of prisoners of war being held In Azerbaijan and stated that Azerbaijan impedes in all ways the return of the captives. According to her, the international community should impose pressure, which will be the most effective means and will make Azerbaijan to return all prisoners of war.
Thanking them for the meeting, Don Ceder highly appreciates the fact that the Artsakh residents presented him what takes place in Artsakh in reality. He emphasized that he had discussions over the abovementioned issues with the representatives of the Armenian community of the Netherlands. There were discussions also in the parliament and he proposed to carry out examination on the situation in Artsakh. Don Ceder has stressed that steps are taken in order to be proved that Azerbaijan is an aggressor in the war unleashed against Artsakh and relevant sanctions are used against it.
At Don Ceder’s request, the officials of Artsakh answered to a series of questions concerning him. At the end of the meeting the officials from Artsakh thanked the guest for the visit and the constructive and effective meeting.
On April 24, Don Ceder accompanied by Meri Galstyan visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex, laid flowers at the Eternal Fire and honoured the memory of the Armenian Genocide victims. In the Armenian Genocide Museum-Institute he got acquainted with the exhibits documenting the Genocide.