Նախագծով կկարողանանք կարգավորել նախադպրոցական կրթության ոլորտում այս պահին կարեւոր ու հրատապ լուծում պահանջող հարցեր: Այս մասին ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն ապրիլի 26-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվող ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում գործադիրի կողմից ներկայացվել են հիմնականում խմբագրական բնույթի առաջարկություններ, որոնք վերաբերում են «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքի որոշ դրույթների  համապատասխանեցմանը: Առաջարկվող փոփոխությամբ որոշակի ճկունություն կապահովվի համայնքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների մանկավարժական աշխատողների տրանսպորտային ծառայությունների դիմաց փոխհատուցման կարգում:
Պատգամավոր Կնյազ Հասանովը հետաքրքրվել է, թե այն համայնքներում, որտեղ մեծամասամբ ապրում են ազգային փոքրամասնություններ, արդյո՞ք կիրառում են իրենց մայրենի լեզուն` համաձայն «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքի:
«Մենք չունենք նման իրավիճակ, որ ազգային փոքրամասնությունների լեզվով նախադպրոցական կրթություն իրականացվի, բայց օրենքն այդ հնարավորությունն ընձեռում է: Մենք պատրաստակամ ենք համայնքների հետ համագործակցելով իրականացնել այդ հնարավորությունները»,- պատասխանել է Ժաննա Անդրեասյանը:

We will be able to resolve issues in the field of pre-school education, which require important and urgent solutions, with the draft. The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan said about it at the April 26 sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport related to the draft law on Making Amendment and Addenda to the Law on Pre-School Education being debated in the second reading.
In the period from the first to the second reading, the executive body has submitted mainly editorial proposals, which refer to the compliance of some provisions of the Law on Normative Legal Acts. According to the proposed amendment, some flexibility will be provided in the procedure of reimbursement of transport services for the pedagogical staff of community pre-school educational institutions.
The deputy Knyaz Hasanov inquired whether they use their mother tongue in the communities where the majority of national minorities live, according to the Law on Pre-school Education.
“We do not have such a situation, that pre-school education is provided in the language of the national minorities, but the law provides that opportunity. We are ready to implement those opportunities by cooperating with the communities,” Zhanna Andreasyan answered.