Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 25-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
իրապես, ուկրաինական ճգնաժամը եւ դրա հումանիտար հետեւանքներն այս պահին չափազանց կարեւոր են Եվրոպայի խորհրդի համար: Ցավոք, ինչպես կարելի էր ակնկալել, Ադրբեջանն օգտվեց միջազգային հանրության՝ Ուկրաինայի իրավիճակի շուրջ ամբողջական կենտրոնացած լինելու հանգամանքից՝ ձեռնարկելով բացահայտ գործողություններ, խախտելով Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիան:
Մասնավորապես, հիմք ընդունելով Կառավարության պահանջը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կիրառել է միջանկյալ միջոցներ՝ կոչ անելով Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կնպաստեն խաղաղ բնակչության համար՝ Կոնվենցիայով ամրագրված երաշխիքների նկատմամբ ոտնձգություններին, ինչպես նաեւ կոչ անելով հարգել Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված իրենց պարտավորությունները:
Չնայած վերոգրյալին՝ նույնիսկ Դատարանի միջանկյալ միջոցներից հետո Ադրբեջանը շարունակել է խախտել Կոնվենցիայով ստանձնած իր պարտավորությունները:
Որպես այդպիսին՝ 2022թ. փետրվարից ադրբեջանական զինուժը շարունակաբար ահաբեկել է Արցախի սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը ֆիզիկական սպառնալիքի եւ հոգեբանական ճնշման տարբեր հանցավոր գործողությունների միջոցով, ինչպես նաեւ բարձրախոսներով ուղիղ, սպառնացող եւ վախեցնող հայտարարություններով՝ ուղղված խաղաղ բնակչությանը: Պարբերաբար հնչող հայտարարություններում սահմանամերձ բնակչությանը կոչեր են արվում դադարեցնել հողագործությունը եւ լքել իրենց տները, հակառակ դեպքում՝ սպառնում են ընտանիքներին ֆիզիկական ոտնձգություններով:
Նույն ժամանակահատվածում մարտի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղում գազամատակարարումը դադարեցվել է՝ ավելի քան 150.000 մարդու թողնելով առանց ջեռուցման, շուրջ 1,5 մետր բարձրության ձյան եւ աննախադեպ ցրտի պայմաններում: Միջազգային հանրության ճնշման ներքո Ադրբեջանը մարտի 19-ին վերականգնել է գազի մատակարարումը, սակայն այն նորից դադարեցրել է 2 օր անց:
Հարգելի՛ գործընկերներ, վերոգրյալն էթնիկական զտման դասական օրինակ է:
Եւ մինչ միջազգային հարթակներում ադրբեջանցի պաշտոնյաները հաճախ հայտարարում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտված է, եւ որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կարող են խաղաղ ապրել իրենց տներում, փաստացի, Ադրբեջանը փորձում է ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների վերջին փուլը՝ օգտվելով միջազգային հանրության՝ Ուկրաինայի իրավիճակի շուրջ ամբողջական կենտրոնացած լինելու հանգամանքից:
Այդուամենայնիվ, Հայաստանը հանձնառու է մնում Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգին եւ տեսնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական ու խաղաղ լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո»,-նշել է Էդուարդ Աղաջանյանը:

25 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, член делегации РА в ПАСЕ Э.Агаджанян:
действительно, в настоящее время кризис в Украине и его гуманитарные последствия чрезвычайно важны для Совета Европы. К сожалению, как и следовало ожидать, Азербайджан, воспользовавшись тем, что международное сообщество полностью сосредоточилось на ситуации вокруг Украины, предпринял открытые действия в нарушение Европейской конвенции о защите прав и основополагающих свобод человека.
В частности, на основании запроса Правительства Европейский суд по правам человека принял  временные меры, призвав Азербайджан воздерживаться от действий, которые нарушили бы гарантии Конвенции для мирного населения, а также соблюдать свои обязательства по Европейской конвенции о защите прав и основополагающих свобод человека.
Несмотря на вышесказанное, даже после временных  мер Суда Азербайджан продолжал нарушать свои обязательства по Конвенции.
Так, с февраля 2022 г. азербайджанские вооруженные силы непрерывно терроризировали население приграничных сел Арцаха посредством различных преступных действий физической угрозы и психологического давления, а также прямых, угрожающих и запугивающих заявлений в адрес гражданского населения через громкоговорители. Регулярными оповещениями призывают жителей приграничья прекратить сельскохозяйственные работы и покинуть свои дома, в противном случае угрожают семьям физической расправой.
В тот же период, 7 марта, было прекращено газоснабжение Нагорного Карабаха, в результате чего более 150 тысяч человек остались без отопления, среди снегов высотой около 1,5 м, при небывалых холодах. 19 марта под давлением международного сообщества Азербайджан возобновил поставки газа, вновь прекратив их спустя два дня.
Уважаемые коллеги, вышеприведенное – классический   пример этнической чистки.
И в то время как азербайджанские официальные лица на международной арене часто заявляют, что Нагорно-Карабахский конфликт завершен и карабахские армяне могут спокойно жить в своих домах, Азербайджан фактически пытается завершить последнюю фазу этнических чисток армян Нагорного Карабаха, воспользовавшись полной сосредоточенностью международного сообщества на положении вокруг Украины.
Тем не менее, Армения остается приверженной повестке мира на Южном Кавказе, видит окончательное и мирное решение Нагорно-Карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ”, - отметил Э.Агаджанян.