ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն ապրիլի 26-ին ելույթ է ունեցել  ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, հարգարժան նախագահող, այսօր ավելի վաղ դուք ասացիք, որ այս հարթակը դիտարկում եք ավելի շուտ որպես ագորա, քան որպես արենա: Եւ ես կիսում եմ Ձեր այս մոտեցումը: Ցավոք, երբեմն մենք այս հարթակն օգտագործում ենք որպես մարտի դաշտ՝ մոռանալով Եվրոպայի խորհրդի հիմքում ընկած նախնական գաղափարը. համատեղ խնդիրներին լուծում գտնելու համար եվրոպական ազգերին մեկ վայրում հավաքելու գաղափարը, մասնատված մայրցամաքում խաղաղության վերակառուցման եւ պահպանման գաղափարը, Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության գաղափարը:
Երեկ իմ ադրբեջանցի կոլեգան հայտարարեց, որ Ադրբեջանն արել եւ անում է ամեն ինչ՝ խաղաղության հասնելու համար: Եւ ես հասկացա, որ լինելով միեւնույն կազմակերպությունում՝ մենք, այդուհանդերձ, տարբեր կերպ ենք ընկալում այս կազմակերպության հիմքում ընկած հիմնական արժեքները: Մենք տարբեր կերպ ենք ընկալում խաղաղությունը, մենք տարբեր կերպ ենք ընկալում մարդու իրավունքները:
Երբ դու ծննդատուն ես ռմբակոծում, դա չի հանգեցնում խաղաղության: Երբ դու տարեց քաղաքացու ես գլխատում, դա չի հանգեցնում խաղաղության:
Երբ դու քո մայրաքաղաքի սրտում ավարների պուրակ ես կառուցում՝ տեղադրելով այնտեղ հայ զինվորների նվաստացնող եւ ապամարդկայնացնող մանեկեններ, երբ դու հպարտությամբ տանում ես երեխաներին այդ պուրակ եւ ցուցադրում այդ մանեկեններն ու այլ, այսպես կոչված, ավարները, դա չի հանգեցնում խաղաղության: Սա կարող է հանգեցնել քամահրանքի, գուցե ատելության, բայց ոչ՝ խաղաղության:
Երբ դու հրաժարվում ես ազատել ռազմագերիներին, այլ պահվող անձանց, երբ նրանց դարձնում ես առեւտրի առարկա՝ շարունակաբար նորանոր պահանջներ ներկայացնելով, դա չի հանգեցնում խաղաղության: Երբ դու կարեւորություն չես տալիս հայ ռազմագերիներին առնչվող ՄԻԵԴ որոշումներին, ԵԽԽՎ եւ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւերին՝ մերժելով մարդու իրավունքների պաշտպանության համար ստեղծված միջազգային գործիքները, դա չի հանգեցնում խաղաղության:
Երբ դու կրակում ես գյուղերի, իրենց հայրենիքում ապրող խաղաղ բնակիչների վրա՝ օգտագործելով մեծ եւ փոքր տրամաչափի զենքեր, դա չի հանգեցնում խաղաղության:
Երբ դու դիտավորյալ պայթեցնում ես գազամուղը եւ զրկում խաղաղ բնակչությանը, ներառյալ՝ երեխաներին, տաքանալու հնարավորությունից ցրտագույն եղանակային պայմաններում, դա խաղաղություն չէ:
Երբ քո զինված ուժերը բարձրախոսներով սպառնում են խաղաղ բնակչությանը՝ ստիպելով նրանց լքել իրենց տները եւ հայրենի գյուղերը, դա խաղաղություն չէ:
Երբ դու վնասում, ոչնչացնում ես հայկական եկեղեցիները, պատմամշակութային հուշարձանները, գերեզմանոցները նույնիսկ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից, ԵԽԽՎ-ի, Եվրոպայի խորհրդարանի համապատասխան բանաձեւերի ընդունումից հետո, երբ քո նախագահը հրապարակայնորեն կարգադրում է ջնջել հին հայկական ձեռագրերը Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եկեղեցիների վրայից՝ այսպիսով ջնջելով հայկական հետքն այդ տարածքներից, դա խաղաղություն չէ:
Հետեւաբար, հարգելի՛ կոլեգաներ, խոսելով խաղաղության մասին, նախ եկեք համոզվենք, որ այստեղ, այս ագորայում, մենք նույն կերպ ենք ընկալում այդ բառը: Գուցե սա կօգնի մեզ սկսել վստահության կառուցման գործընթաց, խաղաղության կառուցման գործընթաց, եւ, ի վերջո, իրական խաղաղություն բերել մեր տարածաշրջանին»,- ասել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:

26 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступила член армянской делегации в ПАСЕ А.Джулакян:
“Уважаемые коллеги, многоуважаемый Председательствующий, сегодня вы ранее сказали, что рассматриваете эту платформу как агору, а не как арену. И я разделяю В аш подход. К сожалению, иногда мы используем эту площадку как поле боя, забывая об исходной идее, лежащей в основе Совета Европы, – идею объединения европейских наций в одном месте в поисках решения общих проблем, идею восстановления и сохранения мира на разделенном континенте, идею защиты прав человека в Европе.
Вчера мой азербайджанский коллега заявил, что Азербайджан делал и делает все возможное для достижения мира. И я поняла, что, находясь в одной организации, мы, тем не менее, по-разному воспринимаем основные ценности, лежащие в основе этой организации. Мы по-разному воспринимаем мир, по-разному воспринимаем права человека.
Когда бомбишь родильный дом, это не приводит к миру. Когда обезглавливаешь пожилого гражданина, это не приводит к миру.
Когда ты строишь трофейный парк в самом сердце своей столицы, размещая там унизительные и бесчеловечные манекены армянских солдат, когда ты гордо ведешь в этот парк детей и выставляешь напоказ эти манекены и прочие, так называемые, трофеи, это не ведет к миру. Это может привести к презрению, может быть, к ненависти, но не к миру.
Когда ты отказываешься освобождать военнопленных и других удерживаемых лиц, когда делаешь их предметом торга, постоянно выдвигая новые требования, это не ведет к миру. Когда не придаешь значения решениям ЕСПЧ по армянским военнопленным, резолюциям ПАСЕ и Европарламента, отвергая международные инструменты по защите прав человека, это не ведет к миру.
Когда ты стреляешь по селам, по живущим на своей родине мирным жителям, используя крупно-   и малокалиберные орудия, это не приводит к миру.
Когда ты намеренно взрываешь газопровод и лишаешь мирных жителей, в том числе детей, возможности обогреться в морозы, это не мир.
Когда твои вооруженные силы через громкоговорители угрожают мирным жителям, вынуждая их покинуть свои дома и села, это не мир.
Когда ты повреждаешь, уничтожаешь армянские церкви, историко-культурные памятники, кладбища, даже после решения Международного суда юстиции, после принятия соответствующих резолюций ПАСЕ, Европарламента, когда твой президент публично приказывает стереть древние армянские надписи армянских церквей Нагорного Карабаха, тем самым уничтожая армянский след на этих территориях, это не мир.
Следовательно, уважаемые коллеги, говоря о мире, давайте прежде всего убедимся, что здесь, на этой агоре, мы одинаково воспринимаем это слово. Возможно, это поможет нам начать процесс налаживания доверия, процесс построения мира и, наконец, принести в наш регион реальный мир”.