ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանն ապրիլի 26-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես նշել է.
«Հուսով եմ, որ պարոն Քամալ Ջաֆարովը դեռեւս այստեղ է, իսկ պարոն Սամեդ Սեիդովը, ով ելույթ կունենա ինձնից հետո եւ կխոսի իրական ժողովրդավարությունից, շատ ուշադիր կլսեն ինձ:
Ուսանողական տարիներին պատմական հետազոտություններ կատարելիս Հայոց ցեղասպանության ճարտարապետներից մեկի եւ Օսմանյան կայսրությունում Գերմանիայի դեսպանի հետ ունեցած զրույցը նկարագրող փոքրիկ պատմական փաստաթուղթ ուսումնասիրելիս ֆրանսերեն մի արտահայտության բախվեցի, որը երեւի թե իմ լսած առաջին ֆրանսերեն արտահայտությունն  էր՝ "La question armenienne n'existe plus."
100 տարի անց, այստեղ՝ Եվրոպայի կենտրոնում, ցեղասպանությունից, Հոլոքոսթից, բազմաթիվ հանցագործություններից, բազմաթիվ արարքներից հետո ի՞նչ ենք մենք լսում, ի՞նչ ենք թույլ տալիս լսել. լսել այն, թե ինչպես է պարոն Ջաֆարովը հայտարարում, որ գոյություն չունի Լեռնային Ղարաբաղը եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Մի քանի շաբաթ առաջ Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարը, չգիտեմ միտումնավոր, թե ոչ, Քաղաքական կոմիտեում հայտարարեց. «Ինչո՞ւ են հայերը դեռ Ադրբեջանում»:
Ես գոյատեւում եմ, իմ ընտանիքը եւս գոյատեւում է ավելի քան 100 տարի: Այո՛, դիպուկ էր նշված, որ բոլորը ծնվում են հավասար, բայց նրանցից միայն քչերն են վիճակախաղում շահում եւ ծնվում հարուստ եւ առողջ հասարակություններում կամ առողջ ու հարուստ ընտանիքներում:
Ես հասկանում եմ պարոն Ջաֆարովի դիրքորոշումը՝ նա չի ուզում ճանաչել հայերի գոյությունը, որը լուրջ խնդիր է իր համար: Ես կցանկանայի դիմել Ձեզ, պարոն նախագա՛հ, պարոն Ջաֆարովի ելույթը լոկ ազատ քննարկումների ժամանակ արտաբերած խոսք չէր, դա ելույթ էր քաղաքական խմբի անունից: Մի՞թե մեզ համար դեռ ընդունելի է նման վարքագիծը:
Պարոն Ջաֆարով, ես չեմ կարող մեղադրել Ձեզ կամ քննադատել Ձեզ, քանի որ Դուք, ցավոք, չգիտեք, թե ինչ է ժողովրդավարությունը: Դուք ծնվել եք մի երկրում, որը ժողովրդավարության հետ որեւէ աղերս չունի: Երբ Դուք հասկանաք, տեսնեք, թե ինչ է իրական ժողովրդավարությունը, Դուք կհասկանաք, որ Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գոյություն ունի, որ Ադրբեջանը գոյություն ունի, որ Հայաստանը գոյություն ունի, որ Թուրքիան գոյություն ունի, եւ մենք կարող ենք միասին ապրել խաղաղ ժողովրդավարության պայմաններում: Ժողովրդավարությունն է դրա բանալին:
Ես մաղթում եմ Ձեզ, որ դուք ինչ-որ մի պահի եւ որեւիցե եղանակով դառնաք ժողովրդավարական պետություն»,- ելույթում ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:

On April 26, Vladimir Vardanyan delivered a speech at Plenary Sitting of PACE Spring Session. In his speech he particularly noted:
“I hope Mr Kamal Jafarov is still here and Mr Samad Seyidov, who will follow me and would, speaking about genuine democracy, listen to me very carefully.
When I was a student, I did some research in history. I remember the small historical documents on the speech of one of the architects of the Armenian genocide with the German ambassador to the Ottoman Empire, who said precisely - and this is maybe the first phrase I have ever heard in French – "La question arménienne n'existe plus."
100 years after, here in the core of Europe, after the genocide, Holocaust, a lot of crimes committed, a lot of things done, what we are listening to here, what we are allowing ourselves to listen to. Mr Jafarov stated there is no Nagorno-Karabakh, there is no people of Nagorno-Karabakh. A couple of weeks ago the head of the delegation of Turkey, I don't know, if it was done deliberately or not, he said in the political Committee, "Why are Armenians still in Azerbaijan? Why do Armenians still exist?"
I'm surviving, and my family has been surviving for more than 100 years. Yes, I will call this precisely mentioned that everybody born equal, but only rare of them win the lottery to be born in the wealthy and healthy societies or healthy and wealthy families.
I understood this position. I understood the position of Mr Jafarov. He doesn't want to admit the existence of Armenians. This is a serious issue. I would like to refer to you, Mister Chairperson, it was not just a speech during the free debate; it was speech on behalf of the political group. Do we still accept this behavior?
Mister Jafarov, I cannot blame you or I cannot criticize you because you do not know, unfortunately. You were born in the country which has no interconnection with democracy. As soon as you understood, you would see what a genuine democracy is. You would understand that Nagorno-Karabakh exists, that the people of Nagorno-Karabakh exist, that Azerbaijan exists, that Armenia exists, that Turkey exists, and we may live together in peace. Democracy is a key.