ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանն ապրիլի 26-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես նշել է.
«Հուսով եմ, որ պարոն Քամալ Ջաֆարովը դեռեւս այստեղ է, իսկ պարոն Սամեդ Սեիդովը, ով ելույթ կունենա ինձնից հետո եւ կխոսի իրական ժողովրդավարությունից, շատ ուշադիր կլսեն ինձ:
Ուսանողական տարիներին պատմական հետազոտություններ կատարելիս Հայոց ցեղասպանության ճարտարապետներից մեկի եւ Օսմանյան կայսրությունում Գերմանիայի դեսպանի հետ ունեցած զրույցը նկարագրող փոքրիկ պատմական փաստաթուղթ ուսումնասիրելիս ֆրանսերեն մի արտահայտության բախվեցի, որը երեւի թե իմ լսած առաջին ֆրանսերեն արտահայտությունն  էր՝ "La question armenienne n'existe plus."
100 տարի անց, այստեղ՝ Եվրոպայի կենտրոնում, ցեղասպանությունից, Հոլոքոսթից, բազմաթիվ հանցագործություններից, բազմաթիվ արարքներից հետո ի՞նչ ենք մենք լսում, ի՞նչ ենք թույլ տալիս լսել. լսել այն, թե ինչպես է պարոն Ջաֆարովը հայտարարում, որ գոյություն չունի Լեռնային Ղարաբաղը եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Մի քանի շաբաթ առաջ Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարը, չգիտեմ միտումնավոր, թե ոչ, Քաղաքական կոմիտեում հայտարարեց. «Ինչո՞ւ են հայերը դեռ Ադրբեջանում»:
Ես գոյատեւում եմ, իմ ընտանիքը եւս գոյատեւում է ավելի քան 100 տարի: Այո՛, դիպուկ էր նշված, որ բոլորը ծնվում են հավասար, բայց նրանցից միայն քչերն են վիճակախաղում շահում եւ ծնվում հարուստ եւ առողջ հասարակություններում կամ առողջ ու հարուստ ընտանիքներում:
Ես հասկանում եմ պարոն Ջաֆարովի դիրքորոշումը՝ նա չի ուզում ճանաչել հայերի գոյությունը, որը լուրջ խնդիր է իր համար: Ես կցանկանայի դիմել Ձեզ, պարոն նախագա՛հ, պարոն Ջաֆարովի ելույթը լոկ ազատ քննարկումների ժամանակ արտաբերած խոսք չէր, դա ելույթ էր քաղաքական խմբի անունից: Մի՞թե մեզ համար դեռ ընդունելի է նման վարքագիծը:
Պարոն Ջաֆարով, ես չեմ կարող մեղադրել Ձեզ կամ քննադատել Ձեզ, քանի որ Դուք, ցավոք, չգիտեք, թե ինչ է ժողովրդավարությունը: Դուք ծնվել եք մի երկրում, որը ժողովրդավարության հետ որեւէ աղերս չունի: Երբ Դուք հասկանաք, տեսնեք, թե ինչ է իրական ժողովրդավարությունը, Դուք կհասկանաք, որ Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գոյություն ունի, որ Ադրբեջանը գոյություն ունի, որ Հայաստանը գոյություն ունի, որ Թուրքիան գոյություն ունի, եւ մենք կարող ենք միասին ապրել խաղաղ ժողովրդավարության պայմաններում: Ժողովրդավարությունն է դրա բանալին:
Ես մաղթում եմ Ձեզ, որ դուք ինչ-որ մի պահի եւ որեւիցե եղանակով դառնաք ժողովրդավարական պետություն»,- ելույթում ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:

26 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил член делегации НС РА в ПАСЕ В.Варданян:
“Надеюсь, г-н Кямал Джафаров все еще здесь, и г-н Самед Сеидов, который будет выступать после меня и говорить о реальной демократии, весьма внимательно выслушают меня.
Изучая в студенческие годы небольшой исторический документ, описывающий беседу между одним из архитекторов Геноцида армян и послом Германии в Османской империи,  наткнулся на французскую фразу, которая, пожалуй, была первым французским изречением, услышанным мною: "La question armenienne n'existe plus".
Спустя 100 лет, здесь, в центре Европы, после Геноцида, Холокоста, многочисленных преступлений, множества деяний, что мы слышим, что мы позволяем себе слушать? Слышать, как г-н Джафаров заявляет о том, что не существует Нагорного Карабаха и народа Нагорного Карабаха. Несколько недель назад руководитель турецкой делегации, не знаю, намеренно или нет, заявил в Политическом комитете: “Почему армяне до сих пор в Азербайджане?”.
Я живу, моя семья также живет уже более 100 лет. Действительно, метко было сказано, что все рождаются равными, но лишь немногие выигрывают в лотерею и рождаются в богатых и здоровых обществах или здоровых и богатых семьях.
Понимаю позицию г-на Джафарова, что он не хочет признавать существование армян, что является серьезной проблемой для него. Хотел бы обратиться к Вам, г-н Председатель, выступление г-на Джафарова было не просто выступлением во время свободных дискуссий, это было выступление от имени политической группы. Неужели такое поведение все еще приемлемо для нас?
Г-н Джафаров, я не могу Вас обвинять или критиковать, потому что, к сожалению, Вы не знаете, что такое демократия. Вы родились в стране, которая не имеет ничего общего с демократией. Когда вы увидите, что такое настоящая демократия, вы поймете, что Нагорный Карабах существует, что народ Нагорного Карабаха существует, что Азербайджан существует, что Армения существует, что Турция существует, и мы можем мирно жить вместе, в условиях демократии. Демократия – ключ к этому.