ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Նիդերլանդների դեսպանին
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 29-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին:
Խորհրդարանի փոխխոսնակը շնորհավորել է Հոլանդիայի բարեկամ ժողովրդին` Նիդերլանդների Ազգային տոնի կապակցությամբ:
Խոսելով երկկողմ համագործակցությունից` Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է Նիդերլանդների խորհրդարանական կառավարման փորձի ուսումնասիրումը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը` ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշումը եւ հետեւողական կեցվածքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացում, ինչը վկայում է համամարդկային արժեքների պահպանման եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման հարցում Նիդերլանդների հավատարմության մասին:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը: Նա նշել է, որ դեռեւս լուծված չեն կարեւոր հումանիտար հարցերը: Դրանք են` Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների, Արցախի պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության պատշաճ պահպանման խնդիրները, որոնք պետք է լինեն եվրոպացի գործընկերների ուշադրության ներքո:
Նիկո Սխերմերսը խոսել է երկկողմ կապերի խորացման անհրաժեշտությունից, ներկայացրել դեսպանատան կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը` ուղղված ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:
Կողմերը կարեւորել են Հայաստան-Նիդերլանդներ համագործակցության խորացումը ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման շրջանակում: Հակոբ Արշակյանը խոսել է ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացի շուրջ եւ հույս հայտնել, որ Նիդերլանդներն իր քաղաքական աջակցությունը կհայտնի այս հարցում:
Քննարկվել են երկու երկրների խորհրդարանների հարաբերությունների խորացմանը վերաբերող հարցեր, տարբեր բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը, պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Մերի Գալստյանը:

Вице-спикер НС А.Аршакян принял посла Нидерландов
29 апреля вице-спикер НС А.Аршакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Н.Схермерса.
Зампредседателя парламента поздравил дружественный народ Нидерландов с Национальным праздником страны.
Коснувшись двустороннего сотрудничества, А.Аршакян подчеркнул важность изучения опыта парламентского правления Нидерландов.
Обратившись к признанию Геноцида армян, вице-спикер НС высоко оценил принципиальную и последовательную позицию парламента Нидерландов в процессе признания и осуждения злодеяния, что свидетельствует о приверженности ее сохранению общечеловеческих ценностей и предотвращению преступлений против человечности.
А.Аршакян, представляя ситуацию после 44-дневной войны, отметил, что не решены важные гуманитарные   проблемы   – до сих пор удерживаемых в Азербайджане военнопленных, историко-культурного и религиозного наследия Арцаха, которые должны находиться под пристальным вниманием европейских партнеров.
Н.Схермерс отметил необходимость углубления двусторонних связей, представил реализуемые посольством в Армении программы, направленные на защиту демократии, прав человека, укрепление верховенства закона.
Стороны отметили углубление армяно-нидерландского сотрудничества в рамках реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. А.Аршакян коснулся процесса либерализации визового режима РА-ЕС и выразил надежду, что Нидерланды окажут политическую поддержку в этом вопросе.
Обсуждены вопросы углубления отношений между парламентами двух стран, возможности расширения сотрудничества в различных сферах.
На встрече присутствовали секретарь фракции НС "Гражданский договор" А.Ованнисян, депутаты А.Акопян и М.Галстян.