Առաջարկվում է լիազոր մարմնին վերապահել օդերեւութաբանության եւ եղանակի կանխատեսման բնագավառում ծառայություններ մատուցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ռեեստրի վարման իրավասություն: ««Հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվող լրացումը պայմանավորված է օդերեւութաբանության եւ եղանակի կանխատեսման բնագավառում անձանց հաշվառման անհրաժեշտությամբ, ԵԱՏՄ շրջանակում ծառայությունների միասնական շուկայի ձեւավորմամբ, շուկայի մասնակիցների վերաբերյալ տվյալների փոխանակմամբ:
Նախագիծը քննարկվել է մայիսի 2-ի ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը տեղեկացրել է, որ նախագծի ընդունումը կապահովի օրենքի ներդաշնակությունը ԵԱՏՄ իրավակարգավորումներին:
«ԵԱՏՄ բոլոր երկրներն այս գործընթացը  իրականացրել են: Միակ երկիրը, որը դեռ այդ պարտավորությունը չի կատարել, Հայաստանի Հանրապետությունն է»,- ասել է Գայանե Գաբրիելյանը:

Проектом о внесении дополнений в закон “О гидрометеорологической деятельности” предлагается оставить за компетентным органом полномочия по ведению реестра физических и юридических лиц, оказывающих услуги в области метеорологии и прогнозирования погоды. Предлагаемые изменения в закон обусловлены необходимостью регистрации лиц в сфере метеорологии и прогнозирования погоды, формирования общего рынка услуг в рамках ЕАЭС, обмена данными об участниках рынка.
2 мая проект обсужден на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции.
Заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян сообщила, что принятие проекта обеспечит гармонизацию закона с правовыми нормами ЕАЭС.
“Все страны ЕАЭС внедрили этот процесс. Единственная страна, до сих пор не выполнившая это обязательство, - Республика Армения», - заметила Г.Габриелян.