Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 5-ին ընդունել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, կարեւորելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը, ընդգծել է, որ այն ինստիտուցիոնալ առումով մեր երկրում ամենակայացածներից է: Նա շեշտել է, որ ՄԻՊ ինստիտուտի՝ վստահություն ներշնչող գործունեությունը տարբեր երկրների ժողովրդավարության սանդղակի լավագույն ցուցիչ է: Ալեն Սիմոնյանը հավելել է, որ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում իրավունքներին առնչվող բազում խնդիրների լուծումը ՄԻՊ տիրույթում է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի խոսքով՝ ՀՀ ՄԻՊ-ը կայացման տպավորիչ ճանապարհ է անցել, եւ դրա զարգացման ու կատարելագործման աշխատանքներն անհրաժեշտություն են բազմաթիվ մարտահրավերների հետ առնչվող մեր պետության համար:
Կողմերը քննարկել են հանրային ընկալումներում մարդու իրավունքներին առնչվող համակարգային խնդիրներ՝ անդրադառնալով ներկայում մեր երկրում տեղի ունեցող գործընթացներին: Երկուստեք կարեւորվել է Ազգային ժողով-Մարդու իրավունքների պաշտպան համագործակցությունը մի շարք, այդ թվում՝ համապատասխան հանձնաժողովների մակարդակով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ԱԺ նախագահի ուշադրությունը հրավիրել է որոշ բնագավառներում մարդու իրավունքներին առնչվող օրենսդրական բարեփոխումների անհրաժեշտությանը եւ օրենսդրական նախաձեռնությունների լրամշակմանը:
Հանդիպման ավարտին եւս մեկ անգամ արձանագրվել է ԱԺ-ի եւ այլ պետական մարմինների հետ ՄԻՊ աշխատանքի կանխարգելիչ նշանակությունը:

On May 5, the NA President of Armenia Alen Simonyan received the RA Human Rights Defender Kristinne Grigoryan.
Highlighting the activities of the Human Rights Defender, the RA NA President underlined that in the institutional aspect it is one of the most stable structures in our country. He stressed that the activities of the institution of the Human Rights Defender that inspire confidence serve as a best indicator for the scale of democracy in different countries. Alen Simonyan added that the solution of many problems related to the rights in state and local self-government bodies is under the jurisdiction of the Human Rights Defender.
According to the Human Rights Defender, the RA Ombudsman has passed an impressive way of establishment, and work on its development and improvement is necessary for our state, facing numerous challenges.
The sides discussed systematic issues related to human rights in public perceptions, referring to the current processes taking place in our country. Both sides highlighted the cooperation of the National Assembly and the Human Rights Defender, including at the level of the relevant committees.
The Human Rights Defender drew the NA President’s attention to the necessity of legislative reforms related to human rights in some spheres and elaboration of legislative initiatives.
At the end of the meeting, the importance of the preventive work of the Ombudsman with the NA and other state bodies was emphasized once again.