Մեր երկրում զարգանում է անկանխիկ վճարումների մշակույթը, եւ անկանխիկ գործառնություններն անխափան, պարզ եւ արագ կատարելու համար պետությունն իրականացնում է անհրաժեշտ օրենսդրական, ենթակառուցվածքային եւ կրթական գործողություններ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանն ու Ծովինար Վարդանյանը «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքի փոփոխություններով առաջարկում են ընդլայնել խաղային բիզնեսի ոլորտում անկանխիկ վճարումների շրջանակը` տվյալ ոլորտի գործունեության ֆինանսական թափանցիկության բարձրացման եւ արդյունավետ վերահսկողության ապահովման նպատակով:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելով` կարգելվի տոտալիզատորի, շահումով խաղերի կազմակերպիչների եւ նմանատիպ այլ սուբյեկտների հաշիվներին դրամական միջոցներ մուտքագրել եւ ելքագրել կանխիկ եղանակով, իսկ 6 ամիս հետո նախատեսվում է դա իրականացնել բացառապես բանկային հաշիվների միջոցով: Նման պահանջ է սահմանվում նաեւ շահումների տրամադրման վերաբերյալ:
Հիմնական զեկուցող, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական եւ տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Գործադիրի առաջարկով օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը` բացառությամբ 3-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից վեց ամիս հետո:
Գեւորգ Պապոյանը նաեւ նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները բխում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական եւ Կառավարության ծրագրերից:
«Մեզ համար առաջնահերթ է մեր հանրության շահը, որի պաշտպանությանն է ուղղված օրենսդրական փաթեթը»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը եւ հավելել, որ Հայաստանում խաղալը պետք է դառնա դժվար, ոչ գրավիչ:
Նա տեղեկացրել է, որ իրականացնում են ոլորտի վերաբերյալ նաեւ միջազգային փորձի ուսումնասիրություններ` հնարավոր այլ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:  «Պայքարը խաղամոլության դեմ շարունակական է լինելու»,- շեշտադրել է Գեւորգ Պապոյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը նշել է, որ Կառավարությունը դրական դիրքորոշում է ներկայացրել նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ: Գործադիրը բովանդակային փոփոխություն չի առաջարկել:
Հանձնաժողովականները քննարկել եւ դրական եզրակացություն են տվել նաեւ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ հրավիրելու վերաբերյալ որոշման նախագծին:
Քննարկման առարկան ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի` ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունում դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացման վարկային եւ դրամաշնորհային ծրագրերի հաշվեքննության վերաբերյալ ընթացիկ եզրակացությունն է:
Նախագծերի փաթեթն ու հանձնաժողովի որոշման նախագիծը քննարկվել են ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 6-ի արտահերթ նիստում:

В нашей стране развивается культура безналичных расчетов, и государство проводит необходимые законодательные, инфраструктурные и просветительские действия, чтобы безналичные расчеты были четкими, простыми и быстрыми.
Депутаты фракции НС “Гражданский договор” Г.Папоян и Ц.Варданян поправками в закон “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах” предлагают расширить объем безналичных расчетов в сфере игорного бизнеса с целью увеличения финансовой прозрачности и эффективного контроля сферы.
С вступлением закона в силу будет запрещено вносить и снимать в наличной форме средства со счетов тотализатора, организаторов азартных игр и других подобных субъектов, а через 6 месяцев это намечается делать исключительно через банковские счета. Аналогичное требование распространяется и на выдачу выигрышей.
Основной докладчик председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян сообщил, что после первого чтения правительство представило редакционно-технические предложения, которые были приняты.
По предложению исполнительного органа закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования, за исключением ст.3, вступающей в силу через шесть месяцев после официального оглашения.
Г.Папоян также отметил, что предлагаемые изменения основаны на предвыборных программах партии "Гражданский договор" и правительства.
"Для нас приоритетны интересы общества, на защиту которых и направлен законодательный пакет", - отметил председатель комиссии, добавив, что играть в Армении должно стать сложно и непривлекательно.
Г.Папоян сообщил, что также проводятся международные исследования в поисках других возможных решений. "Борьба с азартными играми будет последовательной", - подчеркнул он.
Заместитель министра финансов РА А.Айрапетян отметил, что правительство представило положительную позицию по пакету проектов. Исполнительная власть не предложила существенных поправок.
По итогам обсуждения законодательный пакет получил положительное заключение.
Члены комиссии также обсудили и дали положительное заключение проекту решения о созыве совместного заседания постоянных комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства   и охраны окружающей среды.