Մեր երկրում զարգանում է անկանխիկ վճարումների մշակույթը, եւ անկանխիկ գործառնություններն անխափան, պարզ եւ արագ կատարելու համար պետությունն իրականացնում է անհրաժեշտ օրենսդրական, ենթակառուցվածքային եւ կրթական գործողություններ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանն ու Ծովինար Վարդանյանը «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքի փոփոխություններով առաջարկում են ընդլայնել խաղային բիզնեսի ոլորտում անկանխիկ վճարումների շրջանակը` տվյալ ոլորտի գործունեության ֆինանսական թափանցիկության բարձրացման եւ արդյունավետ վերահսկողության ապահովման նպատակով:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելով` կարգելվի տոտալիզատորի, շահումով խաղերի կազմակերպիչների եւ նմանատիպ այլ սուբյեկտների հաշիվներին դրամական միջոցներ մուտքագրել եւ ելքագրել կանխիկ եղանակով, իսկ 6 ամիս հետո նախատեսվում է դա իրականացնել բացառապես բանկային հաշիվների միջոցով: Նման պահանջ է սահմանվում նաեւ շահումների տրամադրման վերաբերյալ:
Հիմնական զեկուցող, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական եւ տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Գործադիրի առաջարկով օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը` բացառությամբ 3-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից վեց ամիս հետո:
Գեւորգ Պապոյանը նաեւ նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները բխում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական եւ Կառավարության ծրագրերից:
«Մեզ համար առաջնահերթ է մեր հանրության շահը, որի պաշտպանությանն է ուղղված օրենսդրական փաթեթը»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը եւ հավելել, որ Հայաստանում խաղալը պետք է դառնա դժվար, ոչ գրավիչ:
Նա տեղեկացրել է, որ իրականացնում են ոլորտի վերաբերյալ նաեւ միջազգային փորձի ուսումնասիրություններ` հնարավոր այլ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:  «Պայքարը խաղամոլության դեմ շարունակական է լինելու»,- շեշտադրել է Գեւորգ Պապոյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը նշել է, որ Կառավարությունը դրական դիրքորոշում է ներկայացրել նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ: Գործադիրը բովանդակային փոփոխություն չի առաջարկել:
Հանձնաժողովականները քննարկել եւ դրական եզրակացություն են տվել նաեւ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ հրավիրելու վերաբերյալ որոշման նախագծին:
Քննարկման առարկան ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի` ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունում դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացման վարկային եւ դրամաշնորհային ծրագրերի հաշվեքննության վերաբերյալ ընթացիկ եզրակացությունն է:
Նախագծերի փաթեթն ու հանձնաժողովի որոշման նախագիծը քննարկվել են ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 6-ի արտահերթ նիստում:

The culture of non-cash payments develops in our country, and the state implements necessary legislative, infrastructural and educational actions to make non-cash transactions smooth, simple and fast.
The deputies of the Civil Contract Faction Gevorg Papoyan and Tsovinar Vardanyan propose to expand the range of non-cash payments in the field of gambling business with the amendments to the Law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos in order to increase financial transparency and ensure effective control over the activities of the given sphere.
When the law enters into force, it will be forbidden to credit and withdraw money to the accounts of totalizators, organizers of gambling games and other similar entities in cash, and after 6 months, it is planned to do it exclusively through bank accounts. Such a requirement related to the provision of winnings is also set.
The key rapporteur, the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan informed that the Government presented editorial and technical proposals after the first reading, which were adopted.
At the suggestion of the executive body, the law enters into force on the tenth day following the day of its official publication, except for Article 3, which enters into force six months after its official publication.
Gevorg Papoyan also noted that the proposed amendments are based on the pre-election programmes of the Civil Contract Faction and the Government programme.
“The interest of our society is paramount for us, and the legislative package is aimed at the protection of it,” the Committee Chair said and added that in Armenia playing should become difficult, not attractive.
He informed that they also conduct studies of international experience related to the sphere to find other possible solutions. “The fight against gambling will be continuous,” Gevorg Papoyan stressed.
The RA Minister of Finance Armen Hayrapetyan noted that the Government submitted a positive position on the package of drafts. The executive body did not propose a substantive amendment.
The Committee members also debated and endorsed the draft decision of the Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection to convene a joint sitting.
The subject of debate is the current conclusion of the RA Audit Chamber on the audit of loan and grant programs in the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure to improve the seismic safety of schools.
The package of drafts and the draft decision of the Committee were debated at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on May 6.