ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը հանդիպել է Ավստրիայի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարի հետ
Հայաստանի եւ Ավստրիայի խորհրդարանների աշխատակազմերի համագործակցության հնարավորությունները, փորձի փոխանակումը եւ կարողությունների զարգացման հեռանկարներն են քննարկվել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարի եւ Ավստրիայի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարի հանդիպման ընթացքում:
Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մայիսի 9-13-ը ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում ճանաչողական այցով Ավստրիայի Հանրապետության խորհրդարանում էր:
Նա կարեւորել է միջազգային լավագույն փորձի կիրարկումը եւ Ավստրիայի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Հարալդ Դոսսիին հրավիրել է ՀՀ Ազգային ժողով:
Վահան Նարիբեկյանը հանդիպել է նաեւ Ավստրիայի խորհրդարանի աշխատակազմի աուդիտի դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Սատլերի, Աուդիտորական պալատի բարձրաստիճան ղեկավարների հետ: Քննարկվել են ֆինանսական վերահսկողության, աշխատակազմի բյուջետավորման գործընթացի, վերջինիս արդյունավետ բաշխման մոտեցումները:
Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը հանդիպել է նաեւ Ավստրիայի խորհրդարանի Դեմոկրատական կրթական կենտրոնի ղեկավար Լեոպոլդ Լուգմայրի եւ Խորհրդարանական բյուջետային գրասենյակի ղեկավար Հելմուտ Բերգերի հետ: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են Դեմոկրատական կրթական կենտրոնի գործառույթները, իրականացրած ծրագրերը, ընդգծվել է կենտրոնի նշանակությունը խորհրդարանի եւ քաղաքացիների կապի ամրապնդման, կրթական ծրագրերի մշակման հարցում: Կողմերը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում եւ փորձի փոխանակումը կրթական ծրագրերի մշակման եւ զարգացման ուղղությամբ:

Возможности сотрудничества между аппаратами парламентов Армении и Австрии, обмен опытом и перспективы развития потенциала обсуждены в ходе встречи руководителя-генерального секретаря Аппарата НС РА с генеральным секретарем Парламента Австрии.
9-13 мая в рамках программы ПРООН “Новая Армения – современный парламент” руководитель аппарата-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян посетил с ознакомительным визитом Парламент Австрийской Республики.
Он подчеркнул важность применения передового международного опыта и пригласил в Национальное Собрание РА генерального секретаря австрийского парламента Харальда Досси.
В.Нарибекян встретился с генеральным директором департамента аудита аппарата австрийского парламента Робертом Сатлером и высокопоставленными должностными лицами Аудиторской палаты. Обсуждены подходы финансового контроля, процесс бюджетирования персонала, его эффективное распределение.
Руководитель Аппарата НС также встретился с главой Центра демократического образования австрийского парламента Леопольдом Лугмайром и главой парламентского бюджетного управления Хельмутом Бергером. В ходе встречи были представлены функции, осуществленные программы Центра, подчеркнута важность структуры в укреплении связей между парламентом и гражданами, проведении образовательных программ. Стороны обсудили возможности сотрудничества в рамках программы ПРООН “Новая Армения – современный парламент”, обмен опытом в разработке и развитии образовательных программ.