Առկա վիճակագրության համաձայն` 2019 թ. առ այսօր տեղեկություն տնօրինողներին հասցեագրված գրավոր հարցումների 3 տոկոսին առհասարակ որեւէ պատասխան չի ներկայացվել, 9 տոկոսի դեպքում պատասխանները թերի են եղել, հարցմամբ պահանջված որոշ տեղեկություններ չեն տրամադրվել, 3 տոկոսի դեպքում տեղեկությունը չի տրամադրվել, անհիմն մերժվել է առանց օրենքով նախատեսված պատշաճ իրավական հիմքի եւ եւս 3 տոկոսի դեպքում ստացվել է անհիմն պատասխան` խուսափողական, ընդհանուր ձեւակերպումներով, պահանջված տեղեկությունների հետ կապ չունեցող բովանդակությամբ կամ ոչ վերաբերելի հղումներով: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 17-ի նիստում:
Երանուհի Թումանյանցի խոսքով` տասից հիսուն հազար դրամ տուգանքի չափը չի շահագրգռում քաղաքացիներին, իրավաբանական անձանց հայց հարուցել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների, բյուջեներից ֆինանսավորվող, ինչպես նաեւ հանրային նշանակության կազմակերպությունների պաշտոնատար անձանց դեմ` օրենքով նախատեսված տեղեկությունն ապօրինաբար չտրամադրելու համար:
Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություններ կատարել ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում. այն է` օրենքով նախատեսված տեղեկությունն ապօրինաբար չտրամադրելու համար օրենսգրքի 189.7-րդ հոդվածով նախատեսված տուգանքի չափն ավելացնել` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ հիսնապատիկի չափով տուգանքը դարձնել երեսնապատիկից մինչեւ յոթանասունապատիկի չափով: Նույն խախտումը վարչական տույժ կիրառելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսունապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով տուգանքը դարձնել հարյուրապատիկից մինչեւ հարյուրհիսունապատիկի չափով:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը նախաձեռնության վերաբերյալ ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկված նախաձեռնությունը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հեղինակների բացակայության պատճառով մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի եւ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ու «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթի քննարկումը:

“По имеющейся статистике с 2019 г. по сегодняшний день на 3% письменных запросов, адресованных правообладателям сведений, вообще не дан ответ; в 9% случаев ответы были неполными; по 3%  приходится на случаи получения необоснованных ответов, с уклончивыми, общими формулировками, содержанием, не имеющим ничего общего с запрошенной информацией или неактуальными ссылками”, - сообщила заместитель министра юстиции РА Е.Туманянц на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам 17 мая.
По ее словам, существующий размер штрафа от 10 до 50 тысяч драмов не стимулирует граждан, юридических лиц за непредоставление сведения на законных основаниях подавать в суд на государственные органы и ОМС, госучреждения, должностных лиц финансируемых бюджетом организаций общественного значения.
Правительство предлагает внести изменения в Кодекс РА об административных правонарушениях,   т.е. увеличить размер штрафа, предусмотренного ст.189.7 кодекса за непредоставление предусмотренного законом сведения, увеличить размер штрафа от 30 до 70-кратного минимального размера оплаты труда. В случае повторения того же нарушения в течение года после применения административного штрафа увеличить размер штрафа от 100 до 150-кратного.
Экспертно-аналитическим управлением Аппарата НС представлены технические предложения по инициативе, которые приняты.
Обсужденная в первом чтении инициатива получила положительное заключение.
В связи с отсутствием авторов обсуждение предложенного депутатом Г.Манукяном проекта о поправке в закон “О гражданстве Республики Армения” и внесенного фракцией “Армения” пакета законопроектов о внесении изменений в Уголовный кодекс РА отложено на срок до двух месяцев.