Հակակոռուպցիոն կոմիտեն աշխատում է գերծանրաբեռնված, ինչը չի կարող չանդրադառնալ գործերի քննության որակի վրա. հայտնել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 17-ի նիստում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվող «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը մշակվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում առկա գործերի ծանրաբեռնվածությունը թեթեւացնելու, այն կառավարելի դարձնելու միջոցով կոռուպցիոն ենթադրյալ հանցագործությունների նախաքննությունը պատշաճ եւ որակով իրականացնելու նպատակով: «Ըստ էության` Հակակոռուպցիոն կոմիտեին թողնվելու են պաշտոնատար անձանց կողմից կատարվող կոռուպցիոն հանցագործությունները, իսկ մասնավոր գործերը փոխանցվելու են այլ մարմինների, մասնավորապես, Քննչական կոմիտեին»,- ասել է փոխնախարարը:
Նշվել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են գործող օրենսգրքին: Նոր օրենսգիրքն ուժի մեջ է մտնելու առաջիկա հուլիսի 1-ից:
Նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Այն ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերում կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով. երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի, Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի եւ Հայկ Ցիրունյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նշվել է, որ այն հնարավորություն կտա գնման իրավունքի պայմանագիր կնքել ոչ միայն բազմաբնակարան շենքերից բնակարան ձեռք բերելու (ինչպես գործող օրենսդրությամբ), այլ նաեւ բնակելի տների դեպքում:
Մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագծի քննարկումը:

The Anti-Corruption Committee works overloaded, which cannot but reflect on the quality of the case examination: the Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan at May 17 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Criminal Procedure Code authored by the Government being debated in the first reading was revised for lightening the load of the cases existing in the Anti-Corruption Committee and for decently and with quality implementing the pre-examination of the corruption alleged crimes through making them manageable. “In fact, the corruption crimes committed by the officials will be left to the Anti-Corruption Committee, and the private cases will be transferred to other bodies, particularly, the Investigation Committee,” the Deputy Minister said.
It was noted that the proposing amendments refer to the Code in force. The new Code will enter into force from the coming July 1.
The draft was endorsed by the Committee. It will be debated in the NA upcoming regular sittings: the debate in the second reading will be held after passing it in the first reading, within 24 hours.
At the sitting the legislative package on Making Amendments and Addenda to the RA Civil Code and on Making Addenda and Amendments to the Law on State Registration of the Rights Towards the Property authored by the deputies Babken Tunyan, Narek Zeynalyan, Lusine Badalyan and Hayk Tsirunyan was debated in the second reading and endorsed.
It was noted that it will enable the people to sign a contract of purchase right in case of getting an apartment from the apartment buildings (as by the legislation in force), but also in the residential houses.
The debate of the draft law on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly authored by the Government was postponed up to two months.