Հակակոռուպցիոն կոմիտեն աշխատում է գերծանրաբեռնված, ինչը չի կարող չանդրադառնալ գործերի քննության որակի վրա. հայտնել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 17-ի նիստում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվող «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը մշակվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում առկա գործերի ծանրաբեռնվածությունը թեթեւացնելու, այն կառավարելի դարձնելու միջոցով կոռուպցիոն ենթադրյալ հանցագործությունների նախաքննությունը պատշաճ եւ որակով իրականացնելու նպատակով: «Ըստ էության` Հակակոռուպցիոն կոմիտեին թողնվելու են պաշտոնատար անձանց կողմից կատարվող կոռուպցիոն հանցագործությունները, իսկ մասնավոր գործերը փոխանցվելու են այլ մարմինների, մասնավորապես, Քննչական կոմիտեին»,- ասել է փոխնախարարը:
Նշվել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են գործող օրենսգրքին: Նոր օրենսգիրքն ուժի մեջ է մտնելու առաջիկա հուլիսի 1-ից:
Նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Այն ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերում կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով. երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի, Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի եւ Հայկ Ցիրունյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նշվել է, որ այն հնարավորություն կտա գնման իրավունքի պայմանագիր կնքել ոչ միայն բազմաբնակարան շենքերից բնակարան ձեռք բերելու (ինչպես գործող օրենսդրությամբ), այլ նաեւ բնակելի տների դեպքում:
Մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագծի քննարկումը:

Антикоррупционный комитет перегружен, что не может не сказаться на качестве расследования дел. Об этом 17 мая на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заявила заместитель министра юстиции А.Саргсян.
Рассмотренный в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс РА был разработан с целью разгрузить дела в Антикоррупционном комитете, должным образом и качественно провести предварительное расследование предполагаемых коррупционных преступлений. “Фактически на Антикоррупционном комитете останутся коррупционные преступления, совершенные должностными лицами, а частные дела будут переданы в другие органы, в частности, в Следственный комитет”, — сказала замминистра.
Отмечено, что предлагаемые поправки относятся к действующему кодексу. Новый кодекс вступит в силу с 1 июля.
Проект получил положительное заключение комиссии и будет обсуждаться на предстоящих очередных заседаниях НС в особом порядке – дебаты во втором чтении пройдут в 24-часовом режиме после принятия в первом чтении.
На заседании во втором чтении обсужден и одобрен пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс РА, в закон “О государственной регистрации прав на имущество", предложенный депутатами Б.Туняном, Н.Зейналяном, Л.Бадалян и А.Цируняном.
Обсуждение предложенного правительством проекта о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон “Регламент НС” отложено на срок до двух месяцев.