Կարեւորում եմ հայ-չեխական բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը, համագործակցությունը միջազգային հարթակներում: Այս մասին ասել է ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում:
Անդրադառնալով խորհրդարանների համագործակցությանը՝ Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է փոխգործակցությունն առավել խորացնելու եւ ընդլայնելու անհրաժեշտությունը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերաբերյալ՝ Արթուր Հովհաննիսյանը Հայաստանի համար շրջադարձային է համարել մեկ տարի առաջ դրա ուժի մեջ մտնելը. «Այն նոր հեռանկարներ է բացում մեզ համար ոչ միայն Եվրամիության երկրների հետ համագործակցության, այլ նաեւ Չեխիայի հետ փոխգործակցության առումով»: Պատգամավորն ընդգծել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է Չեխիայի քաղաքական աջակցությունը վիզաների ազատականացման հարցում՝ հաշվի առնելով, որ Չեխիան ստանձնելու է Եվրոպական միության խորհրդի նախագահությունը: Պատգամավորը հիշեցրել է, որ այսօր ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի նախագահությամբ Բրյուսելում անցկացվում է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի չորրորդ նիստը:
Հայ խորհրդարանականները խոսել են 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում գերեվարված անձանց մասին: Նշվել է, որ ադրբեջանցիները հաճախ վտանգում եւ վերացնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքները: Հայ խորհրդարանականներն այդ հարցերում կարեւորել են բարեկամ երկրի՝ Չեխիայի աջակցությունը:
Խոսելով տարածաշրջանում առկա իրավիճակի մասին՝ Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգին, շարունակում է քննարկումները Արցախի կարգավիճակի շուրջ եւ լուծումը պատկերացնում է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը՝ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին՝ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար:
Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահը նշել է, որ նման հանդիպումները նպաստում են երկկողմ կապերի խորացմանը, տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը: Յիրժի Ռուժիչկայի խոսքով՝ իրենք հետեւում են Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացին, այդ թվում` օրենսդրական բարեփոխումների շրջանակում:
Անդրադառնալով ԼՂ տարածքում գտնվող քրիստոնեական հուշարձանների պահպանության հարցին՝ չեխ խորհրդարանականը հույս է հայտնել, որ ՄԱԿ-ը կկարողանա մուտք գործել այդ տարածքներ եւ օժանդակել դրանց պաշտպանությանը:
Կողմերը քննարկել են մեդիաոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, կարեւորել փորձի փոխանակումը: Ժողովրդավարության զարգացման գործընթացում ընդգծվել է ազատ մեդիայի առկայությունը:
Ներկայացնելով ոլորտում առկա իրավիճակը՝ Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ Հայաստանում մեդիաոլորտի գերակշիռ մասը պատկանում է ընդդիմությանը, եւ այժմ լրատվամիջոցներն ապաքաղաքականացնելու խնդիր կա:
Պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը կարեւորել է մեդիաոլորտի ֆինանսավորման թափանցիկությունը, խոսել ոլորտը կարգավորելու նպատակով օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին:
Չեխիայի Սենատի մեդիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Դավիդ Սմոլյակը ներկայացրել է ոլորտում չեխական փորձը, իրականացվող աշխատանքները:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի անդամներ Սոնա Ղազարյանը եւ Մերի Գալստյանը, Չեխիայի Սենատի մեդիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ:

А.Ованнисян: “Армянская сторона ожидает политической поддержки Чехии в вопросе либерализации визового режима”
“Придаю большое значение развитию армяно-чешских дружественных отношений, сотрудничеству на международных площадках”, - заявил руководитель группы дружбы НС Армения-Чехия А.Ованнисян в ходе встречи с делегацией во главе с первым вице-спикером Сената парламента Чехии Иржи Ружичкой.
А.Ованнисян подчеркнул необходимость углубления и расширения сотрудничества между парламентами.
Коснувшись Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, А.Ованнисян назвал его вступление в силу год назад поворотным моментом для РА. “Это открывает для нас новые перспективы не только в плане сотрудничества со странами ЕС, но и в плане сотрудничества с Чехией”, - заметил он. Депутат подчеркнул, что армянская сторона ожидает политической поддержки Чехии в вопросе либерализации визового режима, учитывая ее предстоящее председательство в Совете ЕС. Армянский парламентарий напомнил, что сегодня в Брюсселе проходит четвертое заседание Совета партнерства РА-ЕС под председательством министра иностранных дел РА А.Мирзояна.
Депутаты НС затронули тему пленных в Азербайджане после 44-дневной войны. Отмечено, что азербайджанцы часто подвергают опасности и уничтожают армянские историко-культурные и духовные ценности на территориях, находящихся под контролем Азербайджана. Армянские парламентарии придали большое значение поддержке дружественной Чехии в этих вопросах.
Говоря о текущей ситуации в регионе, А.Ованнисян отметил, что Армения привержена повестке установления мира в регионе, продолжает обсуждения по статусу Арцаха и представляет решение исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Касаясь вопроса признания Геноцида армян, руководитель группы дружбы Армения-Чехия поблагодарил своих коллег за признание и осуждение Геноцида армян Сенатом.
Первый вице-спикер Сената парламента Чехии отметил, что подобные встречи способствуют углублению двусторонних связей и развитию сотрудничества в различных сферах. По словам Иржи Ружички, они следят за демократическим процессом в Армении, в том числе в рамках законодательных реформ.
Обратившись к вопросу охраны христианских памятников Нагорного Карабаха, чешский парламентарий выразил надежду, что ООН удастся посетить эти территории и оказать помощь в их защите.
Стороны обсудили возможности сотрудничества в сфере медиа, особо отметили обмен опытом. Подчеркнута важность наличия свободных СМИ в процессе развития демократии.
Представляя текущую ситуацию, А.Ованнисян отметил, что большая часть медиасферы в Армении принадлежит оппозиции, и сейчас существует проблема деполитизации СМИ.
Депутат С.Казарян подчеркнула прозрачность финансирования СМИ, коснулась необходимости законодательных изменений для регулирования сферы.
Заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам медиа Сената Чехии Давид Смоляк представил чешский опыт в этой области и проводимую работу.
На встрече присутствовали члены группы дружбы НС Армения-Чехия С.Казарян и М.Галстян, представители чешской сенатской постоянной комиссии по вопросам медиа.