ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը մայիսի 19-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ Հանուն առողջ միջավայրի խորհրդարանականների ցանցի գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ եւ մեկնաբանություններ ներկայացրել:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, շրջակա միջավայրի եւ մարդու իրավունքների փոխկապակցվածության խնդիրը դառնում է ամենաարդիականներից: Շնորհակալություն եմ հայտնում նախագահողին շատ օգտակար եւ բովանդակալից ներկայացման համար: Հավանություն եմ տալիս արդյունքով պայմանավորված մոտեցմանը, որը նախագահողը ներկայացրեց՝ որպես մեր ցանցի արդյունավետ աշխատանքի առանցք: Այս առումով կառաջարկեի ներառել հետաքննության բաղադրիչը՝ որպես ցանցի հիմնական սկզբունքներից մեկը:
Այսպիսով, կառաջարկեի առողջ, մաքուր եւ անվտանգ միջավայրի խնդրին հատուկ ուշադրություն դարձնել չլուծված հակամարտությունների համատեքստում: Այստեղ մենք գործ ունենք մարդու իրավունքների ամենաակնհայտ ոտնահարումների եւ անվտանգ բնապահպանական իրավիճակների մարտահրավերների հետ:
Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում աշխարհի տարբեր ծայրերում, այսպես կոչված, արգելված զենքերի, մասնավորապես, ֆոսֆորային ռումբերի կիրառման աճող պրակտիկային: Վերջին տարիներին դրանց կիրառման մասին հայտարարություններ են եղել առնվազն 9 երկրներում: Հուսով եմ՝ այստեղ բոլորը գիտեն մարդկանց կյանքի եւ բնության վրա նման ռումբերի թողած սարսափելի հետեւանքների մասին: Ես որեւէ տեղեկություն չունեմ այդպիսի արգելված զենքերի կիրառման փաստերի միջազգային հետաքննության եւ այդ պրակտիկայի վերացման համար մշակված ճանապարհային քարտեզների վերաբերյալ:
Մենք պետք է հստակ հետեւենք ԵԽԽՎ վերջին բանաձեւերից մեկի տրամաբանությանը, համաձայն որի՝ «Իրական ժողովրդավարության իրականացումը ոչ միայն յուրաքանչյուր անդամ պետության պարտավորությունն է իր քաղաքացիների նկատմամբ, այլեւ պատասխանատվություն է մյուս անդամ պետությունների հանդեպ»: Մենք ականատես ենք իրավիճակների, երբ բնական ռեսուրսներն օգտագործվում են մի անդամ պետության կողմից՝ մեկ այլ պետության տեղական բնակչության վրա բարոյահոգեբանական ճնշում գործադրելու նպատակով:
Մեր տարածաշրջանի որոշ պետություններ ջրային ռեսուրսներն օգտագործում են՝ հասնելու  իրենց երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական շահերին՝  խնդիրներ ստեղծելով միլիոնավոր մարդկանց համար: Բոլոր դեպքերում մենք ոչ միայն մարդկանց կյանքի որակի նվազման, նրանց հիմնական իրավունքների ոտնահարման, այլեւ՝ շրջակա միջավայրի իրական վատթարացման խնդիր ունենք: Սրանք իրավիճակներ են տեղերում, որտեղ մարդու իրավունքները եւ իրական բնապահպանական խնդիրները խորապես փոխկապակցված են:
Եթե ցանցն ուշադրություն չդարձնի տիրող իրական իրավիճակին եւ խուսափի հետաքննությունից, այն չի իրագործի իր հիմնական նպատակները»,- ընդգծել է պատգամավորը:

On May 19, the Member of the RA NA delegation to PACE Armen Gevorgyan gave a speech during the debate of PACE Activity Programme of Parliamentarians’ Network for Healthy Environment
The issue of the interconnectedness between environment and human rights is becoming one of the most relevant. I thank the chairperson for very useful and informative presentation. I like the delivery approach that chair presented as core for the productive work of our network. In this regard I would suggest to include the investigation component as one of the main principles of the network.
Therefore, I would suggest that special attention be paid to the problem of a healthy, clean and safe environment in the context of unresolved conflicts. There we have the most obvious violations of human rights and challenging safe environmental situations. I draw your attention to the increasing practice of using so-called prohibited weapons in different parts of the world, in particular phosphorus bombs. In recent years, there have been statements of their use at least in 9 countries. I hope everybody here knows the terrible consequences of such bombs for human's lives and the nature. I do not have any information on international investigations into the facts of the use of such prohibited weapons and developed road maps to eliminate this practice.
We must clearly follow the logic of one of the latest PACE Resolution, which says: “that realizing genuine democracy is not only a commitment of each Member State towards their citizens but also a responsibility to other member States.”We are witnessing the situations where natural resources are used by one member-state to exert moral and psychological pressure on the local population of another state.
Some states of our region use water resources to achieve their long-term geopolitical interests creating problems for millions of people. In all cases, we have problem not only with the decrease of the quality of life of humans, violations of their basic rights, but also with real environmental deterioration. Those are situations on the ground where the human rights and real environmental issues are deeply interconnected.
If network will not pay attention to the real situation on the ground and avoid investigations, it will not meet its main goals.” the deputy underlined.