Համայնքների միավորման արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել, որ համայնքները նույնպես ունենան միջնաժամկետ ծախսային ծրագրեր, եւ պլանավորեն առաջիկա 3 տարիների եկամուտներն ու ծախսերը: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Վերոնշյալից ելնելով՝ Կառավարությունն առաջարկում է օրենսդրորեն կարգավորել համայնքների ՄԺԾԾ-ների կազմման գործընթացը: Այն հնարավորություն կստեղծի միջնաժամկետ հատվածում կառավարելու համայնքի ֆինանսական ռեսուրսները:
Փաթեթով առաջարկվում է, որ համայնքի ղեկավարը մինչեւ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 10-ը համայնքի ավագանու հաստատմանը ներկայացնի միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերը՝ նախատեսելով առաջիկա 3 տարիների եկամուտները եւ ծախսերը, այդ թվում՝ սուբվենցիոն եւ այլ ծրագրերը, դրանք հրապարակի պաշտոնական կայքում ու ներկայացնի մարզպետին:
«Օրենսդրական փաթեթին զուգահեռ այժմ մշակվում են համայնքի 2023-2025 թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախագիծը կազմելու մեթոդական ցուցումները»,- տեղեկացրել է նախարարը:
Զեկուցողի խոսքով՝ նախաձեռնության վերաբերյալ քննարկումների ընթացքում պատգամավորները ներկայացրել են առաջարկներ, որոնց հիման վրա առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կիրականացվեն տեխնիկական փոփոխություններ:
Գլխադասային՝ Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում նախաձեռնությունը քննարկվել եւ արժանացել է դրական եզրակացության. այս մասին բարձրաձայնել է պատգամավոր Լիլիթ Կիրակոսյանը:
Կառարավարության հեղինակած «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում փոփոխությունները քննարկվել են մայիսի 24-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում՝ առաջին ընթերցմամբ:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ Կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով՝ առաջարկվում է ստեղծել իրավական հիմք՝ լիազորելու ընդերքօգտագործման հետ կապված շրջակա միջավայրի ոլորտի պետական կառավարման մարմնին հաստատել Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ դրա հետ կապված դրույթների կիրարկման ուղեցույցները:

Законодательно регулируется процесс составления среднесрочных расходных программ общин
В результате объединения общин возникает необходимость в среднесрочных расходных программах (СРП), планировании доходов и расходов общин на ближайшие 3 года. Вопрос поднял министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян.
Правительство предлагает законодательно урегулировать процесс составления СРП общин, что позволит управлять финансовыми ресурсами общины в среднесрочной перспективе.
Пакетом предлагается главе общины до 10 октября текущего года вынести на утверждение авагани (совета старейшин) СРП, предусматривающие доходы и расходы на ближайшие 3 года, включая субвенционные и другие программы, опубликовать их на официальном сайте и представить губернатору области.
“Наряду с законодательным пакетом в настоящее время прорабатываются методические указания к составлению проекта СРП общин на 2023-2025 гг. ", - отметил министр.
По словам докладчика, в ходе обсуждения инициативы депутаты представили предложения, на основе которых будут внесены технические поправки в период с первого по второе чтения.
По сообщению депутата Л.Киракосян, инициатива обсуждена и одобрена в профильной Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
На созванном 24 мая очередном заседании НС обсуждены в первом чтении предложенные правительством проекты о внесении поправок в законы “О бюджетной системе РА”, “О местном самоуправлении”, “О местном самоуправлении в городе Ереване”.
Парламент также обсудил в первом чтении законопроект о внесении дополнения в Кодекс РА о недрах, который обстоятельно представила заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян.