Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում կա 300 դատապարտյալ: Վերջիններս չունեն 9-րդ կամ 12-րդ դասարանի ատեստատներ. բարձրաձայնում է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը եւ հավելում, որ մեր երկրում 12-ամյա միջնակարգ կրթությունը պարտադիր է մինչեւ սովորողի 19 տարին լրանալը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ չունենալով համապատասխան կրթական ցենզ՝ անձը չի կարող ունենալ աշխատաշուկայում պահանջարկ վայելող աշխատանք:
Ուստի, «Կրթության մասին» օրենքում լրացմամբ Կառավարությունն առաջարկում է 19 տարվա տարիքային սահմանափակումը չտարածել քրեակատարողական հիմնարկներում ազատազրկման ձեւով պատիժ կրող այն դատապարտյալների վրա, որոնց կրթության իրավունքի իրացման վերաբերյալ գրավոր դիմում ներկայացնելու պահին պատժից ազատման ժամկետի լրանալուն մնացել է 1 տարուց ավելի: Դատապարտյալներն իրենց ցանկությամբ կարող են իրացնել կրթության իրավունքը` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Ըստ Արփինե Սարգսյանի՝ մշակվելու են թիրախավորված, անհատական ուսումնական պլաններ: «Այս պահի դրությամբ շուրջ 100 դատապարտյալ գործընթացին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հույս հայտնել, որ նրանց թիվը կավելանա:
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2022 թ. օգոստոսի 1-ից:
Գլխադասային՝ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն. այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը միտված է դատապարտված անձանց կրթության իրավունքի իրացմանը:
Պատգամավորները ողջունել են նախաձեռնությունը, կարեւորել դատապարտյալների կրթության հարցը, ինչպես նաեւ համապատասխան հաստատություններում ուսուցողական գրքերի առկայությունը:

There are 300 convicts in the penitentiaries of Armenia. They don’t have certificates of the 9th and 12th classes: the RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan voiced and added that the 12-year secondary education in our country is obligatory until turning 19.
According to Deputy Minister, without having relevant educational censorship, the person cannot have a job enjoying demand in the work market.
Thus, by the addendum to the law on Education the Government proposes not to spread the 19-year age restriction on the convicts serving a sentence of imprisonment in the penitentiaries, for whom more than 1 year has remained to be released at the moment of submitting in written form on the execution of the right to education. The convicts by their wish can execute the right to education at the expense of the RA state budget means.
According to Arpine Sargsyan, targeted, individual educational plans will be worked out. “/By this moment, about 100 convicts wished to take part in the process,” the rapporteur underlined and expressed hope that their number will increase.
The law will enter into force from August 1, 2022.
The (Head) Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport endorsed the initiative: The Chair of the Standing Committee Sisak Gabrielyan voiced. According to him, the initiative is aimed the execution of the right to the convicts’ education.
The deputies welcomed the initiative, highlighted the issue of the convicts’ education, as well as the availability of the educational books in the relevant institutions.