Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում կա 300 դատապարտյալ: Վերջիններս չունեն 9-րդ կամ 12-րդ դասարանի ատեստատներ. բարձրաձայնում է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը եւ հավելում, որ մեր երկրում 12-ամյա միջնակարգ կրթությունը պարտադիր է մինչեւ սովորողի 19 տարին լրանալը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ չունենալով համապատասխան կրթական ցենզ՝ անձը չի կարող ունենալ աշխատաշուկայում պահանջարկ վայելող աշխատանք:
Ուստի, «Կրթության մասին» օրենքում լրացմամբ Կառավարությունն առաջարկում է 19 տարվա տարիքային սահմանափակումը չտարածել քրեակատարողական հիմնարկներում ազատազրկման ձեւով պատիժ կրող այն դատապարտյալների վրա, որոնց կրթության իրավունքի իրացման վերաբերյալ գրավոր դիմում ներկայացնելու պահին պատժից ազատման ժամկետի լրանալուն մնացել է 1 տարուց ավելի: Դատապարտյալներն իրենց ցանկությամբ կարող են իրացնել կրթության իրավունքը` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Ըստ Արփինե Սարգսյանի՝ մշակվելու են թիրախավորված, անհատական ուսումնական պլաններ: «Այս պահի դրությամբ շուրջ 100 դատապարտյալ գործընթացին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հույս հայտնել, որ նրանց թիվը կավելանա:
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2022 թ. օգոստոսի 1-ից:
Գլխադասային՝ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն. այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը միտված է դատապարտված անձանց կրթության իրավունքի իրացմանը:
Պատգամավորները ողջունել են նախաձեռնությունը, կարեւորել դատապարտյալների կրթության հարցը, ինչպես նաեւ համապատասխան հաստատություններում ուսուցողական գրքերի առկայությունը:

Обсуждена инициатива по реализации права осужденных на образование
В уголовно-исполнительных (пенитенциарных) учреждениях Армении находятся 300 осужденных, не имеющих аттестатов 9-го или 12-го классов. Заместитель министра юстиции РА А.Саргсян в своем выступлении отметила, что в РА 12-летнее среднее образование является обязательным до достижения учащимся 19-летнего возраста.
По словам замминистра, без соответствующего образовательного ценза лицо не может иметь достойную работу на рынке труда.
Правительство в дополнение к закону “Об образовании” предлагает не распространять 19-летний возрастной ценз на отбывающих наказание в местах лишения свободы осужденных, которым на момент подачи письменного заявления об отбывании наказания осталось более одного года. Осужденные по своему желанию могут осуществлять свое право на образование за счет средств госбюджета РА.
По А.Саргсян, будут разработаны целевые, индивидуальные учебные программы. “На данный момент желание участвовать в процессе изъявили около 100 осужденных”, - сообщила докладчик, выразив надежду, что их число будет расти.
Закон вступит в силу с 1 августа 2022 г.
Председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян представил положительное заключение по инициативе, добавив, что предлагаемое дополнение направлено ​​на реализацию права осужденных на образование.
Депутаты приветствовали инициативу, особо выделили вопрос образования осужденных, а также наличие учебников в соответствующих заведениях.