1990 թ. ստորագրված «Ժամանակավոր ներմուծման մասին» կոնվենցիայի կիրառումն ապահովող աշխատանքների կազմակերպման եւ ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրերի տրամադրման լիազորությունները ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատին վերապահելու իրավական հիմքերի ապահովմամբ պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել լրացում կատարել «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքում:
Օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ մայիսի 24-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» օրենքով սահմանվում են Առեւտրաարդյունաբերական պալատի գործառույթները, սակայն նախատեսված չէ ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրերի տրամադրման իրավասություն: Մինչդեռ, միջազգային պրակտիկայում նման հավաստագրերի տրամադրման եւ դրանց հետ կապված տեխնիկական մասի կարգավորման գործառույթները վերապահված են առեւտրաարդյունաբերական պալատներին:
Նախարարի խոսքով՝ օրենքի ընդունումը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ կազմակերպել եւ համակարգել «Ժամանակավոր ներմուծման մասին» կոնվենցիայի դրույթների իրագործումը, ինչպես նաեւ կանոնակարգել թանկարժեք իրերի, մասնավորապես, մշակութային գործերի եւ երաժշտական գործիքների ժամանակավոր ներմուծման եւ արտահանման հավաստագրերի տրամադրման հետ կապված խնդիրները:
Ներկայացնելով օրենքի նախագծի վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ Նարեկ Ղահրամանյանը նշել է, որ այն բխում է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրից:

Исполнительная власть предлагает урегулировать проблемы выдачи сертификатов на временный ввоз и вывоз ценностей
В связи с обеспечением правовых оснований для организации деятельности по выполнению подписанной в 1990 г. Конвенции “О временном импорте” и выдачи Карнет- сертификатов Торгово-промышленной палатой РА (ТПП) возникла необходимость внесения дполнения в закон РА “О торгово-промышленных палатах”.
24 мая на заседании НС министр экономики РА В.Керобян внес законопроект на обсуждение в первом чтении.
Докладчик сообщил, что закон о ТПП определяет функции торгово-промышленной палаты, но не предусматривает полномочия по выдаче Карнет-сертификатов. Между тем в международной практике функции по выдаче таких сертификатов и регулированию соответствующей технической части возложены на ТПП.
По словам министра, принятие закона позволит более эффективно организовать и координировать выполнение положений Конвенции “О временном ввозе”, а также урегулировать проблемы с выдачей сертификатов на временный ввоз и вывоз ценностей, в частности произведений культуры и музыкальных инструментов.
Представляя положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам на законопроект, Н.Каграманян отметил, что он в русле программы правительства РА на 2021-2026 гг.