Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 27-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Չեռնոգորիայի նախագահի հետ առաձնազրույցից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը խորհրդանշական է համարել նրա այցը՝ հիշեցնելով, որ 16 տարվա դիվանագիտական հարաբերություններից ի վեր սա բարձր մակարդակի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ փոխգործակցության շրջանակը՝ մեծ դեր հատկացնելով միջխորհրդարանական կապերին: Օրենսդիր մարմինների միջեւ արդյունավետ եւ շարունակական երկխոսությունն առաջնահերթություն է դիտարկվել, ինչին մեծապես նպաստելու են խորհրդարանական բարեկամական խմբերը:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել ԵՄ-ի հետ համապարփակ համագործակցությունը, տարածաշրջանի անվտանգության եւ երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու հիմնահարցերը:
Խոսելով հետպատերազմյան իրավիճակից՝ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը դեռ չլուծված մարդասիրական խնդիրների հանգուցալուծման հարցում:
Միլո Ջուկանովիչը նկատել է, որ հակամարտությունների կարճատեւ լուծումներին հաջորդում են երկարատեւ տառապանքները, ինչի հետեւանքները ծանր ազդեցություն են ունենում երկրների համար: Նա նշել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական պատանդների հարցերը կքննարկի ոչ միայն իր երկրի, այլեւ միջազգային գործընկերների շրջանակում: Նախագահը շեշտել է, որ տարածաշրջանի հանդեպ բարի կամք ունեն եւ որակյալ կայունություն են ակնկալում: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկրի համար այս բարդ ժամանակներում կարեւորն ինքնությունն ու դիմագիծը պահելն է, հատկապես՝ Հայաստանի եւ Չեռնոգորիայի նման ոչ մեծ երկրների դեպքում:

On May 27, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the President of Montenegro Milo Đukanović being in Armenia on an official visit.
After the private talk with the President of Montenegro the RA NA President considered symbolic his visit, reminding him that since about the 16-year diplomatic relations it is the first visit to the Republic of Armenia at this high level.
The sides discussed the format of bilateral cooperation, attaching great role to the inter-parliamentary relations. The effective and continuous dialogue between the legislative bodies has been observed as priority, and the parliamentary Friendship Groups will greatly promote it.
The interlocutors focused on the comprehensive cooperation with the EU, the issues of the establishment of the regional security and long-lasting peace.
Speaking about the post-war situation, Alen Simonyan highlighted the practical support of the international counterparts in resolving still unused humanitarian problems.
Milo Đukanović noticed that the long suffering follows the short-term conflict resolutions, and its consequences have a heavy impact on the countries. He noted that he would discuss the issues of Armenian prisoners of war and the civil hostages being held in Azerbaijan with the counterparts not only of his country, but also of other countries. The President stressed that they have good will towards the region and expect qualitative stability. According to him, in these hard times for every country the most important thing is preserving the identity and the national feature, especially in the case of not large countries as Armenia and Montenegro.