Ազգային ժողովի մշտական հանձաժողովների համատեղ նիստում մայիսի 31-ին սկսվել են «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները:
Քննարկումներին ներկա է եղել ՀՀ վարչապետը: Նա տեղեկացրել է, որ 2021 թ. տնտեսական աճի ցուցանիշը նախատեսվածից ավելի է եղել 5,3 տոկոսով. ի սկզբանե կանխատեսված է եղել 3,1 տոկոս: Բյուջեի եկամտային մասն էլ հաշվետու տարում գերակատարվել է 147 մլրդ դրամով, այսինքն՝ 147 մլրդ դրամ ավելի գումար է մուտք եղել պետական բյուջե:
«Հարկեր-ՀՆԱ առումով ունեցել ենք պատմական աննախադեպ ցուցանիշ, երբ համախառն ներքին արդյունքի 22,7 տոկոսն արձանագրել ենք հարկային եկամուտների ձեւով: Մենք միջնաժամկետում խնդիր ունենք այդ ցուցանիշը հասցնել 25 տոկոսի: Դա, իհարկե, հեշտ չի լինելու հարկային դրույքները նվազեցնելու ֆոնին, բայց մենք այդ խնդիրը պիտի փորձենք լուծել»,-հարկային քաղաքականության համատեքստում նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ հայտնել է, որ 2021 թ. 146 մլրդ դրամի ավելացված արժեքի հարկ է վերադարձվել տնտեսվարողներին: Համեմատության համար նշվել է, որ 2017 թ. ԱԱՀ-ի վերադարձը կազմել է 60 մլրդ դրամ: «2021 թ. ավարտին չի եղել դեբետային գումարների վերադարձի գծով հարկ վճարողներից ստացված որեւէ դիմում, որի դիմաց գումարը փաստացի վերադարձված չլինի»,- ընդգծել է Կառավարության ղեկավարը: Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում տնտեսվարողներին ԱԱՀ-ն այժմ վերադարձվում է ամսական կտրվածքով:
«2018 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ Կառավարությունը տնտեսավարողներին 125 մլրդ դրամի ԱԱՀ-ի դեբետի գումար է պարտք եղել: Այդ գումարից մոտ 50 մլրդ դրամը «հուսահատ գումար» էր: «Երբ 2017 թ. ընդունվել էր Հարկային նոր օրենսգիրքը, Կառավարությունն ասել էր, որ նախկինում ունեցած պարտքերը դնում են մի կողմ եւ դրան չեն անդրադառնալու: 2019 թ., երբ մենք արդեն բյուջեի եկամուտները գերակատարում էինք, որոշեցինք վերադարձնել ԱԱՀ-ի ժամկետանց դեբետները, որոնք կուտակվել էին անկախության առաջին օրերից սկսած: Այսինքն՝ դա, ըստ էության, «հուսահատ պարտք» էր, որը մենք վերադարձրինք տնտեսավարողին»,-ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ  դա կարող էին չանել, սակայն համարել են, որ  պետության հեղինակությունն ամենակարեւորն է, եւ  չի կարող այնպես լինել, որ պետությունն  ինչ-որ մեկից  գումար վերցնի եւ չվերադարձնի: Այդ ժամանակ պետությունը նախատեսել էր վերադարձնել 56 մլրդ դրամ, բայց փաստացի վերադարձրել է 42 մլրդ դրամ, քանի որ  շատ ընկերություններ այդ ընթացքում լուծարվել էին: Նա նշել է, որ այժմ Հայաստանում 30 տարի գոյություն ունեցած խնդիրը չկա: Իսկ եթե կա ԱԱՀ-ի դեբետի պարտք, նշանակում է, որ տնտեսավարողը դեռ չի հասցրել դիմում տալ, որպեսզի 1 ամսվա ընթացքում ստանա:
Վարչապետը կարեւորել է նաեւ եկամտային հարկի մասով իրականացված բարեփոխումը՝ նշելով, որ դրա արդյունքում քաղաքացիներն այժմ 21 տոկոս եկամտահարկ են վճարում:
Գործադիրի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ իրականացված մյուս բարեփոխումներին, ընթացիկ տնտեսական ցուցանիշներին՝ դրանք համարելով լավատեսական:

Discussions on State Budget Execution Report Begin in NA Standing Committees
On May 31, the preliminary discussions on the annual report on State Budget Execution of the Republic of Armenia for 2021 has begun at the joint sitting of the Standing Committees of the National Assembly.
The RA Prime Minister attended the discussions. He informed that the economic growth indicator of 2021 was more than it was expected by 5.3%. From the beginning, it was predicted 3.1%. The revenue budget was overfulfilled by 147 billion AMD in the reporting year, that is, the state budget received 147 billion AMD more money.
“We had an unprecedented ratio in the history in terms of the taxes-GDP, when we recorded 22.7% of gross domestic product in the form of tax revenues. We have a task to increase that figure to 25% in the medium term. Of course, it will not be easy against a background of reducing tax rates, but we should try to resolve that problem,” the Prime Minister noted in the context of tax policy.
Nikol Pashinyan also said that 146 billion AMD of value added tax (VAT) was returned to the economic entities in 2021. It was mentioned for comparison that the return of the VAT was 60 billion AMD in 2017. “In 2021, there was no application from taxpayers for the return of debit money, for which the amount was not actually returned,” the Head of the Government underlined. As a result of the legislative amendments, now the VAT is returned to the economic entities on a monthly basis.
“As of January 1, 2018, the Government owed the economic entities 125 billion AMD of the VAT debit money. 50 billion AMD of that money was “desperate money”. “When the new Tax Code was adopted in 2017, the Government said that the they put aside their previous debts and would not address them. In 2019, when we were already exceeding the budget revenues, we decided to return the overdue VAT debits, which had accumulated since the first days of independence. That is, it in fact was a “desperate debt”, which we returned to the economic entity,” the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan noted that they could not have done that, but they considered that the authority of the state is the most important, and it cannot be the case that the state takes money from someone and does not return it. At that time, the state planned to return 56 billion AMD, but it actually returned 42 billion AMD, as many companies were liquidated during that time. He emphasized that now there is no problem that has existed in Armenia for 30 years. If there is a debt of VAT debit, it means that the economic entity has not managed to submit application to receive it within a month yet.
The Prime Minister highlighted the reform of the income tax, noting that as a result of it, now the citizens pay 21% income tax.
The Head of the executive body also referred to the other implemented reforms and current economic indicators, considering them optimistic.