2021 թ. տնտեսությունը թեւակոխել է վերականգնման փուլ` գրանցելով ՀՆԱ-ի 5.7 տոկոս իրական աճ. Տիգրան Խաչատրյան
2021 թ. համաշխարհային եւ ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսություններում նկատվել են վերականգման միտումներ. ընդգծել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը մայիսի 31-ի ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումների ժամանակ:
«Համավարակից եւ Արցախյան պատերազմից հետո 2021 թ. տնտեսությունը թեւակոխել է վերականգնման փուլ` գրանցելով ՀՆԱ-ի 5.7 տոկոս իրական աճ: Տնտեսական աճը պայմանավորված է եղել հիմնականում ծառայությունների աճով: Արդյունաբերության եւ շինարարության տեմպերը եւս աճել են՝ նպաստելով տնտեսական աճին: Մինչդեռ գյուղատնտեսության նվազումը բացասաբար է ազդել տնտեսական աճի վրա»,- նշել է ֆինանսների նախարարը:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ սպառման աճը կազմել է 3,7 տոկոս, արտահանումն աճել է 16,5 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 10,9 տոկոսով:
Հաշվետու տարվա ընթացքում մի քանի անգամ վերանայվել են տնտեսական աճի կանխատեսումները, եւ փաստացի արձանագրվել է 5,7 տոկոս աճ: Ամբողջ տարվա ընթացքում եղել է գնաճային բարձր ֆոն: Միջին գնաճը կազմել է 7,2 տոկոս. սա նաեւ այն գործոնն է, որը նկատվում է այս տարվա ընթացքում: «Գնաճն ամբողջ աշխարհում է եղել նկատելի թե՛ նախորդ տարվա ընթացքում, թե՛ այս տարվա»,- հավելել է նախարարը:
Աշխատանքի շուկան արձանագրել է դրական զարգացումներ, 2020 թ. համեմատությամբ՝ նկատելի է միջին աշխատավարձի աճ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածներում: Մասնավորապես, միջին աշխատավարձը 2021 թ. 7,6 տոկոսով ավելի բարձր է եղել 2020 թ. համեմատ:
ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետական բյուջեի պակասուրդը կազմել է 4,6 տոկոս՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 0,8 տոկոսային կետով, իսկ Կառավարության պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 60,3 տոկոս՝ նախորդ տարվա փաստացի արդյունքից նվազելով 3,2 տոկոսով:
Հարկային եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 690 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 2 տրիլիոն 49 մլրդ դրամ: Արձանագրվել է 359,1 մլրդ դրամի պակասուրդ:
«Ծախսերի կատարողականը կազմել է 97,8 տոկոս, ըստ ճշտված պլանի՝ ունեցել ենք 359 մլրդ դեֆիցիտ ֆինանսավորելու ծրագիր, փաստացի 320 մլրդ դրամ է կազմել ներգրավված միջոցների հաշվին ֆինանսավորումը կամ դեֆիցիտը»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
Պետական պարտքը 2021 թ. տարեվերջի դրությամբ կազմել է 4 տրիլիոն 430 մլրդ դրամ, ինչը համարժեք է 3 մլրդ 6 մլն դոլարի, դրա գերակշիռ մասը Կառավարության պարտքն է, իսկ 220 մլրդ դրամը՝ Կենտրոնական բանկի: Կառավարության պարտքը տարեվերջին կազմել է 4 տրիլիոն 210 մլրդ դրամ, որի կազմում արտաքին պարտքը 2 տրիլիոն 972 մլրդ եւ ներքինը՝ 1 տրիլիոն 237 մլրդ դրամ:
Ֆինանսների նախարարը պատասխանել է նաեւ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հարցերին:
Հաշվետվության վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի դրական եզրահանգումով եզրակացությունը ներկայացրել է ՀՊ-ի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Վերջինիս խոսքով` եզրակացությունը ձեւավորվել է բացառապես ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննությունների արդյունքում:
Կենտրոնական բանկի դրական եզրակացությունը եւ 2021 թ. վարչական ծախսերի եւ կապիտալ ներդրումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը ներկայացրել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թ. վերականգնվել է սպասվածից ավելի բարձր տեմպերով` արձանագրելով տնտեսական աճի 5,7 տոկոս մակարդակ: Աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել արտաքին պահանջարկի վերականգնմամբ եւ որոշակի ներքին պահանջարկի աճի գործոններով:

Т.Хачатрян: “В 2021 г. экономика вступила в фазу восстановления, зафиксировав реальный рост ВВП на 5,7%”
В 2021 г. тенденции восстановления наблюдались в экономиках мира и основных стран-партнеров Армении. Об этом 31 мая заявил министр финансов РА Т.Хачатрян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА на 2021 г.
“После пандемии и Арцахской войны экономика в 2021 г. вступила в фазу восстановления, реальный рост ВВП составил 5,7%. Экономический рост происходил в основном за счет роста сферы услуг. Промышленность и строительство также прогрессировали, способствуя экономическому росту. Между тем спад в сельском хозяйстве негативно сказался на росте экономики", - заметил министр.
По Хачатряну, рост потребления составил 3,7%, экспорт увеличился на 16,5%, а импорт – на   10,9%.
В течение отчетного года прогнозы экономического роста несколько раз пересматривались, и фактически был зарегистрирован рост на 5,7%. Весь год наблюдался высокий инфляционный фон. Средняя инфляция составила 7,2%. Это фактор, наблюдающийся также в текущем году. "Инфляция была заметна во всем мире и в прошлом, и в этом году", - добавил министр.
На рынке труда по сравнению с 2020 г. отмечены положительные сдвиги. Так, наблюдается увеличение средней заработной платы как в государственном, так и в частном секторах. В частности, средняя зарплата в 2021 г. была на 7,6% выше по сравнению с 2020 г.
Дефицит государственного бюджета по отношению к ВВП составил 4,6 %, что на 0,8 процентных пункта меньше, чем годом ранее, а государственный долг по отношению к ВВП составил 60,3 %, что на 3,2 процента меньше, чем годом ранее.
Налоговые поступления составили 1 трлн 690 млрд драмов, расходы – 2 трлн 49 млрд драмов. Зафиксирован дефицит в 359,1 млрд драмов.
"Исполнение расходов составило 97,8%, по скорректированному плану у нас была программа финансирования дефицита в размере 359 млрд драмов, по факту составило 320 млрд драмов из привлеченных средств", - проинформировал министр финансов.
Государственный долг на конец 2021 г. составил 4 трлн 430 млрд драмов, что эквивалентно 3 млрд 6 млн долларов, большую часть которых составляет долг правительства, а 220 млрд драмов – ЦБ. Долг правительства на конец года составил 4 трлн 210 млрд драмов, из них внешний долг – 2 трлн 972 млрд драмов, внутренний долг – 1 трлн 237 млрд драмов.