2021 թ. տնտեսությունը թեւակոխել է վերականգնման փուլ` գրանցելով ՀՆԱ-ի 5.7 տոկոս իրական աճ. Տիգրան Խաչատրյան
2021 թ. համաշխարհային եւ ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսություններում նկատվել են վերականգման միտումներ. ընդգծել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը մայիսի 31-ի ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումների ժամանակ:
«Համավարակից եւ Արցախյան պատերազմից հետո 2021 թ. տնտեսությունը թեւակոխել է վերականգնման փուլ` գրանցելով ՀՆԱ-ի 5.7 տոկոս իրական աճ: Տնտեսական աճը պայմանավորված է եղել հիմնականում ծառայությունների աճով: Արդյունաբերության եւ շինարարության տեմպերը եւս աճել են՝ նպաստելով տնտեսական աճին: Մինչդեռ գյուղատնտեսության նվազումը բացասաբար է ազդել տնտեսական աճի վրա»,- նշել է ֆինանսների նախարարը:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ սպառման աճը կազմել է 3,7 տոկոս, արտահանումն աճել է 16,5 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 10,9 տոկոսով:
Հաշվետու տարվա ընթացքում մի քանի անգամ վերանայվել են տնտեսական աճի կանխատեսումները, եւ փաստացի արձանագրվել է 5,7 տոկոս աճ: Ամբողջ տարվա ընթացքում եղել է գնաճային բարձր ֆոն: Միջին գնաճը կազմել է 7,2 տոկոս. սա նաեւ այն գործոնն է, որը նկատվում է այս տարվա ընթացքում: «Գնաճն ամբողջ աշխարհում է եղել նկատելի թե՛ նախորդ տարվա ընթացքում, թե՛ այս տարվա»,- հավելել է նախարարը:
Աշխատանքի շուկան արձանագրել է դրական զարգացումներ, 2020 թ. համեմատությամբ՝ նկատելի է միջին աշխատավարձի աճ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածներում: Մասնավորապես, միջին աշխատավարձը 2021 թ. 7,6 տոկոսով ավելի բարձր է եղել 2020 թ. համեմատ:
ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետական բյուջեի պակասուրդը կազմել է 4,6 տոկոս՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 0,8 տոկոսային կետով, իսկ Կառավարության պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 60,3 տոկոս՝ նախորդ տարվա փաստացի արդյունքից նվազելով 3,2 տոկոսով:
Հարկային եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 690 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 2 տրիլիոն 49 մլրդ դրամ: Արձանագրվել է 359,1 մլրդ դրամի պակասուրդ:
«Ծախսերի կատարողականը կազմել է 97,8 տոկոս, ըստ ճշտված պլանի՝ ունեցել ենք 359 մլրդ դեֆիցիտ ֆինանսավորելու ծրագիր, փաստացի 320 մլրդ դրամ է կազմել ներգրավված միջոցների հաշվին ֆինանսավորումը կամ դեֆիցիտը»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
Պետական պարտքը 2021 թ. տարեվերջի դրությամբ կազմել է 4 տրիլիոն 430 մլրդ դրամ, ինչը համարժեք է 3 մլրդ 6 մլն դոլարի, դրա գերակշիռ մասը Կառավարության պարտքն է, իսկ 220 մլրդ դրամը՝ Կենտրոնական բանկի: Կառավարության պարտքը տարեվերջին կազմել է 4 տրիլիոն 210 մլրդ դրամ, որի կազմում արտաքին պարտքը 2 տրիլիոն 972 մլրդ եւ ներքինը՝ 1 տրիլիոն 237 մլրդ դրամ:
Ֆինանսների նախարարը պատասխանել է նաեւ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հարցերին:
Հաշվետվության վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի դրական եզրահանգումով եզրակացությունը ներկայացրել է ՀՊ-ի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Վերջինիս խոսքով` եզրակացությունը ձեւավորվել է բացառապես ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննությունների արդյունքում:
Կենտրոնական բանկի դրական եզրակացությունը եւ 2021 թ. վարչական ծախսերի եւ կապիտալ ներդրումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը ներկայացրել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թ. վերականգնվել է սպասվածից ավելի բարձր տեմպերով` արձանագրելով տնտեսական աճի 5,7 տոկոս մակարդակ: Աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել արտաքին պահանջարկի վերականգնմամբ եւ որոշակի ներքին պահանջարկի աճի գործոններով:

In 2021 the Economy Turned Out to a Recovery Phase, Registering 5,7 Percent GDP Real Growth: Tigran Khachatryan
In 2021, in the world economy and the economy of the RA main partner countries recovery tendencies were noticed: the RA Minister of Finance Tigran Khachatryan at the joint sitting of the Standing Committees of the RA National Assembly during the discussions of the annual report on Budget Execution of the RA State Budget for 2021 on May 31.
“After the pandemic and Artsakh war in 2021 the economy turned into recovery phase, registering 5.7 percent GDP real growth. The economic growth was conditioned mainly by the growth of the services. The industry and the construction have also grown, promoting the economic growth.” The Minister of Finance noted.
According to Tigran Khachatryan, the consumption growth was 3.7%, the export has grown by 16.5%, and the import – by 10.9%.
During the reporting year the economic growth forecast were reviewed several times, and in fact, 5.7% percent was recorded. During the whole year, inflation high background has been. The average inflation has been 7.2 percent: This is also the factor, which is noticed during this year. “The inflation has been noticeable in the world both during the previous year and during this year,” the Minister added.
The job market has recorded positive developments, compared with the year 2020 average salary growth has been noticeable in the state and private sectors. In particular, the average salary has been higher by 7.6% in 2021,
The deficit of the state budget towards the GDP has been 4.6 percent decreasing by 0.8 percent point decreasing compared with the previous year, the Government debt has been 60.3 percent towards the GDP, decreasing by 3.2 percent from the factual result of the previous year.
The tax revenues have been 1 trillion 690bln AMD, the expenditures – 2 trillion 49bln AMD. 359.1 bln AMD deficit has been recorded.
“The expenditure performance has been 97.8%, according to the adjusted plan we have had deficit financing programme of 359bln AMD, the financing or the deficit in the expense of the involved means has been factual - 320bln AMD,” Tigran Khchatryan said.
By the end of the year 2021, the state debt has been 4 trillion 430bln AMD, which is equivalent to 3bln 6 million USD, its prevailing part is the Government debt, and 220bln AMD – the Central Bank. At the end of the year the Government debt has been 4 trillion 210bln AMD, where the external debt has been 2 trillion 972bln and the internal debt has been 1 trillion 237bln AMD.
The Minister of Finance also answered to the questions of the deputies of the NA Civil Contract Faction.