ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 2021 թ. կատարել է պետական բյուջեի 5 ծրագիր: Ծախսերը կազմել են 6.6 մլրդ դրամ կամ նախատեսված միջոցների 92.3 տոկոսը: Նախորդ տարվա համեմատ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության պատասխանատվությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով ծախսերը նվազել են 21.4 տոկոսով կամ 1.8 մլրդ դրամով:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, մանրամասն ներկայացնելով յուրաքանչյուր ծրագրի միջոցառման կատարողականները, ասել է, որ էկոհամակարգի եւ շուկայի զարգացման ծրագրի շրջանակներում օգտագործվել է շուրջ 2 մլրդ դրամ կամ ծրագրված ցուցանիշի 83.9 տոկոսը:
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 17-րդ միջոցառման շրջանակում ընկերություններին տրամադրված դրամաշնորհների քանակը 38 է, որից նորարարական դրամաշնորհների քանակը` 23: Միջոցառման ծախսերը կազմել են 949.3 մլն դրամ` ապահովելով 98.1 տոկոս կատարողական:
Պաշտպանության բնագավառում գիտական եւ գիտատեխնիկական նպատակային հետազոտությունների ծրագրի շրջանակում օգտագործվել է շուրջ 1.2 մլրդ դրամ` ապահովելով 98.1 տոկոս կատարողական:
Ռազմաարդյունաբերության համալիրի ծրագրի ծախսերը կազմել են շուրջ 2 մլրդ դրամ, կատարողականը` 100 տոկոս:
Բնագավառում պետական քաղաքականության մշակման, ծրագրերի համակարգման եւ մոնիթորինգի ծախսերը կազմել են 848.7 մլն դրամ, կատարողականը` 97.5 տոկոս:
Ռոբերտ Խաչատրյանը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են տարբեր ծրագրերի միջոցառումների իրականացմանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի հարցերը վերաբերել են ձեռներեցների վերապատրաստման «Վիրտուալ կամուրջ» ծրագրին, կիբեռանվտանգության եւ այլ խնդիրներին: «Պետությունը պետք է ունենա իր կիբեռանվտանգության կենտրոնը»,- ասել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
ՀՀ ԲՏԱ նախարարն իր համաձայնությունն է հայտնել այդ առնչությամբ եւ տեղեկացրել կատարվող աշխատանքների մասին:
Վերապատրաստման ծրագրի առնչությամբ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է բնագավառի մասնագետների հիմնարար վերապատրաստման անհրաժեշտությունը: Նախորդ տարվա համեմատ 8000 մասնագետ է վերապատրաստվել, ինչը, ըստ ԱԺ փոխխոսնակի, մեծ հաջողություն է:
«Վերապատրաստման միջոցով երեք մասնագետից մեկն աշխատանք է գտել»,- նշել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Ռոբերտ Խաչատրյանն ասել է, որ հաշվի կառնվեն Հակոբ Արշակյանի բոլոր դիտարկումները:
Հարցը քննարկվել է Տնտեսական ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 1-ի համատեղ նիստում:

Обсуждено исполнение МВП РА госбюджета 2021 г.
Министерство высокотехнологичной промышленности (МВП) РА в 2021 г. реализовало 5 государственных бюджетных программ. Расходы составили 6,6 млрд драмов, или 92,3% намеченных средств. Расходы по программам, осуществляемым под ответственностью МВП, по сравнению с предыдущим годом уменьшились на 21,4%, или 1,8 млрд. драмов.
Министр высокотехнологичной промышленности Р.Хачатрян, подробно представляя результаты каждой программы, отметил, что в рамках программы развития экосистемы и рынка использовано около 2 млрд драмов, или 83,9% от запланированного показателя.
Количество грантов, предоставленных компаниям в рамках 17-й меры по нейтрализации экономических последствий коронавируса, составляет 38, из них количество инновационных грантов – 23. Расходы на мероприятие составили 949,3 млн драмов, обеспечив 98,1% исполнения.
В рамках программы научных и научно-целевых исследований в оборонной сфере освоено около 1,2 млрд драмов, обеспечив выполнение на 98,1%.
Расходы программы ВПК составили около 2 млрд драмов, исполнение - 100%.
Расходы на разработку государственной политики, координацию программ и мониторинг в сфере составили 848,7 млн ​​драмов, исполнение - 97,5%.
Р.Хачатрян также ответил на вопросы депутатов, связанные с реализацией мероприятий различных программ.
Вопросы вице-спикера НС А.Аршакяна касались обучающей программы для предпринимателей “Виртуальный мост”, кибербезопасности и других проблем. "Государство должно иметь свой центр кибербезопасности", - заметил вице-спикер НС.
Министр высокотехнологичной промышленности выразил в связи с этим свое согласие и проинформировал о проводимой работе.
А.Аршакян, коснувшись программы обучения, подчеркнул необходимость базовой подготовки специалистов в этой области. По сравнению с прошлым годом было подготовлено 8000 специалистов, что, по словам вице-спикера НС, является большим успехом.
Р.Хачатрян отметил, что все замечания ззампредседателя НС будут учтены.
Вопрос обсуждался 1 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам   и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.