Գերատեսչությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են նախորդ տարի իրականացված ծրագրերին եւ միջոցառումներին
2021 թ. Արդարադատության նախարարությանը պետական բյուջեից տրամադրվել է 23,6 մլրդ դրամ. կատարողականը կազմել է 83,3 տոկոս: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը:
Նախարարի գնահատմամբ՝ 2021 թ. Հարկադիր կատարման ծառայության արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ ավելացել են վարույթները եւ բռնագանձված գումարները:
Պետական վերհսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ծառայությանը հատկացվել է 755,2 մլն դրամ: Տարվա ընթացքում կատարված վերաբաշխումների արդյունքում ճշտված պլանը կազմել է 714,5 մլն դրամ, ծախսերը՝ 676,7 մլն դրամ՝ ապահովելով 94,7 տոկոս կատարողական: Զեկուցողը նշել է, որ 40,7 մլն դրամ ուղղվել է ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդ:
Զեկուցողի խոսքով՝ այս պահին ծառայությունը մի շարք մարմիններում եւ կազմակերպություններում իրականացնում է հինգ տասնյակից ավելի վերահսկողական գործառույթներ:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի 2021 թ. բյուջեն կազմված է եղել 1 ծրագրից, որը ներառում է 2 միջոցառում: Հաշվետու տարում Սահմանադրական դատարանին հատկացվել է 683,9 մլն դրամ: Միջոցները հիմնականում ուղղվել են ՍԴ-ի գործունեության եւ սահմանադրական արդարադատության ապահովման միջոցառմանը: Կատարողականը կազմել է 99,4 տոկոս:
ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Առաքելյանն ընդգծել է, որ 2020 թ. սկսած Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումների քանակն անշեղորեն աճել է:
Հաշվեքննիչ պալատին ՀՀ պետական բյուջեից Հանրային ֆինանսների եւ սեփականության ոլորտում հաշվեքննության ծրագրի շրջանակներում 2021 թ. տրամադրվել է 1,1 մլրդ դրամ, որը, ըստ Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանի, ամբողջությամբ օգտագործվել է:
Հաշվետու տարում նախատեսված 51 հաշվեքննության դիմաց իրականացվել է 69-ը:
Բարձրագույն դատական խորհրդին 2021 թ. ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել է 12,4 մլրդ դրամ: Միջոցներն ուղղվել են Դատական իշխանության գործունեության ապահովման ու իրականացման ծրագրին:
Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Արմեն Հարությունյանի խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծմամբ պայմանավորված միջոցառումների շրջանակում եւ սնանկության, վարչական, վերաքննիչ քրեական, վերաքննիչ քաղաքացիական դատարաններում դատավորների թվակազմի ավելացմամբ, ինչպես նաեւ միջդատական վարույթի նկատմամբ հսկողության շրջանակներում լրացուցիչ հատկացվել է 1 մլրդ 204 մլն 387 դրամ. ընդհանուր առմամբ հատկացվել է 13 մլրդ 100 մլն 771 դրամ:
ՀՀ դատախազությանը նախորդ տարի հատկացվել է 6,1 մլրդ դրամ, կատարվել է 2 ծրագիր՝ «Փորձաքննության ծառայություններ» եւ «Դատավարական ղեկավարում եւ դատախազական հսկողություն»:
Ոլորտներում ծախսային մասի ցուցանիշներին ու իրականացված ծրագրերին անդրադարձել են նաեւ Քննչական կոմիտեի, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները:

Представлены реализованные в прошлом году программы и мероприятия ведомств
Министр юстиции РА К.Андреасян сообщил, что в 2021 г. Министерству юстиции из госбюджета выделено 23,6 млрд драмов. Эффективность составила 83,3%”.
По словам министра, в отчетном году   благодаря эффективной работе Службы принудительного исполнения увеличились производства и суммы конфискованного имущества.
Руководитель Службы государственного контроля Р.Петросян отметил, что в 2021 г. ведомству было выделено 755,2 млн драмов. В результате произведенных в течение года перераспределений скорректированный план составил 714,5 млн драмов, расходы - 676,7 млн, обеспечив исполнение на 94,7%. Докладчик отметил, что в резервный фонд Правительства РА направлено 40,7 млн. драмов.
По Петросяну, в настоящее время служба выполняет более 50 контрольных действий в ряде органов и организаций.
Бюджет Конституционного суда РА 2021 года состоял из 1 программы, включающей 2 мероприятия. В отчетном году КС было выделено 683,9 драма. Средства в основном направлялись на деятельность ведомства и обеспечение конституционного правосудия. Производительность составила 99,4%.
Руководитель Аппарата КС С.Аракелян подчеркнул, что начиная с 2020 г. количество обращений в структуру неуклонно растет.
Государственным бюджетом РА на 2021 г. Аудиторской палате в   рамках программы аудита в сфере государственных финансов и имущества выделено 1,1 млрд драмов, которые, по словам председателя ведомства А.Джанджугазяна, использованы полностью.
Из намеченных на отчетный год 51 аудита проведено 69.
Высшему судебному совету в 2021 г. из госбюджета ассигновано 12,4 млрд. драмов. Средства были направлены на программу обеспечения и реализации деятельности судебной власти.
По словам руководителя Судебного департамента А.Арутюняна, в рамках мероприятий, обусловленных созданием Антикоррупционного суда и увеличением количества судей в арбитражных, административных, уголовных, апелляционных и гражданских судах, а также контроля за межсудебным производством, дополнительно выделено 1 млрд 204 млн 387 драмов, в целом - 13 млрд 100 млн 771 драмов.
Прокуратуре РА в прошлом году ассигновано 6,1 млрд драмов, реализованы 2 программы - "Экспертные услуги" и "Управление судебным производством и прокурорский надзор".
Руководители и представители Следственного комитета, Комиссии по предупреждению коррупции, Антикоррупционного комитета, ЦИК также обратились к показателям и реализуемым программам своих ведомств.