Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Արցախի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 3-ին ընդունել է Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Անահիտ Հակոբյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջույնի խոսքում գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի եւ Արցախի՝ կրթության եւ գիտության հարցերով զբաղվող համանման հանձնաժողովների միջեւ ձեւավորված սերտ համագործակցության կապակցությամբ: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ այդ փոխգործակցության հիմքում կրթության ոլորտի զարգացմանը, հումանիտար հարցերի լուծմանը, օրենսդրական բարեփոխումներին, պատերազմի հետեւանքով Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների  պաշտպանությանը, Արցախի ՏՏ ոլորտում իրականացվող կրթական ծրագրերին վերաբերող հարցերն են:
Կարեւորելով Արցախի գործընկերների հետ պարբերական հանդիպումները՝ Ալեն Սիմոնյանը հիշատակել է վերջին համատեղ քննարկման որոշ մանրամասներ, որոնց համաձայն՝ այսօր Ադրբեջանը փորձում է վերացնել հայկական արձանագրությունների հետքերը պատմաճարտարապետական հուշարձաններից: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավելել է, որ մեծ աշխատանք պետք է իրականացվի այս խնդիրը համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու առումով:
Ալեն Սիմոնյանը ներկա իրավիճակում կարեւորել է կրթության դերն ու նշանակությունը, ինչի վերաբերյալ էլ ծավալվել է հետագա քննարկումը:
ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Անահիտ Հակոբյանն արժեւորել է երկկողմ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, հատկապես՝ կրթության ռազմավարության ծրագրի մշակման, ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումների, մշակութային փոխգործակցության առումով:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ու հանձնաժողովի անդամներ, ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության ու սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը:

А.Симонян принял делегацию Арцаха
3 июня Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с министром образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах А.Акопян.
В приветственном слове спикер НС выразил удовлетворение тесным сотрудничеством между Арменией и Арцахом, аналогичными комиссиями по образованию и науке. По А.Симоняну, основа взаимодействия – развитие сферы образования, решение гуманитарных вопросов, законодательные реформы, защита историко-культурных и духовных ценностей на территориях, оказавшихся в итоге войны под азербайджанским контролем, образовательные ИТ-программы в Арцахе.
Отметив регулярные встречи с арцахскими коллегами, А.Симонян коснулся некоторых подробностей недавней совместной дискуссии относительно попыток Азербайджана стереть следы армянских надписей с историко-архитектурных памятников Арцаха. Глава законодательного органа добавил, что предстоит проделать большую работу для представления этой проблемы мировому сообществу.
А.Симонян, подчеркнув роль и значение образования, продолжил беседу в русле этой темы.
А.Акопян высоко оценила двустороннее сотрудничество во всех сферах, особенно в разработке программы стратегии образования, законодательных реформах, культурном взаимодействии.
Во встрече приняли участие председатель Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян и члены комиссии, председатель Постоянной комиссии НС по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту Республики Арцах А.Арутюнян.