Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Արցախի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 3-ին ընդունել է Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Անահիտ Հակոբյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջույնի խոսքում գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի եւ Արցախի՝ կրթության եւ գիտության հարցերով զբաղվող համանման հանձնաժողովների միջեւ ձեւավորված սերտ համագործակցության կապակցությամբ: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ այդ փոխգործակցության հիմքում կրթության ոլորտի զարգացմանը, հումանիտար հարցերի լուծմանը, օրենսդրական բարեփոխումներին, պատերազմի հետեւանքով Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների  պաշտպանությանը, Արցախի ՏՏ ոլորտում իրականացվող կրթական ծրագրերին վերաբերող հարցերն են:
Կարեւորելով Արցախի գործընկերների հետ պարբերական հանդիպումները՝ Ալեն Սիմոնյանը հիշատակել է վերջին համատեղ քննարկման որոշ մանրամասներ, որոնց համաձայն՝ այսօր Ադրբեջանը փորձում է վերացնել հայկական արձանագրությունների հետքերը պատմաճարտարապետական հուշարձաններից: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավելել է, որ մեծ աշխատանք պետք է իրականացվի այս խնդիրը համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու առումով:
Ալեն Սիմոնյանը ներկա իրավիճակում կարեւորել է կրթության դերն ու նշանակությունը, ինչի վերաբերյալ էլ ծավալվել է հետագա քննարկումը:
ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Անահիտ Հակոբյանն արժեւորել է երկկողմ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, հատկապես՝ կրթության ռազմավարության ծրագրի մշակման, ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումների, մշակութային փոխգործակցության առումով:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ու հանձնաժողովի անդամներ, ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության ու սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը:

Alen Simonyan Receives Delegation of Artsakh
On June 3, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Minister of Education, Science, Culture, and Sport Anahit Hakobyan of the Artsakh Republic (AR).
Welcoming the Minister, the RA NA President expressed his gratitude for the close cooperation formed between the similar Committees engaged with education and science of Armenia and Artsakh. According to the Head of the RA Parliament, the development of the science sphere on the basis of that cooperation, the solution of the humanitarian issues, the legislative reforms, the protection of the historical-cultural and spiritual values on the territories passed under the control of Azerbaijan because of war in Artsakh and the educational programmes being implemented in the IT sphere of Artsakh.
Highlighting the regular meetings with the colleagues of Artsakh, Alen Simonyan mentioned some details of the last joint discussion, according to which, today Azerbaijan tries eliminate the traces of the Armenian records from the historical-architectural monuments. The Head of the legislative body added that big work should be done in terms of presenting this problem to the international community,
Alen Simonyan highlighted the role and importance of the education in the current situation, on which the further discussion was developed.
The Minister of Education, Science, Culture, and Sport Anahit Hakobyan of the Artsakh Republic evaluated the bilateral cooperation in all spheres, especially in terms of the elaboration of the educational strategy programme, the legislative reforms of the sphere and the cultural cooperation.
At the meeting the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan and the Committee members and the Chair of the AR Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Aram Harutyunyan.