Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հունիսի 3-ին Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Ռուբեն  Ռուբինյանը ներկայացրել է ՀՀ դիրքորոշումներն ու առաջնահերթությունները: Տոյվո Կլաարն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն հետաքրքրված է` նպաստելու գործընթացի առաջմղմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային իրավիճակը, կարեւորել Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հաստատումը:

Armenia highly appreciates the cooperation with the European Union. On June 3, the RA NA Vice President said about this during the meeting with the delegation led by the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar.
The Head of the EU Delegation to the Republic of Armenia, EU Ambassador Andrea Wiktorin was present at the meeting.
The sides exchanged ideas on the settlement process of the relations between Armenia and Turkey. Ruben Rubinyan presented the positions and the priorities of the Republic of Armenia. Toivo Klaar underlined that the EU is interested in promoting the advancement of the process.
The interlocutors discussed the regional situation, highlighted the establishment of peace and stability in the South Caucasus.