2021 թ. էլեկտրոնային թվային ստորագրությունների փոխադարձ ճանաչման գործընթացում գործընկերների հետ քննարկվել եւ համաձայնեցվել է փոխադարձ ճանաչման գործընթացի իրականացման միջոցառումների պլան: Այս մասին տեղեկացրել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը Տարածաշրջանային ու եվրասիական ինտեգրման ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 6-ի համատեղ նիստում «ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ:
Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է Բանկային երաշխիքների փոխադարձ ճանաչման համաձայնագրի, ինչպես նաեւ Ազգային ռեժիմից բացառություն կամ կրկնակի բացառություն իրականացնելու մեխանիզմների մշակման աշխատանքներին:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի ներկայացմամբ` 2021 թ. առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20,7 տոկոսով: Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքը 2020 թ. եղել է բացասական, իսկ 2021 թ.` դրական: 2021 թ. Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովն ընդունել է սակագնային կարգավորման 18 որոշում:
Վահան Քերոբյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել Լարսի անցակետում բեռնափոխադրումների մասով առաջացած խնդիրներին եւ լուծման հնարավոր ուղիներին: Նրա խոսքով` շարունակվում են աշխատանքներն ու քննարկումները ռուս եւ վրացի գործընկերների հետ` աշխատանքային բնականոն ռեժիմին վերադառնալու ուղղությամբ: Նախնական պայմանավորվածությամբ` հունիսի 15-ից կանոնավոր կաշխատի լաստանավային հաղորդակցությունը:
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ աշխատանքներին ակտիվ ներգրավվածությունն ու համագործակցությունը 2021 թ. եւս շարունակել է մնալ Հայաստանի վարած տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը:
Նախորդ տարի անցկացվել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի 3, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի 4, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 14 նիստ: Ստորագրվել է «Փոխադրումների հետագծելիության համար ԵԱՏՄ-ում նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին» համաձայնագիրը: Մեկնարկել է «Աշխատանք առանց սահմանների» Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում թվային տեխնիկական նախագծերի իրականացումը, ուժի մեջ է մտել «ԵԱՏՄ երկրների աշխատողների կենսաթոշակային ապահովման մասին» համաձայնագիրը, հաստատվել է «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման մինչեւ 2025 թ. ռազմավարական ուղղությունները» փաստաթուղթը:

В 2021 г. в процессе взаимного признания электронных цифровых подписей был обсужден и согласован с партнерами план мероприятий по реализации процесса взаимного признания. Об этом сообщил министр финансов Т.Хачатрян 6 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по региональной и евразийской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. В ходе предварительного обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета.
Т.Хачатрян коснулся разработки механизмов Соглашения о взаимном признании банковских гарантий, а также осуществления исключения или двойного исключения из Национального режима.
Согласно министру экономики РА В.Керобяну, в 2021 г. товарооборот со странами ЕАЭС увеличился на 20,7% по сравнению с предыдущим годом. Поток прямых иностранных инвестиций в 2020 г. был отрицательным, а в 2021 г. – положительным. В отчетном году Евразийская экономическая комиссия приняла 18 решений по тарифному регулированию.
В.Керобян ответил на вопросы депутатов, коснулся проблем с перевозкой грузов на КПП “Верхний Ларс” и возможных путей их решения. По его словам, ведется работа и переговоры с российскими и грузинскими партнерами по восстановлению нормального режима работы. По предварительной договоренности с 15 июня паромное сообщение будет работать в обычном режиме.
Заместитель министра иностранных дел М.Сафарян отметил, что   активное участие и сотрудничество в ЕАЭС – один из приоритетов экономической политики Армении
В прошлом году проведено 3 заседания Высшего Евразийского экономического совета, 4 заседания Евразийского межправительственного совета и 14 заседаний Совета Евразийской экономической комиссии. Подписано соглашение о применении навигационных пломб для прослеживания движения транспорта в ЕАЭС. Начата реализация цифровых технических проектов в рамках Евразийского экономического союза “Работа без границ”, вступило в силу “Соглашение о пенсионном обеспечении работников стран ЕАЭС”, утвержден документ “Стратегические направления развития евразийской экономической интеграции до 2025 г.”.