2021 թ. էլեկտրոնային թվային ստորագրությունների փոխադարձ ճանաչման գործընթացում գործընկերների հետ քննարկվել եւ համաձայնեցվել է փոխադարձ ճանաչման գործընթացի իրականացման միջոցառումների պլան: Այս մասին տեղեկացրել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը Տարածաշրջանային ու եվրասիական ինտեգրման ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 6-ի համատեղ նիստում «ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ:
Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է Բանկային երաշխիքների փոխադարձ ճանաչման համաձայնագրի, ինչպես նաեւ Ազգային ռեժիմից բացառություն կամ կրկնակի բացառություն իրականացնելու մեխանիզմների մշակման աշխատանքներին:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի ներկայացմամբ` 2021 թ. առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20,7 տոկոսով: Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքը 2020 թ. եղել է բացասական, իսկ 2021 թ.` դրական: 2021 թ. Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովն ընդունել է սակագնային կարգավորման 18 որոշում:
Վահան Քերոբյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել Լարսի անցակետում բեռնափոխադրումների մասով առաջացած խնդիրներին եւ լուծման հնարավոր ուղիներին: Նրա խոսքով` շարունակվում են աշխատանքներն ու քննարկումները ռուս եւ վրացի գործընկերների հետ` աշխատանքային բնականոն ռեժիմին վերադառնալու ուղղությամբ: Նախնական պայմանավորվածությամբ` հունիսի 15-ից կանոնավոր կաշխատի լաստանավային հաղորդակցությունը:
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ աշխատանքներին ակտիվ ներգրավվածությունն ու համագործակցությունը 2021 թ. եւս շարունակել է մնալ Հայաստանի վարած տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը:
Նախորդ տարի անցկացվել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի 3, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի 4, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 14 նիստ: Ստորագրվել է «Փոխադրումների հետագծելիության համար ԵԱՏՄ-ում նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին» համաձայնագիրը: Մեկնարկել է «Աշխատանք առանց սահմանների» Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում թվային տեխնիկական նախագծերի իրականացումը, ուժի մեջ է մտել «ԵԱՏՄ երկրների աշխատողների կենսաթոշակային ապահովման մասին» համաձայնագիրը, հաստատվել է «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման մինչեւ 2025 թ. ռազմավարական ուղղությունները» փաստաթուղթը:

In 2021, a plan of events for the implementation of the mutual recognition process was discussed and agreed with the colleagues in the mutual recognition process of electronic digital signatures. The Minister of Finance Tigran Khachatryan informed about this at June 6 joint sitting of the Standing Committees on Regional and Eurasian Integration and on Financial-Credit and Budgetary Affairs during the preliminary discussions of the annual report on the RA State Budget Execution for 2021.
Tigran Khachatryan touched upon the work of the Agreement on mutual recognition of bank guarantees, as well as the elaboration of the mechanisms of excluding or double excluding from the National Regime.
As the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan presented, in 2021 the goods turnover with the EAEU countries had grown by 20.7% compared with the previous year. In 2020, the flow of the foreign direct investments was negative, in 2021 – was positive. In 2021, the Eurasian Economic Commission made 18 decisions of tariff regulation.
Vahan Kerobyan answered to the deputies’ question, touched upon the problems caused on the cargo transportations in Lars checkpoint and the possible ways of its solution. According to him, the work and the discussions with the Russian and Georgian partners on working normal regime continue. According to preliminary agreement, the ferry communication will regularly work from June 15.
The Deputy Minister of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan noted that the active involvement and cooperation to the EAEU work also continued remaining one of the priorities of the economic policy pursued by Armenia in 2021.
In the previous year 3 sittings of the Supreme Eurasian Economic Council, 4 sittings Eurasian Inter-Governmental Council and 14 sittings of the Eurasian Economic Commission were held. The Agreement on the use of the navigation seals in the EAEU for track transportation was signed. The implementation of the digital technical projects within the framework of the Eurasian Economic Union Work without Borders launched. The Agreement on Pension Coverage of Employees of the Eurasian Economic Union Member States entered into force. The document The strategic directions of the Eurasian Economic Integration Development until 2025 was approved.