ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը եւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը հունիսի 7-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Աբբաս Մողթադայի Խորասգանիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստան այցելած պատվիրակության անդամներին, նշել է, որ միջխորհրդարանական ձեւաչափը լավագույն հարթակն է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ հաջորդ շաբաթ նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: «Հայաստանի եւ Իրանի համագործակցությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել խաղաղության, զարգացման, քաղաքակրթությունների միջեւ երկխոսության օրակարգով առաջնորդվող երկրների համար»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:
2022 թ. նշանավորվում է նաեւ ՀՀ եւ ԻԻՀ միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակով: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ գրեթե բոլոր ոլորտներում առկա է փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակ: «Հայաստանն Իրանը դիտարկում է որպես վստահելի գործընկեր եւ լավ հարեւան: Իրանի հետ հարաբերությունները մեզ համար ունեն ռազմավարական նշանակություն»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Նա անդրադարձել է ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին: Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնության անթաքույց դրսեւորումներով, որոնք վտանգում են ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը:
«Տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման եւ կայունության հաստատման հարցում Իրանի դերակատարումն ու ներուժն ակնհայտ է, եւ դրա վառ դրսեւորումն է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ ԻԻՀ արտահայտած հստակ հայտարարությունը»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:  Նա նշել է, որ հայ համայնքն Իրանում ակտիվորեն մասնակցում է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին:
Աբբաս Մողթադայի Խորասգանին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: «Իրանը մշտապես կարեւորել է երկրների տարածքային ամբողջականությունը: Իրանը մեծ պետություն է եւ հարեւան է մոտավորապես 15 երկրի հետ: Հայաստանը Իրանի համար յուրահատուկ եւ ռազմավարական հարեւան է»,- նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահը:
Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման առումով կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որն էական դերակատարում ունի երկու երկրների փոխըմբռնման եւ փոխվստահության գործում: Նա տեղեկացրել է, որ 2022 թ. առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունն ավելացել է շուրջ 40 տոկոսով: Բարեկամական խմբի ղեկավարի դիտարկմամբ՝ առաջիկայում մի քանի խոշոր ծրագրերի իրականացումը կնպաստի ցուցանիշի բարելավմանը:
Հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել են հայ-իրանական առեւտրաշրջանառության զարգացման ու ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող հարցեր: Կողմերն անդրադարձել են Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցմանն ու շահագործմանը: Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային, զբոսաշրջության, հանքարդյունաբերության, էներգետիկ, արեւային էներգետիկայի, բնապահպանության, ջրային ռեսուրսներին առնչվող ոլորտներում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

The Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan and the Head of the Friendship Group Armenia-Iran Gevorg Papoyan met with the delegation headed by the first Deputy Chairman of the Standing Committee for National Security and Foreign Policy of the Majlis of the Islamic Republic of Iran Abbas Moqtadaye Khurasgani.
Welcoming the members of the delegation visited Armenia within the framework of the meeting of the Council of the CSTO Parliamentary Assembly, Hakob Arshakyan noted that the interparliamentary format is the best platform for the discussion of issues of mutual interest.
The NA Vice President informed that the official visit of the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan to the Islamic Republic of Iran is planned next week. “The cooperation of Armenia and Iran can serve as a good example for the two countries, which are guided by the agenda of peace, development and dialogue between civilizations,” Hakob Arshakyan said.
The year 2022 is also marked by the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran. The NA Vice President noted that there is a high level of relationships between the two countries in almost all spheres. “Iran considers Armenia as a reliable partner and a good neighbor. The relations with Iran are of strategic importance to us,” Hakob Arshakyan underlined. He referred to the situation created after the war unleashed by the Azerbaijani-Turkish tandem against Artsakh. According to him, Azerbaijan continues its provocative actions with overt manifestation of ambition towards the sovereign territory of Armenia, which endanger the stability and peace of the whole region.
“The role and potential of Iran in reducing tensions and establishing stability in the region is obvious, and its clear manifestation is the clear statement of Iran on the territorial integrity of Armenia,” Hakob Arshakyan said. He stated that the Armenian community in Iran actively participates in the social and political life of the country.
Abbas Moqtadaye Khurasgani thanked for the warm reception. “Iran has always highlighted the territorial integrity of the countries. Iran is a large state and a neighbor of about 15 countries. Armenia is a unique and strategic neighbor for Iran,” the first Deputy Chairman of the Standing Committee for National Security and Foreign Policy of the Majlis of the Islamic Republic of Iran noted.
The Head of the Friendship Group Armenia-Iran Gevorg Papoyan attached importance to the interparliamentary cooperation in terms of strengthening the grounds for mutually beneficial cooperation, which plays a significant role in mutual understanding and mutual trust between the two countries. He informed that the trade turnover between Armenia and Iran increased by about 40% in the first five months of 2022. According to the Head of the Friendship Group, the implementation of several major projects in the near future will contribute to the increase of the indicator.
In particular, issues related to the opportunities for the development and expansion of the Armenian-Iranian trade turnover were discussed. The sides referred to the construction and operation of the North-South road corridor. Issues of mutual interest related to the possible cooperation in the fields of culture, tourism, mining, energy, solar energy, nature protection, water resources were discussed.