2021 թ. Հանրային հեռարձակողի խորհուրդն իրականացրել է «Ռադիո եւ հեռուստահաղորդումների հեռարձակում» բյուջետային ծրագիրը` 6 միջոցառմամբ. նշել է Հանրային հեռարձակողի խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում:
Խորհրդի եւ աշխատակազմի գործունեության ֆինանսավորման նպատակով հաշվետու տարում նախատեսվել է 174 մլն 125 հազար դրամ: Կառավարության մի շարք որոշումների արդյունքում ճշտված պլանը կազմել է 144 մլն դրամ: Ծախսվել է 142 մլն, տնտեսվել` 1 մլն 419 հազար դրամ:
2021 թ. Հանրային հեռուստաընկերությունը մասնակցել է մայրաքաղաքային սփռման լիցենզիայի մրցույթին եւ Առաջինի լրատվական ալիքը գործարկելու իրավունք է ստացել` 24-ժամյա ամենօրյա լուրերով: Այս նպատակով Կառավարության որոշմամբ պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 427 մլն 467 հազար դրամ:
Արա Շիրինյանի խոսքով` Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության գործունեության համար նախատեսվել է հատկացնել 959 մլն դրամ: Ճշտված պլանը կազմել է 863 մլն դրամ:
Հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը կարեւորել է այն փաստը, որ Հայաստանի ազգային հավաքականի պաշտոնական խաղերը կրկին հեռարձակվում են Հանրային հեռուստաընկերության եթերով:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ 2021 թ. հանձնաժողովին հատկացվել է 324 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 97.3 տոկոս: Խնայողություններ են եղել աշխատավարձային ֆոնդի, գործուղումների հաշվին:
2021 թ. հանձնաժողովն աշխատել է գերծանրաբեռնված: Տիգրան Հակոբյանի կարծիքով` լրացուցիչ գումարների առկայությունը թույլ կտար հանձնաժողովին առավել արդյունավետ իրականացնել գործառույթները:
«Այն հեռուստաընկերությունները, որոնք խախտում եմ լիցենզիայի պայմանները, օրենսդրությունը եւ հանձնաժողովի կարգերը, կենթարկվեն պատասխանատվության»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության» եւ «ՀՀ զարգացման գործընթացում Սփյուռքի ներուժի ներգրավվում» ծրագրերի կատարման համար հատկացվել է 890 մլն 930 հազար դրամ. այս մասին ասել է Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Երեմ Սիմոնյանը:
Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրի իրականացման համար հաշվետու տարում հատկացվել է 815 մլն 915 հազար դրամ, սակայն ծախսերի վերանայման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված` այդ գումարը նվազեցվել է: Արդյունքում` ծրագրի արժեքը կազմել է 359 մլն 435 հազար դրամ, ծախսը` 323 մլն 616 հազար դրամ:
Ծախսերը վերանայվել ու կրճատվել են նաեւ «Քայլ դեպի տուն» եւ այլ ծրագրերի գծով: Հաշվետու տարում «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին մասնակցել է 400 պատանի եւ երիտասարդ:

В 2021 г. Совет Общественного вещателя реализовал бюджетную программу “Радио- и телевещание” из 6 мероприятий. Об этом 7 июня сообщил председатель Совета Общественного вещателя А.Ширинян в ходе обсуждения годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА за 2021 г. на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
На финансирование деятельности Совета и аппарата в отчетном году предусмотрено 174 млн. 125 тыс. драмов. В результате ряда постановлений правительства пересмотренный план составил 144 млн драмов. Израсходовано 142 млн драмов, сэкономлено 1 млн 419 тыс драмов.
В 2021 г. Общественное телевидение приняло участие в конкурсе на получение лицензии на вещание в столице и получило право на запуск Первого информационного канала с круглосуточными новостями. С этой целью решением правительства из резервного фонда выделено 427 млн ​​467 тыс драмов.
По Шириняну, на деятельность Общественной радиокомпании Армении будет выделено 959 млн драмов. Уточненный план составил 863 млн.
Председатель профильной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян подчеркнул важность возобновления трансляций по Общественному телевидению официальных игр сборной Армении.
Председатель Комиссии по телевидению и радио Т.Акопян сообщил, что в 2021 г. деятельности структуры было выделено 324 млн драмов, исполнение составило 97,3%. Были сэкономлены средства за счет фонда зарплаты, командировок.
В 2021 КТР работала перегруженно. По Акопяну, наличие дополнительных средств позволит комиссии более эффективно выполнять свои функции.
"Телекомпании, нарушающие условия лицензии, законодательство и правила комиссии, будут привлечены к ответственности", - отметил он.
По представлению заместителя руководителя офиса Уполномоченного по делам Диаспоры Е.Симоняна, на реализуемые структурой программы “Партнерство Армения-Диаспора” и “Привлечение потенциала Диаспоры в процесс развития РА” выделено 890 млн 930 тыс драмов.
На проведение программы по развитию партнерства Армения-Диаспора в отчетном году выделено 815 млн 915 тыс драмов, однако в итоге пересмотра стоимость была уменьшена и составила 359 млн 435 тыс драмов, расходы - 323 млн 616 тыс.
Уточнены и сокращены расходы также на программу “Шаг к дому” и другие инициативы. В отчетном году в указанной программе приняли участие 400 молодых людей.