ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը մշտապես կարեւորում է աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների հզորացումն ու ամրապնդումը: Այդ նպատակով Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հետ համատեղ արդյունավետ համագործակցության շրջանակում հունիսի 4-5-ը կազմակերպվել էր երկօրյա արտագնա հերթական դասընթացը` «Արտաքին եւ ներքին հաղորդակցության հմտություններ» խորագրով:
Դասընթացի հիմնական նպատակն էր նպաստել աշխատակիցների հաղորդակցման հմտությունների, կարողությունների եւ աշխատանքային գործունեության համար անհրաժեշտ հմտությունների ձեռքբերմանը, բարելավել տեղեկատվության հավաքագրման, բիզնես հաղորդակցման եւ բանակցությունների վարման կարողությունները: Աշխատակիցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու օգտագործման չափանիշներին:
Միջազգային կազմակերպությունների հետ շարունակական եւ արդյունավետ համագործակցությունը մշտապես ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ուշադրության կենտրոնում է: Այդ համագործակցության հերթական արդյունքն աշխատակիցների ինստիտուցիոնալ գիտելիքների զարգացումն է:

Аппарат НС всегда придает большое значение укреплению профессионального потенциала сотрудников. С этой целью в рамках эффективного сотрудничества с Международным республиканским институтом (IRI ) 4-5 июня был организован очередной двухдневный выездной курс “Навыки внешней и внутренней коммуникации”.
Основная цель тренинга – помочь   сотрудникам приобрести необходимые для трудовой деятельности коммуникативные умения, усовершенствовать навыки сбора информации, делового общения и ведения переговоров. Персонал имел возможность ознакомиться с критериями внедрения и использования информационных технологий.
Постоянное и продуктивное сотрудничество с международными организациями всегда находится в центре внимания Аппарата НС РА. Еще одним результатом подобного взаимодействия является развитие институциональных знаний сотрудников.