Պետության եւ համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողամասերը նվիրաբերության պայմանագրով ու անհատույց սեփականության իրավունքով կարող են տրամադրվել սոցիալական, բարեգործական կամ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով. ընդգծել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը եւ հավելել, որ ներկայում բացակայում են ծրագրերը սոցիալական ճանաչելու չափանիշները:
Նշվել է, որ նախարարության կողմից այդ չափանիշները մշակելու ընթացքում պարզ է դարձել, որ առանց համապատասխան ընթացակարգերի՝ սոցիալական ճանաչելու չափանիշները կիրառելի չեն: Ուստի, Կառավարությունը լրացում է առաջարկում Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության 2001 թ. մայիսի 2-ի հողային օրենսգրքի 65-րդ հոդվածի 7-րդ մասը «չափանիշները» բառից հետո լրացնել «եւ ընթացակարգը» բառերով:
Ելնելով նախաձեռնության հրատապությունից՝ զեկուցողն առաջարկել է նախագծի երկրորդ ընթերցամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հունիսի 8-ին եւ արժանացել Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել Կառավարության հեղինակած «Սերմերի եւ տնկանյութի մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը:

“Земля, находящаяся в собственности государства и общины, может быть предоставлена ​​по договору дарения и безвозмездной собственности для социальных, благотворительных или инвестиционных проектов”, -   подчеркнула заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Жамакочян.
Отмечено, что в ходе разработки министерством указанных критериев стало ясно, что без соответствующих процедур стандарты социального признания неприменимы. Поэтому правительство предлагает внести конкретное дополнение в Земельный кодекс РА.
В связи со срочностью инициативы докладчик предложила организовать обсуждение во втором чтении  в течение 24 часов после  принятия проекта в первом чтении.
8 июня вопрос рассмотрен в первом чтении и одобрен Постоянной комиссией НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Предложенный правительством пакет “О семенах и посадочном материале” и приложенные законопроекты рассмотрены во втором чтении с положительным заключением.