ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 10-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի խոսքով՝ առաջարկվող լրացումը կնպաստի թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի եւ պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանն ու այս ոլորտում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ամրապնդմանը:
Փաթեթի վերաբերյալ հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր: Այս եւ այսօր քննարկված մյուս նախագծերը հանձնաժողովի առաջարկով կընդգրկվեն ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

On June 10, the NA Standing Committee on Defense and Security debated in the second reading the legislative package on Making Addendum to the Law on Narcotic Drugs and Psychotropic (Psychoactive) Substances and on Making Addenda to the RA Criminal Code.
According to the RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan, the proposed addendum will increase the effectiveness of the fight against the illicit trafficking of drugs, psychotropic substances and precursors and strengthen cooperation between the CIS member states in this field.
The Committee gave a positive conclusion on the package. At the suggestion of the Committee, these and other drafts debated today will be included in the agenda of the upcoming regular sittings of the National Assembly.