Շվեյցարիայի խորհրդարանի Շվեյցարիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի համանախագահների հրավերով հունիսի 6-9-ն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, բարեկամական խմբի անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Մարիա Կարապետյանը եւ Բաբկեն Թունյանն աշխատանքային այցով եղել են Շվեյցարիայի Համադաշնությունում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մասնակցել են Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանության եւ Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի համատեղ կազմակերպած ընդունելությանը՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
Ընդունելությանը ներկա են եղել Շվեյցարիայի գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների, Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի, քաղաքացիական հասարակության եւ շվեյցարահայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Բանախոսները բարձր են գնահատել Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ ձեւավորված երկկողմ հարաբերությունները, խոսել են համատեղ կատարված աշխատանքի եւ նախանշված ծրագրերի մասին, ներկայացրել Հայաստանի առաջնահերթությունները:
Այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամների հետ աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել Շվեյցարիայի Պետական խորհրդի (խորհրդարանի վերին պալատ) պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վերներ Զալցմանը, իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կարլո Սոմարուգան, քաղաքական կառույցների հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Ձոպֆին, Ազգային խորհրդի (խորհրդարանի ստորին պալատ) քաղաքական կառույցների հանձնաժողովի նախագահ Մարկո Ռոմանոն, արտաքին գործերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հանս-Փեթեր Պորտմանը, ինչպես նաեւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Շվեյցարիայի պատվիրակության ղեկավար Դամիան Կոտիեն:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ շրջանակը, եւ մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Շվեյցարացի խորհրդարանականներին են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն ու 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետեւանքները: Զրույց է ծավալվել նաեւ Շվեյցարիայում ուղղակի ժողովրդավարության կազմակերպման ու իրականացման իրավական մեխանիզմների եւ գործառույթների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներն առանձին աշխատանքային հանդիպում են ունեցել Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի համանախագահների հետ:

6-9 июня по приглашению сопредседателей межпарламентской группы дружбы Швейцария-Армения швейцарского парламента члены делегации группы дружбы Армения-Швейцария В.Варданян, Э.Тигранян, А.Кочарян, М.Карапетян и Б.Тунян находились с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации.
Члены делегации НС приняли участие в совместном приеме, организованном Посольством РА в Швейцарии и   парламентской группой дружбы Швейцария-Армения, посвященном 30-летию установления дипломатических отношений между РА и Швейцарской Конфедерацией.
На приеме присутствовали многочисленные представители исполнительной и законодательной власти Швейцарии, Федерального департамента иностранных дел, гражданского общества и местной армянской общины.
Выступавшие высоко оценили установившиеся между Арменией и Швейцарией двусторонние отношения, представили проделанную совместную работу и намеченные программы, а также приоритеты Армении.
В рамках визита состоялись рабочие встречи членов делегации с председателем Комитета по обороне Госсовета Швейцарии (верхняя палата парламента) Вернером Зальцманом, председателем Комитета по правовым вопросам Карло Сомарузой, председателем Комитета по политическим структурам Маттиасом Дзопфи,   председателем комитета Национального совета (нижней палаты парламента) по политическим структурам Марко Романо, зампредседателя комитета по иностранным делам Хансом-Петером Портманом, а также с главой делегации Швейцарии в ПАСЕ Дамианом Котье.
В ходе встреч обсужден широкий спектр двусторонних отношений, состоялся обмен мнениями по региональным развитиям. Швейцарские парламентарии были ознакомлены с Нагорно-Карабахской проблемой и гуманитарными последствиями 44-дневной войны. Речь шла также о правовых механизмах и функциях организации и реализации прямой демократии в Швейцарии.
Члены делегации НС провели отдельную рабочую встречу с сопредседателями парламентской группы дружбы Швейцария-Армения.