Շվեյցարիայի խորհրդարանի Շվեյցարիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի համանախագահների հրավերով հունիսի 6-9-ն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, բարեկամական խմբի անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Մարիա Կարապետյանը եւ Բաբկեն Թունյանն աշխատանքային այցով եղել են Շվեյցարիայի Համադաշնությունում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մասնակցել են Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանության եւ Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի համատեղ կազմակերպած ընդունելությանը՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
Ընդունելությանը ներկա են եղել Շվեյցարիայի գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների, Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի, քաղաքացիական հասարակության եւ շվեյցարահայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Բանախոսները բարձր են գնահատել Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ ձեւավորված երկկողմ հարաբերությունները, խոսել են համատեղ կատարված աշխատանքի եւ նախանշված ծրագրերի մասին, ներկայացրել Հայաստանի առաջնահերթությունները:
Այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամների հետ աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել Շվեյցարիայի Պետական խորհրդի (խորհրդարանի վերին պալատ) պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վերներ Զալցմանը, իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կարլո Սոմարուգան, քաղաքական կառույցների հանձնաժողովի նախագահ Մաթիաս Ձոպֆին, Ազգային խորհրդի (խորհրդարանի ստորին պալատ) քաղաքական կառույցների հանձնաժողովի նախագահ Մարկո Ռոմանոն, արտաքին գործերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հանս-Փեթեր Պորտմանը, ինչպես նաեւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Շվեյցարիայի պատվիրակության ղեկավար Դամիան Կոտիեն:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ շրջանակը, եւ մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Շվեյցարացի խորհրդարանականներին են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն ու 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետեւանքները: Զրույց է ծավալվել նաեւ Շվեյցարիայում ուղղակի ժողովրդավարության կազմակերպման ու իրականացման իրավական մեխանիզմների եւ գործառույթների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներն առանձին աշխատանքային հանդիպում են ունեցել Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի համանախագահների հետ:

On June 6-9, at the invitation of Switzerland-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group of the Swiss Parliament the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the NA Armenia-Switzerland Friendship Group Eduard Aghajanyan, members of the Friendship Group Vladimir Vardanyan, Heriknaz Tigranyan, Andranik Kocharyan, Maria Karapetyan were in the Swiss Confederation on a working visit.
The members of the RA NA delegation took part in the reception jointly organized by the Embassy of Armenia to Switzerland and the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Swiss Confederation.
Numerous representatives of the executive and legislative authorities of Switzerland, the Federal Department of Foreign Affairs, the civil society and the Swiss Armenian community were present at the reception.
The speakers highly appreciated the bilateral relations formed between Armenia and Switzerland, talked about the joint work done and the outlined programmes and presented the priorities of Armenia.
Within the framework of the visit with the Chair of the Security Policy Committee of the State Council (Upper Chamber of Parliament) of Switzerland Werner Salzmann, the Chair of the Legal Affairs Committee Carlo Sommaruga, The Chair of the Political Institutions Committee Mathias Zopfi, Chair of the Political Institutions Committee of the National Council (Lower Chamber of Parliament) Marco Romano, the Deputy Chair of Foreign Affairs Committee Hans-Peter Portmann, as well as the Head of Swiss Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Damien Cottier had meetings the members of RA National Assembly delegation.
During the meetings the whole scope of bilateral relations was discussed, and ideas were exchanged on the regional developments. The problem of the Nagorno Karabakh and the humanitarian consequences of 44-day war were presented to the Swiss parliamentarians. A talk was held also over the organization and implementation of direct democracy and the legal mechanism and functions in Switzerland.
The members of the RA NA delegation had separate working meeting with the Co-Chairs of Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group.