ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացումը կարեւոր է Հայաստանի համար: Կարծում եմ, որ մենք շատ անելիքներ ունենք, պետք է հետեւենք, որ պահպանվեն համաձայնագրի իրականացման սկզբունքները: Այս մասին ասել է  ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն «Աջակցություն ՀՀ արդարադատության նախարարությանը` ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից բխող օրենսդրության մոտարկման գործընթացում» ծրագրի ղեկավար Միկելե Դինելիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է զրպարտությունը քրեականացնող օրինագծին՝ նշելով, որ այն չի բխում համաձայնագրի սկզբունքներից:
Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ իր տպավորությամբ հեղափոխությունից հետո իշխանությունը մերժել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ուստիեւ ողջունել է, որ ԵՄ-ն ակտիվորեն քննարկում է համաձայնագրի իրականացման հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ անհրաժեշտ է ոչ թե ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը համաձայնեցնել Հայաստանի իրավիճակին, այլ՝ Հայաստանում առկա իրավիճակը փորձել համաձայնեցնել ժողովրդավարության սկզբունքներին. պետք է ոչ թե փորձել հարմարվել հայաստանյան իրականությանը, այլ՝ Հայաստանը տանել ժողովրդավարացման ճանապարհով:
Միկելե Դինելին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ծրագրի նպատակն է աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ իրականացնելու օրենքների մոտարկման գործողությունները: Ծրագրի ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը  հանձն է առել իրականացնելու համաձայնագրով նախատեսված պահանջները:  Մշակվելու են համապատասխան ուղեցույցներ, գործիքակազմ, որոնք կօգնեն գործընթացներն իրականացնելիս:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ծրագրի փորձագետներ Մուշեղ Եկմալյանն ու Ամալյա Ոսկանյանը:
Մուշեղ Եկմալյանի ներկայացմամբ՝ մոտարկումը համաձայնագրի ողնաշարն է, համաձայն որի՝ ՀՀ-ԵՄ շուրջ 300 օրենսդրական ակտ, հրամանագիր եւ հրաման պետք է մոտարկվեն՝ ՀՀ համապատասխան օրենսդրությունը փոփոխելով: Նույն սկզբունքը եւ գործիքակազմը կիրառվել է նաեւ մյուս երկրներում: Նա ընդգծել է, որ քաղաքական ընդդիմությունը պետք է հետեւողական լինի համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի իրականացման հարցում: Փորձագետը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է դասընթացներ անցկացնել Արդարադատության նախարարության, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար: ՀՀ Ազգային ժողովում դասընթացներ կկազմակերպվեն  Պետական-իրավական եւ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների փորձագետների համար:
Փորձագետ Ամալյա Ոսկանյանը ներկայացրել է մոտարկման իրավական գործընթացը, ծանոթացրել գործիքակազմին:
«Ազգային ժողովն առանցքային դեր ունի այս գործընթացում: Նոր օրենքները պետք է մշակվեն համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան: Կարեւորում եմ աշխատանքը խորհրդարանի հետ»,- ասել է Միկելե Դինելին:
Ծրագրի փորձագետները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու օրենքների նախագծերի մոտարկման ուսուցման հարցում:

“The implementation of the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement is very important for Armenia. I think that we have a lot to do, we should make sure that the principles of implementation of the agreement are followed,” the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan noted at the meeting with Michele Dinelli, the Programme manager of the Support to the RA Ministry of Justice in the process of approximation of the legislation stemmed from the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
The Committee Chair referred to the bill criminalizing defamation, noting that it does not follow the principles of the agreement.
Taguhi Tovmasyan underlined that her impression is that after the revolution, the Government has rejected the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, therefore welcomed that the EU is actively discussing the implementation of the agreement.
The Committee Chair added that it is necessary not to harmonize the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the situation in Armenia, but to try to harmonize the current situation in Armenia with the principles of democracy. We should not try to adapt to the reality in Armenia, but to lead Armenia the way in democratization.
Michele Dinelli thanked the Committee Chair and the experts for receiving him. He noted that the purpose of the Programme the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement is to support the RA Government to implement the approximation of laws. According to the Programme manager, the Government of Armenia has undertaken to implement the requirements of the agreement. Appropriate guidelines and toolkits will be developed to assist in the implementation of the process.
The Programme experts Mushegh Yekmalyan and Amalya Voskanyan also participated in the meeting.
According to Mushegh Yekmalyan, the approximation is the backbone of the agreement, in accordance to which, about 300 RA-EU legislative acts, decrees and order should be approximated by amending the RA relevant legislation. The same principle and toolkit have been applied in other countries too. He stressed that the political opposition should be consistent in implementing the roadmap of the agreement. The expert informed that it is planned to hold trainings for the representatives of the Ministry of Justice, as well as the representatives of the civil society in the near future. The trainings will be organized for the experts of the Standing Committee on State and Legal Affairs in the RA National Assembly.
The expert Amalya Voskanyan presented the legal process of approximation and introduced the toolkit.
“The National Assembly has a key role in this process. New laws should be drafted in accordance with the requirements of the agreement. I attach importance to the work with parliament,” Michele Dinelli said.