ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացումը կարեւոր է Հայաստանի համար: Կարծում եմ, որ մենք շատ անելիքներ ունենք, պետք է հետեւենք, որ պահպանվեն համաձայնագրի իրականացման սկզբունքները: Այս մասին ասել է  ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն «Աջակցություն ՀՀ արդարադատության նախարարությանը` ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից բխող օրենսդրության մոտարկման գործընթացում» ծրագրի ղեկավար Միկելե Դինելիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է զրպարտությունը քրեականացնող օրինագծին՝ նշելով, որ այն չի բխում համաձայնագրի սկզբունքներից:
Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ իր տպավորությամբ հեղափոխությունից հետո իշխանությունը մերժել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ուստիեւ ողջունել է, որ ԵՄ-ն ակտիվորեն քննարկում է համաձայնագրի իրականացման հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ անհրաժեշտ է ոչ թե ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը համաձայնեցնել Հայաստանի իրավիճակին, այլ՝ Հայաստանում առկա իրավիճակը փորձել համաձայնեցնել ժողովրդավարության սկզբունքներին. պետք է ոչ թե փորձել հարմարվել հայաստանյան իրականությանը, այլ՝ Հայաստանը տանել ժողովրդավարացման ճանապարհով:
Միկելե Դինելին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ծրագրի նպատակն է աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ իրականացնելու օրենքների մոտարկման գործողությունները: Ծրագրի ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը  հանձն է առել իրականացնելու համաձայնագրով նախատեսված պահանջները:  Մշակվելու են համապատասխան ուղեցույցներ, գործիքակազմ, որոնք կօգնեն գործընթացներն իրականացնելիս:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ծրագրի փորձագետներ Մուշեղ Եկմալյանն ու Ամալյա Ոսկանյանը:
Մուշեղ Եկմալյանի ներկայացմամբ՝ մոտարկումը համաձայնագրի ողնաշարն է, համաձայն որի՝ ՀՀ-ԵՄ շուրջ 300 օրենսդրական ակտ, հրամանագիր եւ հրաման պետք է մոտարկվեն՝ ՀՀ համապատասխան օրենսդրությունը փոփոխելով: Նույն սկզբունքը եւ գործիքակազմը կիրառվել է նաեւ մյուս երկրներում: Նա ընդգծել է, որ քաղաքական ընդդիմությունը պետք է հետեւողական լինի համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի իրականացման հարցում: Փորձագետը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է դասընթացներ անցկացնել Արդարադատության նախարարության, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար: ՀՀ Ազգային ժողովում դասընթացներ կկազմակերպվեն  Պետական-իրավական եւ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների փորձագետների համար:
Փորձագետ Ամալյա Ոսկանյանը ներկայացրել է մոտարկման իրավական գործընթացը, ծանոթացրել գործիքակազմին:
«Ազգային ժողովն առանցքային դեր ունի այս գործընթացում: Նոր օրենքները պետք է մշակվեն համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան: Կարեւորում եմ աշխատանքը խորհրդարանի հետ»,- ասել է Միկելե Դինելին:
Ծրագրի փորձագետները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու օրենքների նախագծերի մոտարկման ուսուցման հարցում:

Реализация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (СЕPA ) имеет важное значение для Армении. Думаю, нам предстоит многое сделать, мы должны убедиться, что принципы документа реализуются. Об этом заявила председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в ходе встречи с руководителем программы “Содействие Министерству юстиции РА в процессе сближения законодательства по СЕPA Микеле Динелли.
Председатель комиссии коснулась законопроекта о криминализации клеветы, заметив, что он не соответствует принципам Соглашения.
Т.Товмасян подчеркнула, что, по ее мнению, после революции власти отвергли СЕPA , и поэтому приветствует факт активного обсуждения Евросоюзом реализации документа.
Председатель комиссии добавила, что необходимо не согласовывать Соглашение с ситуацией в Армении, а попытаться гармонизировать нынешнюю ситуацию в РA с принципами демократии. Не следует пытаться приспособиться к армянским реалиям, надо вести Армению по пути демократизации.
Микеле Динелли, поблагодарив за прием,   отметил, что цель соответствующей программы СЕPA – содействие   правительству Армении по гармонизации законов. По словам руководителя проекта, правительство РА взяло на себя выполнение требований Соглашения. Для оказания помощи в реализации процессов будут разработаны соответствующие руководящие принципы и инструменты.
Во встрече также приняли участие эксперты проекта М.Экмалян и А.Восканян.
По Екмаляну, стержнем СЕPA является сближение, согласно которому около 300 законодательных актов, указов и распоряжений РА-ЕС должны быть гармонизированы путем изменения соответствующего законодательства Армении. Тот же принцип и инструменты применялись и в других странах. Он подчеркнул, что политическая оппозиция должна быть последовательной в реализации “дорожной карты” документа. Эксперт сообщил, что в ближайшее время планируется проведение тренингов для представителей Минюста, а также гражданского общества. В НС будут организованы курсы для экспертов постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и по вопросам европейской интеграции.
Эксперт А.Восканян представила правовой процесс гармонизации, ознакомила с инструментарием.
“Национальное Собрание играет ключевую роль в этом процессе. Новые законы должны быть разработаны в соответствии с требованиями СЕPA . Я придаю большое значение работе с парламентом”, - отметил Микеле Динелли.
Эксперты проекта выразили готовность оказать помощь в вопросах обучения гармонизации законопроектов.