ՀՀ հաշվեքննիչ պալատը 2021 թ. իրականացրել է 94 հաշվեքննություն, որից 72-ը՝ ՀՊ-ի 2021 թ. գործունեության ծրագրի առաջին մասի շրջանակում, 19-ը գործունեության երկրորդ ծրագրի՝ ռիսկերի վրա հիմնված մեթոդաբանությամբ հաստատված հաշվեքննությունների շրջանակում, իսկ 3-ը՝ ծրագրի երրորդ մասի՝ միջազգային պայմանագրերով նախատեսված համատեղ միջոցառումների շրջանակում:
ՀՊ-ի 2021 թ. գործունեության ծրագրի երկրորդ մասի շրջանակում նախատեսված 30 հաշվեքննությունից ավարտվել է 19-ը, իսկ մնացած 11-ը դեռեւս շարունակվում է:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ՀՊ-ի հաշվեքննության շրջանակը ներառել է օրինականության, տնտեսման, ինչպես նաեւ ծախսային եւ նպատակային արդյունավետության առումով ռիսկային եւ առավել նշանակալի ոլորտներ՝ հաշվի առնելով ՀՊ-ի ռեսուրսները:
Իրականացված 19 հաշվեքննության արդյունքով ՀՊ-ի կողմից հաստատված ընթացիկ եզրակացությունները սահմանված ժամկետներում ներկայացվել են Ազգային ժողովին, ՀՀ կառավարությանը եւ համապատասխան հաշվեքննության օբյեկտներին:
Ատոմ Ջանջուղազյանն ընդգծել է օրենսդիր մարմնի հետ գործակցության կարեւորությունը:
Նա նշել է, որ ՀՊ-ի հաշվեքննությունների արդյունքները որոշակի պարբերականությամբ քննության առարկա են դառնում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Քննարկման արդյունքում ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի 2021 թ. գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումն ընդունվել է ի գիտություն:
Այս հարցը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 13-ի արտահերթ նիստում:

Аудиторская палата (АП) РА в 2021 г. провела 94 проверки, 72 из которых проведены в прошлом году в рамках первой части плана мероприятий, 19 - в рамках аудитов, утвержденных рисково-ориентированной методологией второй части плана мероприятий, а 3 – в рамках совместных мероприятий, предусмотренных международными соглашениями в третьей части программы.
Председатель АП отметил, что в отчетном году в сферу аудита палаты входили рискованные и более значимые направления с точки зрения законности, экономичности, а также рентабельности, с учетом ресурсов возглавляемой им структуры.
По результатам проведенных 19 проверок текущие заключения АП своевременно представлены Национальному Собранию, Правительству РА и соответствующим объектам аудита.
А.Джанджугазян подчеркнул важность сотрудничества с законодательной властью.
Он отметил, что результаты аудитов АП периодически рассматриваются в Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
По итогам обсуждения ежегодное сообщение о деятельности АП в 2021 г. принято к сведению.
Вопрос обсуждался 13 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.