ՀՀ հաշվեքննիչ պալատը 2021 թ. իրականացրել է 94 հաշվեքննություն, որից 72-ը՝ ՀՊ-ի 2021 թ. գործունեության ծրագրի առաջին մասի շրջանակում, 19-ը գործունեության երկրորդ ծրագրի՝ ռիսկերի վրա հիմնված մեթոդաբանությամբ հաստատված հաշվեքննությունների շրջանակում, իսկ 3-ը՝ ծրագրի երրորդ մասի՝ միջազգային պայմանագրերով նախատեսված համատեղ միջոցառումների շրջանակում:
ՀՊ-ի 2021 թ. գործունեության ծրագրի երկրորդ մասի շրջանակում նախատեսված 30 հաշվեքննությունից ավարտվել է 19-ը, իսկ մնացած 11-ը դեռեւս շարունակվում է:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ հաշվետու տարում ՀՊ-ի հաշվեքննության շրջանակը ներառել է օրինականության, տնտեսման, ինչպես նաեւ ծախսային եւ նպատակային արդյունավետության առումով ռիսկային եւ առավել նշանակալի ոլորտներ՝ հաշվի առնելով ՀՊ-ի ռեսուրսները:
Իրականացված 19 հաշվեքննության արդյունքով ՀՊ-ի կողմից հաստատված ընթացիկ եզրակացությունները սահմանված ժամկետներում ներկայացվել են Ազգային ժողովին, ՀՀ կառավարությանը եւ համապատասխան հաշվեքննության օբյեկտներին:
Ատոմ Ջանջուղազյանն ընդգծել է օրենսդիր մարմնի հետ գործակցության կարեւորությունը:
Նա նշել է, որ ՀՊ-ի հաշվեքննությունների արդյունքները որոշակի պարբերականությամբ քննության առարկա են դառնում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Քննարկման արդյունքում ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի 2021 թ. գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումն ընդունվել է ի գիտություն:
Այս հարցը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 13-ի արտահերթ նիստում:

The RA Audit Chamber conducted 94 audits in 2021, 72 of which - within the framework of the first part of the 2021 action plan of the Audit Chamber, 19 of which - within the framework of the audits approved by the risk-based methodology of the second part of the action plan, and 3 - within the framework of the joint activities envisaged by the international agreements of the third part of the action plan.
19 out of 30 audits envisaged within the framework of the second part of the 2021 action plan of the Audit Chamber were completed. The rest 11 audits are still ongoing.
Atom Janjughazyan, the Chairman of the RA Audit Chamber, said that the scope of the auditing of the Audit Chamber included risky and more significant areas in terms of legality, economy, as well as cost and targeted efficiency in the reporting year, taking into account the resources of the Audit Chamber.
As a result of the 19 audits conducted, the current conclusions approved by the Audit Chamber were submitted to the National Assembly, the RA Government and the relevant objects of audits in a timely manner.
Atom Janjughazyan stressed the importance of cooperation with the legislative body.
He noted that the results of the audits of the Audit Chamber are periodically reviewed in the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
As a result of the debate, the annual report on the activities of the RA Audit Chamber for 2021 was accepted as an information.
This issue was debated at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs held on June 13.