Հունիսի 15-ին ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությունը ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանի եւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Այնուհետեւ այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել Եղեռնը հավաստող վավերագրերին եւ փաստաթղթերին:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ հարգում է Եղեռնի զոհերի հիշատակը եւ խաղաղություն ցանկանում մեր երկրին:

15 июня делегация во главе с Председателем ПА ОБСЕ Маргаретой Седерфельт посетила мемориал в Цицернакаберде – в сопровождении главы делегации НС РА в ПА ОБСЕ, депутата фракции "Гражданский договор" Э.Агаджаняна и члена делегации М.Карапетян.
Гости возложили цветы к Вечному огню жертвам Геноцида армян и почтили минутой молчания память Св.Мучеников. Затем они посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с материалами и документами, свидетельствующими о преступлении.
Председатель ПА ОБСЕ Маргаретта Седерфельт внесла запись в Книгу почетных гостей музея, отметив, что с уважением относится к памяти жертв Геноцида и желает мира нашей стране.