Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եզրափակիչ ելույթ է ունեցել հունիսի 15-ին ԱԺ-ում 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ:
Եզրափակիչ ելույթում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել 2021 թ. բյուջեի կատարարման հաշվետվության շահագրգիռ քննարկումների համար: Գործադիրի ղեկավարը փաստել է, որ բյուջեն երկրի առանցքային փաստաթղթերից է: «Բյուջեի թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ ֆինանասական հատկանիշները նախորդ 5 ամիսների ընթացքում բազմակողմանի հրապարակային քննարկվել են:  Քննարկումներում առանձնակի տեղ են զբաղեցրել Արցախն ու 2021 թ. ընթացքում Հայաստանի կառավարության կողմից Արցախին հատկացված ֆինանսական աջակցությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

On June 15, in the National Assembly the Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a final speech during the discussion of the annual report of the state budget execution for 2021.
In his final speech the Prime Minister thanked the participants for the concerned debates of the budget execution report for 2021. The Head of the executive body has documented that the budget is one of the key documents of the country. “During the previous 5 months, the political, economic and financial features of the budget were comprehensively and publicly discussed. In the discussions Artsakh and the financial support allocated to Artsakh by the Government of Armenia during the year 2021 had a special place,” Nikol Pashinyan said.