ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հունիսի 15-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Լիլիթ Գալստյանը («Հայաստան» խմբակցություն) եւ Աննա Մկրտչյանը («Պատիվ ունեմ» խմբակցություն):
Ողջունելով հյուրերի այցը մեր երկիր՝ Թագուհի Թովմասյանը երախտագիտություն է հայտնել Մարգարետա Սեդերֆելտին՝ իր նամակներին արձագանքելու համար, որոնցում անդրադարձել է նաեւ Արցախի խնդիրներին եւ արցախահայության իրավունքներին: Խոսելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրադրության մասին՝ նա մտահոգիչ է համարել ադրբեջանական զինուժի ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերի ուշադրությունը հրավիրել է սահմանամերձ համայնքների բնակիչների իրավունքների պաշտպանության խնդրի վրա՝ նշելով, որ դրանք պարբերաբար ոտնահարվում են ադրբեջանցիների կողմից: Կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ նա, միեւնույն ժամանակ, անընդունելի է համարել պարտադրված խաղաղությունը եւ հավելել, որ այդ ուղղությամբ բավարար ջանքեր չեն գործադրվում: Թագուհի Թովմասյանը խնդիրների լուծման հարցում կարեւորել է միջազգային հանրության գործուն աջակցությունը:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ կարծիք հայտնելով, որ հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ: Ընդգծվել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման եւ արցախահայերի՝ իրենց հայրենիքում խաղաղ ու անվտանգ ապրելու կարեւորությունը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի ոչ ակտիվ գործունեությանը: Բարձրացվել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցը եւ այս առումով ընդգծվել ԵԱՀԿ-ի դերակատարությունը:
Պատգամավորները մանրամասներ են ներկայացրել մեր երկրի ներքաղաքական խնդիրների վերաբերյալ: Նրանք նշել են, որ վերջին շրջանում ընդդիմության կազմակերպած հավաքների ընթացքում տեղի են ունեցել մարդու իրավունքների խախտման ու խոսքի ազատության ոտնահարման դեպքեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵՄ դերակատարությանը, ժողովրդավարական գործընթացներին ԵԱՀԿ ԽՎ աջակցության ձեւաչափին, մեր երկրում ժողովրդավարական կառույցների հզորացմանն ուղղված քայլերին եւ այլ հարցերի:

15 июня председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам   Т.Товмасян встретилась с делегацией во главе с Председателем ПА ОБСЕ Маргаретой Седерфельт, находящейся с рабочим визитом в Армении. Во встрече приняли участие члены делегации НС РА в ПА ОБСЕ Л.Галстян (фракция "Армения") и А.Мкртчян (фракция "Честь имею").
Приветствуя визит гостей в нашу страну, Т.Товмасян поблагодарила г-жу Седерфельт за ответы на ее письма, в которых она также коснулась проблем Арцаха и прав арцахских армян. Говоря о ситуации на армяно-азербайджанской границе, она выразила озабоченность вторжением азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении. Председатель комиссии обратила внимание гостей на вопрос защиты прав жителей приграничных населенных пунктов, отметив, что они регулярно нарушаются азербайджанцами. Подчеркнув важность установления мира в регионе, она в то же время сочла неприемлемым принудительный мир и добавила, что в этом направлении предпринимаются недостаточные усилия. Т.Товмасян подчеркнула важность действенной поддержки международного сообщества в решении проблем.
Депутаты оппозиционных фракций коснулись урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, выразив мнение, что конфликт еще не разрешен. Особо выделена важность реализации права народа Арцаха на самоопределение и на жизнь в мире и безопасности на своей родине. В этом контексте отмечена пассивность сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Поднят вопрос защиты прав перемещенных лиц в результате 44-дневной войны и в этом аспекте подчеркнута роль ОБСЕ.
Депутаты представили подробности по внутриполитическим вопросам РА. Они отметили, что во время недавних митингов оппозиции имели место нарушения прав человека и свободы слова.
Стороны также коснулись роли ЕС в урегулировании НК- конфликта, формата поддержки ПА ОБСЕ демократических процессов, шагов по укреплению демократических структур в Армении и других вопросов.