ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հունիսի 15-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Լիլիթ Գալստյանը («Հայաստան» խմբակցություն) եւ Աննա Մկրտչյանը («Պատիվ ունեմ» խմբակցություն):
Ողջունելով հյուրերի այցը մեր երկիր՝ Թագուհի Թովմասյանը երախտագիտություն է հայտնել Մարգարետա Սեդերֆելտին՝ իր նամակներին արձագանքելու համար, որոնցում անդրադարձել է նաեւ Արցախի խնդիրներին եւ արցախահայության իրավունքներին: Խոսելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրադրության մասին՝ նա մտահոգիչ է համարել ադրբեջանական զինուժի ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերի ուշադրությունը հրավիրել է սահմանամերձ համայնքների բնակիչների իրավունքների պաշտպանության խնդրի վրա՝ նշելով, որ դրանք պարբերաբար ոտնահարվում են ադրբեջանցիների կողմից: Կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ նա, միեւնույն ժամանակ, անընդունելի է համարել պարտադրված խաղաղությունը եւ հավելել, որ այդ ուղղությամբ բավարար ջանքեր չեն գործադրվում: Թագուհի Թովմասյանը խնդիրների լուծման հարցում կարեւորել է միջազգային հանրության գործուն աջակցությունը:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ կարծիք հայտնելով, որ հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ: Ընդգծվել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման եւ արցախահայերի՝ իրենց հայրենիքում խաղաղ ու անվտանգ ապրելու կարեւորությունը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի ոչ ակտիվ գործունեությանը: Բարձրացվել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցը եւ այս առումով ընդգծվել ԵԱՀԿ-ի դերակատարությունը:
Պատգամավորները մանրամասներ են ներկայացրել մեր երկրի ներքաղաքական խնդիրների վերաբերյալ: Նրանք նշել են, որ վերջին շրջանում ընդդիմության կազմակերպած հավաքների ընթացքում տեղի են ունեցել մարդու իրավունքների խախտման ու խոսքի ազատության ոտնահարման դեպքեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵՄ դերակատարությանը, ժողովրդավարական գործընթացներին ԵԱՀԿ ԽՎ աջակցության ձեւաչափին, մեր երկրում ժողովրդավարական կառույցների հզորացմանն ուղղված քայլերին եւ այլ հարցերի:

On June 15, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the delegation led by the OSCE PA President Margareta Cederfelt being in Armenia on a working visit. The members of the RA NA delegation to OSCE PA Lilit Galstyan (Armenia Faction) and Anna Mkrtchyan (With Honor Faction) took part in the meeting.
Welcoming the guests’ visit to our country, Taguhi Tovmasyan expressed her gratitude to Margareta Cederfelt for responding to her letters, where she also touched upon the problems of Artsakh and the rights of Artsakh Armenians. Speaking about the situation on the Armenian-Azerbaijani border, she considered concerning the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of the Republic of Armenia. The Committee Chair drew the guests’ attention to the problem of the protection of the rights of the residents of the border communities, noting that they are periodically violated by the Azerbaijanis. Highlighting the establishment of peace in the region, at the same time she considered unacceptable the imposed peace and added that sufficient efforts are made in that direction. Taguhi Tovmasyan emphasized the practical support of the international community in the solutions of the problems.
The MPs of the opposition factions referred to the settlement of the Nagorno Karabakh (NK), opining that the conflict is not solved yet. The importance of the exercise of the right to self-determination of the Artsakh people and the Artsakh Armenians living free and secure in their homeland was stressed. In this context a reference was made to non-active activities of the OSCE Minsk Group Chairmanship format. The issue of the protection of the rights of the persons displaced as a consequence of the 44-day war and in this respect the role of the OSCE was underlined.
The MPs gave details about the inner-political problems of our country. They noted that in the recent period during the assemblies organized by the opposition cases of violation of human rights and freedom of speech were carried out.
The sides also related to the role of the European Union in the NK conflict settlement, the OSCE PA assistance format in the democratic processes, steps aimed at strengthening of democratic structures in our country and other issues.