Կարգավիճակն ինքնանպատակ չէ, եւ ԼՂ հակամարտության էությունը չպետք է մոռանալ. Արուսյակ Ջուլհակյան
Արցախյան հարցն ի սկզբանե եւ միշտ ՀՀ-ի կողմից դիտարկվել է որպես իրավունքի, անվտանգության հարց: Վարչապետն ասել է այն, ինչն ի սկզբանե միշտ եղել է հակամարտության հիմքում. մենք գնում ենք արցախահայության իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանության ուղղությամբ, եւ այդ համատեքստում մեզ համար կարգավիճակը պետք է լինի ոչ թե նպատակ, այլ՝ միջոց. ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ նշել է պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը՝ հունիսի 15-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ հնչեցրած պարզաբանմանը վերաբերող լրագրողների հարցին պատասխանելով:
Արուսյակ Ջուլհակյանի դիտարկմամբ՝ ըստ վարչապետի՝ կարգավիճակը չպետք է լինի մեզ համար նպատակ, այլ պետք է լինի միջոց՝ արցախահայության անվտանգությունը եւ իրավունքներն ապահովելու համար:
Խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը, կարեւորելով ՀՀ վարչապետի ելույթը, նշել է, որ փորձ է արվում փակել այն ճեղքը, որը կար հանրության եւ, ըստ էության, բանակցության գործընթացի միջեւ: «Հանրությունն, ըստ էության, տեղեկացված չի եղել բանակցային գործընթացից: Համախմբվելու համար խաղաղության օրակարգի շուրջ՝ կարեւոր է, որ բոլորս իմանանք, թե ինչ է կատարվել, ինչ է կատարվում Արցախի հարցի շուրջ, եւ ինչ ճանապարհով պետք է առաջ շարժվենք՝ կառավարելով բոլոր այն ռիսկերը, որոնք առաջացել են»,- ասել է պատգամավորը:
Ընդգծվել է նաեւ, որ խոսելով հետքայլի մասին՝ պետք է հասկանալ, թե ինչ ելակետային տվյալներ են եղել, եւ հետքայլ ասելով՝ ինչ պետք է հասկանալ:
«Կարգավիճակն ինքնանպատակ չէ, եւ ԼՂ հակամարտության բուն էությունը չպետք է մոռանալ»,- շեշտել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Արթուր Հովհաննիսյանն էլ նշել է, որ առաջնորդվում են Արցախի ժողովրդի իրավունքների իրացման եւ անվտանգության երաշխավորման ճանապարհով:
«Մենք խոսում ենք շարունակական գործընթացի մասին. Ռոբերտ Քոչարյանի պայմանավորվածությունները շարունակել է Սերժ Սարգսյանը: Սերժ Սարգսյանի պայմանավորվածություններն ավարտվել են 2018 թ., երբ նա հայտարարել է, որ մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ, ըստ էության, պատերազմն անխուսափելի է, եւ մեր առջեւ դրվել են պայմաններ, որոնք անընդունելի են ՀՀ-ի համար: Դրանից հետո տեղի է ունեցել այն, ինչ տեղի է ունեցել: Եւ հիմա բանակցային գործընթացներում կան հստակ ամրագրված սկզբունքներ, որոնք այն ժամանակվա ՀՀ իշխանություններն ընդունել են բանակցային հիմք: Մենք չէինք կարող հաշվի չառնել այս ամենը: Հիմա էլ բանակցություններն ընթանում են Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների եւ իրավունքների իրացման համար, որոնցից պետք է բխեցնել կարգավիճակը»,- ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը, համաձայն որի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու, եւ շրջանառվում են, մասնավորապես, Աննա Վարդապետյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի անունները: Խմբակցության քարտուղարը պատասխանել է, որ հաստատված որոշման մասին հասարակությունը կտեղեկանա առաջիկայում:
Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ընդդիմության որոշ պատգամավորներին մանդատներից զրկելու վերաբերյալ կան քննարկումներ, որոնք հանրային պահանջի արդյունք են: Բազմաթիվ քաղաքացիներ, տեսնելով ընդդիմության վարքագիծը, եւ թե ինչպես են ընդդիմադիրներն օգտագործում պատգամավորական մանդատը, նման պահանջ են ներկայացրել: «Խմբակցության տարբեր պատգամավորներ ունեն տարբեր կարծիքներ, սակայն որոշում դեռեւս չկա»,- ասել է պատգամավորը:
Ծովինար Վարդանյանը թեմայի վերաբերյալ հավելել է, որ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանն է, ու արդեն որերորդ անգամն է՝ նա չի մասնակցում հանձնաժողովի նիստերին: Հանձնաժողովի նախագահին մանդատից զրկելու հարցը խմբակցության ներսում դեռ չի քննարկվել:
Նշենք, որ ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցներին չեն մասնակցել «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները:

Status is Not End in Itself, and We Shall Not Forget the Essence of the NK Conflict: Arusyak Julhakyan
From the beginning and always the Artsakh issue has been observed by the Republic of Armenia as an issue of right and security. The prime Minister has said that what has always been on the basis of the conflict: we are going to the direction of the protection of rights and security of the Artsakh Armenians, and in that context the status for us should not be an aim, but a means. On June 15, the deputy Arusyak Julhakyan noted during the parliamentary briefings following the NA regular sittings answering to the question referring to the clarification given by the RA Prime Minister Nikol Pashinyan on the Artsakh status.
As Arusyak Julhakyan observed, according to the Prime Minister, the status should not be an aim for us, but should be a means for ensuring the security and rights of the Artsakh Armenians.
Highlighting the RA Prime Minister’s speech, the Secretary of the Faction Artur Hovhannisyan has noted that an attempt is made to close the crack that is between the community and the negotiation process, in essence. To consolidate on the peace agenda, it is important that we all know what has happened, what is happening on the Artsakh issue, and on that way we should go forward, managing all the risks, which have emerged,” the deputy said.
It was also underlined that speaking about step back, we should understand what baseline data have been, and saying step back what should we understand.
“The status is not end in itself, and we should not forget the very essence of the Nagorno Karabakh conflict,” Arusyak Julhakyan stressed.
Artur Hovhannisyan has also noted that they are led by the execution of the Artsakh people’s rights and ensuring security.
“We speak about the continuous process: Serzh Sargsyan continued Robert Kocharyan’s agreements. Serzh Sargsyan’s agreements ended in 2018, when he announced that we have appeared in a situation, when, in fact, the war is inevitable, and conditions have been before us, which are unacceptable for the Republic of Armenia. After that it has happened what has happened. And now in the negotiation processes there are distinctly stipulated principles, which the RA authorities of that time have accepted as a negotiation ground. We could not take into consideration all this. Now the negotiations are going on for the execution of the guarantees and rights of the Artsakh people’s security,” Artur Hovhannisyan said.
During the briefings a reference was made to the information published in the press, according to which, the Civil Contract Faction has a candidate for the RA Prosecutor General’s candidate, and in particular, the names of Anna Vardapetyan and Vladimir Vardanyan are circulated. The Secretary of the Faction answered that the society will be informed about the approved decision in the near future.
According to Artur Hovhannisyan, there are discussions on depriving some deputies of their mandates, which are a result of public demand. Numerous citizens, seeing the behavior of the opposition, and how the opposition uses the parliamentary mandate, presented such demand. “Different deputies have different opinions, but there is no decision yet,” the deputy said.
Tsovinar Vardanyan has added on the theme that the Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs is the deputy of the Armenia Faction Vahe Hakobyan, who has not participated in the Committee sittings many times. The issue of depriving from mandate the Committee Chair has not been discussed yet.
Let us note that the Armenia and With Honor factions did not take part in the parliamentary briefings following the NA regular sittings.