Կարգավիճակն ինքնանպատակ չէ, եւ ԼՂ հակամարտության էությունը չպետք է մոռանալ. Արուսյակ Ջուլհակյան
Արցախյան հարցն ի սկզբանե եւ միշտ ՀՀ-ի կողմից դիտարկվել է որպես իրավունքի, անվտանգության հարց: Վարչապետն ասել է այն, ինչն ի սկզբանե միշտ եղել է հակամարտության հիմքում. մենք գնում ենք արցախահայության իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանության ուղղությամբ, եւ այդ համատեքստում մեզ համար կարգավիճակը պետք է լինի ոչ թե նպատակ, այլ՝ միջոց. ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ նշել է պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը՝ հունիսի 15-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ հնչեցրած պարզաբանմանը վերաբերող լրագրողների հարցին պատասխանելով:
Արուսյակ Ջուլհակյանի դիտարկմամբ՝ ըստ վարչապետի՝ կարգավիճակը չպետք է լինի մեզ համար նպատակ, այլ պետք է լինի միջոց՝ արցախահայության անվտանգությունը եւ իրավունքներն ապահովելու համար:
Խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը, կարեւորելով ՀՀ վարչապետի ելույթը, նշել է, որ փորձ է արվում փակել այն ճեղքը, որը կար հանրության եւ, ըստ էության, բանակցության գործընթացի միջեւ: «Հանրությունն, ըստ էության, տեղեկացված չի եղել բանակցային գործընթացից: Համախմբվելու համար խաղաղության օրակարգի շուրջ՝ կարեւոր է, որ բոլորս իմանանք, թե ինչ է կատարվել, ինչ է կատարվում Արցախի հարցի շուրջ, եւ ինչ ճանապարհով պետք է առաջ շարժվենք՝ կառավարելով բոլոր այն ռիսկերը, որոնք առաջացել են»,- ասել է պատգամավորը:
Ընդգծվել է նաեւ, որ խոսելով հետքայլի մասին՝ պետք է հասկանալ, թե ինչ ելակետային տվյալներ են եղել, եւ հետքայլ ասելով՝ ինչ պետք է հասկանալ:
«Կարգավիճակն ինքնանպատակ չէ, եւ ԼՂ հակամարտության բուն էությունը չպետք է մոռանալ»,- շեշտել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Արթուր Հովհաննիսյանն էլ նշել է, որ առաջնորդվում են Արցախի ժողովրդի իրավունքների իրացման եւ անվտանգության երաշխավորման ճանապարհով:
«Մենք խոսում ենք շարունակական գործընթացի մասին. Ռոբերտ Քոչարյանի պայմանավորվածությունները շարունակել է Սերժ Սարգսյանը: Սերժ Սարգսյանի պայմանավորվածություններն ավարտվել են 2018 թ., երբ նա հայտարարել է, որ մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ, ըստ էության, պատերազմն անխուսափելի է, եւ մեր առջեւ դրվել են պայմաններ, որոնք անընդունելի են ՀՀ-ի համար: Դրանից հետո տեղի է ունեցել այն, ինչ տեղի է ունեցել: Եւ հիմա բանակցային գործընթացներում կան հստակ ամրագրված սկզբունքներ, որոնք այն ժամանակվա ՀՀ իշխանություններն ընդունել են բանակցային հիմք: Մենք չէինք կարող հաշվի չառնել այս ամենը: Հիմա էլ բանակցություններն ընթանում են Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների եւ իրավունքների իրացման համար, որոնցից պետք է բխեցնել կարգավիճակը»,- ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը, համաձայն որի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու, եւ շրջանառվում են, մասնավորապես, Աննա Վարդապետյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի անունները: Խմբակցության քարտուղարը պատասխանել է, որ հաստատված որոշման մասին հասարակությունը կտեղեկանա առաջիկայում:
Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ընդդիմության որոշ պատգամավորներին մանդատներից զրկելու վերաբերյալ կան քննարկումներ, որոնք հանրային պահանջի արդյունք են: Բազմաթիվ քաղաքացիներ, տեսնելով ընդդիմության վարքագիծը, եւ թե ինչպես են ընդդիմադիրներն օգտագործում պատգամավորական մանդատը, նման պահանջ են ներկայացրել: «Խմբակցության տարբեր պատգամավորներ ունեն տարբեր կարծիքներ, սակայն որոշում դեռեւս չկա»,- ասել է պատգամավորը:
Ծովինար Վարդանյանը թեմայի վերաբերյալ հավելել է, որ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանն է, ու արդեն որերորդ անգամն է՝ նա չի մասնակցում հանձնաժողովի նիստերին: Հանձնաժողովի նախագահին մանդատից զրկելու հարցը խմբակցության ներսում դեռ չի քննարկվել:
Նշենք, որ ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցներին չեն մասնակցել «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները:

А.Джулакян: “Статус – не самоцель, нельзя забывать суть НК-конфликта”
“Арцахский вопрос всегда рассматривался Республикой Армения как вопрос права и безопасности. Премьер-министр отметил, что изначально всегда было основой конфликта. Мы идем к защите прав и безопасности армян Арцаха, и в этом контексте статус для нас должен быть не целью, а средством”, - подчеркнула депутат А.Джулакян в ходе парламентских брифингов по итогам очередных заседаний НС, отвечая на вопрос журналистов относительно озвученного 15 июня разъяснения Премьер-министра РА Н.Пашиняна по статусу Арцаха.
По наблюдению депутата, согласно премьеру, статус должен быть для нас не целью, а средством обеспечения безопасности и прав арцахских армян.
“Статус – не самоцель, нельзя забывать суть НК-конфликта”, - подчеркнула А.Джулакян.
Секретарь фракции А.Ованнисян, придав важное значение выступлению Премьер-министра РА, отметил, что предпринимается попытка ликвидировать брешь между обществом и, по сути, переговорным процессом. “Общественность, по сути, не была проинформирована о переговорном процессе. Для того, чтобы объединиться вокруг мирной повестки, важно, чтобы мы все знали, что произошло, что происходит по Арцахскому вопросу, и как мы должны двигаться вперед, управляя всеми возникшими рисками”, - заметил он.
А.Ованнисян подчеркнул, что они руководствуются реализацией прав и обеспечением безопасности народа Арцаха.
“Мы говорим о последовательном процессе – С.Саргсян продолжил договоренности Р.Кочаряна. Договоренности С.Саргсяна закончились в 2018 г., когда он заявил, что мы находимся в ситуации, когда, по сути, война неизбежна, и перед нами поставлены неприемлемые для Армении условия. После этого произошло то, что произошло. И сейчас в переговорном процессе есть четко закрепленные принципы, которые тогдашние власти РА взяли за основу переговоров. Мы не могли не учитывать все это. Ныне идут переговоры по обеспечению безопасности и реализации прав народа Арцаха, из которых и должен исходить статус”, - подчеркнул А.Ованнисян.
В ходе брифинга также сделана ссылка на опубликованную в прессе информацию, согласно которой у фракции "Гражданский договор" есть кандидат на должность Генерального прокурора РА, в частности муссируются имена А.Вардапетян и В.Варданяна. Секретарь фракции ответил, что общество в ближайшее время будет проинформировано о принятом решении.
По А.Ованнисяну, ведутся дискуссии о лишении некоторых депутатов от оппозиции мандатов, что является итогом общественного требования. Многие граждане, видя поведение оппозиции и то, как она использует депутатский мандат, выдвинули подобное требование. "У разных депутатов фракции различные мнения, но решения пока нет", - резюмировал он.
Ц.Варданян в русле темы добавила, что председателем Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам является депутат фракции "Армения" В.Акопян, который уже в который раз не участвовал в заседаниях комиссии. Вопрос лишения председателя комиссии мандата пока не обсуждался во фракции.
Фракции "Армения" и "Честь имею" не принимали участия в парламентских брифингах по итогам очередных заседаний НС.