ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամներն Իրանում են
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը, խմբի անդամներ Մարիամ Պողոսյանը, Նարեկ Բաբայանը եւ Ռուստամ Բաքոյանը հունիսի 16-ին Իրանում հանդիպել են ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Կողմերը բարձր են գնահատել երկու պետությունների բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հարյուրավոր տարիների պատմություն ունեն եւ կառուցվել են փոխվստահության ու փոխադարձ հարգանքի հիման վրա: Պատգամավորները համոզմունք են հայտնել, որ նման հանդիպումներն ու փոխայցերը նպաստում են տարբեր ոլորտներում հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանը:
Ընդգծվել է Իրանի իշխանության եւ ժողովրդի ջերմ վերաբերմունքը հայ համայնքի նկատմամբ, նշվել, որ հայերն ակտիվ դերակատարություն ունեն երկրի հասարակական-քաղաքական, մշակութային կյանքում:
Անդրադարձ է եղել հետպատերազմյան իրավիճակին, մի շարք հումանիտար խնդիրների լուծման կարեւորությանը, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին:
Քննարկվել են երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն ընդգծել են Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, ինչպես նաեւ Թավրիզում՝ Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու անհրաժեշտությունը:

Члены группы дружбы Армения-Иран в ИРИ
16 июня руководитель парламентской группы дружбы Армения-Иран Г.Папоян, члены группы М.Погосян, Н.Бабаян, Р.Бакоян встретились с членами группы дружбы Иран-Армения  парламента ИРИ.
Стороны высоко оценили дружественные отношения между двумя государствами, которые имеют вековую историю, сложились на взаимном доверии и взаимоуважении. Депутаты выразили уверенность, что такие встречи и взаимные визиты способствуют углублению и расширению армяно-иранских дружественных связей в различных сферах.
Подчеркнуто теплое отношение властей и народа ИРИ к армянской общине, отмечено, что армяне играют активную роль в общественно-политической и культурной жизни страны.
Затронуты послевоенная ситуация, решение ряда гуманитарных вопросов, усилия по установлению мира и стабильности в регионе.
Обсуждены вопросы развития двусторонних экономических отношений, расширения сотрудничества в сельском хозяйстве, энергетике и ряде других сфер. Собеседники подчеркнули необходимость создания взаимообразно генеральных консульств обеих стран – ИРИ в Капане, РА – в Тебризе.