Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Արթուր Դավթյանի, Նաիրա Հովսեփյանի եւ Աղասի Մկոյանի թեկնածությունները: Հարցն «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 135-րդ հոդվածի սահմանած կարգով քննարկվել է հունիսի 27-ի արտահերթ նստաշրջանում:
Առաջադրված թեկնածուների կենսագրությունը, գործունեությունը եւ անցած ուղին պատգամավորներին ներկայացրել է ԲԴԽ անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը:
Ներկայացնելով իր տեսլականը՝ Արթուր Դավթյանը կարծիք է հայտնել, որ դատական իշխանությունը՝ որպես անկախ եւ ինքնուրույն ճյուղ, պետք է առավել ջանքեր գործադրի, որպեսզի իր առաքելությանը համապատասխան նպաստի իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացմանը, արդար եւ անաչառ արդարադատության իրականացմանը:
Անդրադառնալով դատական արդարադատության իրականացմանը՝ Արթուր Դավթյանն ընդգծել է, որ միայն դատական ակտերի եւ դրանց կայացման ամբողջ ընթացքի մշտադիտարկման արդյունքում է հնարավոր գնահատել գործընթացի արդյունավետությունը: Նա խոսել է ոլորտի՝ օրենսդրական լուծում պահանջող խնդիրներից եւ այս համատեքստում կարեւորել օրենսդրի հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
«Հակակոռուպցիոն դատարանի եւ դատավորների գործունեությունը կրկնակի պատասխանատվություն է ենթադրում, քանի որ օրենքների, արդարադատության հանդեպ հանրության պատկերացումները, ընկալումները տարիներ շարունակ խեղվել են կոռուպցիոն ռիսկերի պատճառով: Հետեւաբար, հակակոռուպցիոն դատարանը՝ որպես արդարադատություն իրականացնող մարմին, կոռուպցիոն հանցագործությունների, դրանց իրականացման հարցում պետք է զրո հանդուժողականություն ցուցաբերի, ինչը կարող է հիմք լինել՝ կոռուպցիոն սխեմաները, ինստիտուտները բացառելու համար»,- ասել է Արթուր Դավթյանը:
Առաջադրված մյուս թեկնածուն՝ Նաիրա Հովսեփյանը, 26 տարուց ավելի է գործունեություն է ծավալում դատական համակարգում: Նրա գնահատմամբ՝ օրենքը փորձություն է անցնում Առաջին ատյանի դատարանում, քանի որ հենց Առաջին ատյանի դատավորն է տեսնում օրենքի բացերը: Թեկնածուի խոսքով՝ լինելով Առաջին ատյանի դատարանի դատավոր՝ ինքը բազմիցս բարձրաձայնել է այդ խնդիրների մասին, ինչի արդյունքում օրենսդրական լուծումներ են տրվել:
Աղասի Մկոյանն էլ անդրադարձել է դատարանների ծանրաբեռնվածության խնդրին, կարեւորել այս հարցում օրենսդիր մարմնի գործուն մասնակցությունը: Նա վստահեցրել է, որ իր գիտելիքները եւ փորձը կներդնի ի շահ Հակակոռուպցիոն պալատի կայացման ու զարգացման:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры А.Давтяна, Н.Овсепян и А.Мкояна на вакантную должность судьи Судейской коллегии по гражданским делам Антикоррупционной палаты Кассационного суда (АП КС). Вопрос обсуждался 27 июня на внеочередном заседании, в соответствии со ст.135 “Регламента НС”.
Член ВСС Д.Хачатурян представил депутатам биографии, трудовую деятельность указанных кандидатов.
А.Давтян, представляя свое видение, выразил мнение, что судебная власть, как независимая и автономная ветвь власти, должна прилагать больше усилий, чтобы способствовать реализации принципа верховенства закона, отправлению справедливого и беспристрастного правосудия.
Касаясь осуществления судебной юстиции, А.Давтян подчеркнул, что оценить эффективность процесса можно только в результате мониторинга судебных актов и всего процесса их принятия. Он коснулся проблем сферы, требующих законодательного решения, и в этом контексте подчеркнул эффективное взаимодействие с законодателем.
“Деятельность антикоррупционного суда и судей подразумевает двойную ответственность, так как общественное восприятие закона и справедливости годами искажается из-за коррупционных рисков. Поэтому антикоррупционный суд как орган, осуществляющий правосудие, должен проявлять нулевую терпимость к коррупционным преступлениям и их совершению, что может быть основанием для исключения коррупционных схем и институтов”, - заметил А.Давтян.
Н.Овсепян работает в судебной системе более 26 лет. По ее словам, закон проходит проверку в суде первой инстанции, так как судья суда первой инстанции видит пробелы в законе. По словам кандидата, будучи судьей суда первой инстанции, она неоднократно поднимала данные вопросы, в результате чего были предоставлены законодательные решения.
А.Мкоян коснулся также вопроса перегруженности судов, подчеркнув активное участие в этом вопросе законодательной власти. Он заверил, что вложит свои знания и опыт в создание и развитие АП.