ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 29-ին ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ Միքայել Խարապյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ներկաներին Ռամկավար ազատական կուսակցության 100-ամյակի առթիվ` մաղթելով ակտիվ եւ արդյունավետ գործունեություն: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է մեկդարյա կուսակցության կենսունակության եւ ավանդույթների պահպանման կարեւորությունը եւ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել օրերս ԱԺ բակում Ռամկավար ազատական կուսակցության հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանն աջակցելու համար:
Մտքեր են փոխանակվել Հայկական սփյուռքում` ներառյալ Մերձավոր Արեւելքը, Եվրոպան, Ամերիկան եւ Ավստրալիան, Ռամկավար ազատական կուսակցության պատմական եւ ներկա գործունեության ու ծրագրերի շուրջ:
Հանդիպման ավարտին ՌԱԿ ատենապետը կուսակցության 100-ամյա խորհրդանշական հուշամեդալ է նվիրել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին:

On June 29, the RA NA President Alen Simonyan received the Chairman of the Central Board of Ramgavar Azatakan/Liberal Party Michael Kharabian
The RA NA President congratulated the attendees on the 100th anniversary of Ramgavar Liberal Party, wishing them active and effective activities. Alen Simonyan underlined the importance of the viability of the Party and preservation of its traditions and remaining faithful to democratic values.
The guests thanked the RA NA President for supporting the event dedicated to the 100th jubilee of the establishment of Ramgavar Liberal Party in the NA Park recently.
Ideas were exchanged over the past and current activities of Ramgavar Liberal Party and programmes of Ramgavar Liberal Party in the Armenian Diaspora, including the Near East, Europe, America and Australia.
At the end of the meeting the Chairman of the Ramgavar Liberal Party presented a symbolic commemorative medal to the RA NA President Alen Simonyan.