Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Լիլիթ Գրիգորյանի, Արտակ Կրկյաշարյանի եւ Մուշեղ Հարությունյանի թեկնածությունները:
Հարցն ԱԺ հունիսի 29-ի արտահերթ նստաշրջանում քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 135-րդ հոդվածի սահմանած կարգով:
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը մանրամասնել է Լիլիթ Գրիգորյանի, Արտակ Կրկյաշարյանի եւ Մուշեղ Հարությունյանի կենսագրական տվյալներն ու գործունեությունը:
Թեկնածու Արտակ Կրկյաշարյանը կարծիք է հայտնել, որ կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ ու անզիջում պայքարը ժողովրդավարական եւ իրավական պետությունների առաջնային խնդիրներից մեկն է: Այս առումով նա հատկանշական է համարել այն հանգամանքը, որ ՀՀ կառավարությունը «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը եւ դրա իրականացման 2019-2022 թթգ միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշմամբ առանձնահատուկ կարեւորել է հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի էական փոփոխությունը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգի կայացման եւ շարունակական զարգացման տեսանկյունից կարեւորվել է հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատարանների ստեղծումը: Թեկնածուի կարծիքով՝ կոռուպցիոն բնույթի գործերով մասնագիտացված քննությունը նոր մակարդակի կհասցնի ոլորտում պայքարի արդյունավետությունը: Այս համատեքստում Արտակ Կրկյաշարյանը կարեւորել է հակակոռուպցիոն պալատի եւ նրա դատավորների դերը: Թեկնածուի համոզմամբ՝ ընտրվելու դեպքում իր փորձն ու մասնագիտական գիտելիքները թույլ կտան պատշաճ իրականացնելու Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավորի պարտականությունները:
Հաջորդ թեկնածու Մուշեղ Հարությունյանը, անդրադառնալով արդարադատական համակարգի առանձնահատկություններին, դրանցից նշել է, մասնավորապես, որոշ գործերի ձգձգումները: Դա, ըստ նրա, կարող է հանգեցնել դատական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության նվազմանը, կասկածի տակ դնել կոռուպցիոն գործերի քննության ոլորտում պետության կարողություններն ու հանձնառությունները: Ուշացած արդարադատության առումով Մուշեղ Հարությունյանն առանձնակի ընդգծել է հակակոռուպցիոն պալատի գործունեությունն ու դերը: Նա նաեւ ներկայացրել է այն շարժառիթները, որոնք իր թեկնածությունն առաջադրելու հիմք են տվել եւ խոսել մասնագիտական գործունեությունից:
ԱԺ պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանն իր ելույթում անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում Կառավարության ձեռնարկած քայլերին: Նշվել է, որ 2018 թ. հետո արձանագրվել է կոռուպցիայի ընկալման համաթվի կտրուկ աճ: Դա նշանակում է, որ իշխանությունը կարողացել է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունները մշակել այնպես, որ ոչ միայն ստեղծվել է հակակոռուպցիոն մարմինների շղթա, այլ նաեւ ձեւավորվել է կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային ընկալում: Ըստ Հերիքնազ Տիգրանյանի՝ քաղաքական իշխանությունը ցույց է տվել, որ ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարելու իրական կամք:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры Л.Григорян, А.Кркяшаряна и М.Арутюняна на вакантную должность судьи Судейской коллегии по расследованию коррупционных преступлений Антикоррупционной палаты Кассационного суда (АП КС).
Вопрос обсуждался на внеочередном заседании НС 29 июня в порядке, установленном ст.135 "Регламента НС".
Член ВСС Д.Хачатурян подробно представил биографические данные и деятельность вышеуказанных кандидатов.
А.Кркяшарян выразил мнение, что эффективная и бескомпромиссная борьба с коррупцией является одним из приоритетных вопросов демократического и правового государства. В этой связи он счел знаменательным тот факт, что Правительство РА своим постановлением “Об утверждении антикоррупционной стратегии РА и программы мероприятий по ее реализации на 2019-2022 гг.” придавало особое значение существенному изменению антикоррупционной институциональной системы. Особое внимание было уделено созданию специализированных антикоррупционных судов в плане становления и постоянного развития институциональной системы противодействия коррупции. По мнению кандидата, специализированное расследование дел о коррупции позволит вывести эффективность борьбы на местах на новый уровень. В этом контексте А.Кркяшарян подчеркнул роль АП и ее судей. По его словам, в случае избрания опыт и профессиональные знания позволят ему надлежащим образом выполнять свои обязанности судьи АП КС.
М.Арутюнян, говоря об особенностях системы правосудия, упомянул, в частности, проволочки в некоторых случаях. По его словам, это может привести к снижению доверия населения к судебной системе, поставить под сомнение способность и готовность государства расследовать дела о коррупции. Говоря о запоздалом правосудии, М.Арутюнян особо подчеркнул деятельность и роль АП. Он также представил мотивы, побудившие его выдвинуть свою кандидатуру, рассказал о своей профессиональной деятельности.
Депутат НС Э.Тигранян коснулась шагов, предпринятых правительством в борьбе с коррупцией. Отмечалось, что после 2018 г. произошел резкий рост восприятия коррупции. Это означает, что правительству удалось разработать антикоррупционные стратегии таким образом, что была создана не только цепочка антикоррупционных органов, но и общественное восприятие коррупции. По Э.Тигранян, политические власти показали, что у них есть реальная воля к борьбе с коррупцией.
Согласно "Регламенту НС", кандидат на должность судьи КС избирается тайным голосованием не менее чем тремя пятыми от общего числа голосов депутатов.