Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Լիլիթ Գրիգորյանի, Արտակ Կրկյաշարյանի եւ Մուշեղ Հարությունյանի թեկնածությունները:
Հարցն ԱԺ հունիսի 29-ի արտահերթ նստաշրջանում քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 135-րդ հոդվածի սահմանած կարգով:
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը մանրամասնել է Լիլիթ Գրիգորյանի, Արտակ Կրկյաշարյանի եւ Մուշեղ Հարությունյանի կենսագրական տվյալներն ու գործունեությունը:
Թեկնածու Արտակ Կրկյաշարյանը կարծիք է հայտնել, որ կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ ու անզիջում պայքարը ժողովրդավարական եւ իրավական պետությունների առաջնային խնդիրներից մեկն է: Այս առումով նա հատկանշական է համարել այն հանգամանքը, որ ՀՀ կառավարությունը «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը եւ դրա իրականացման 2019-2022 թթգ միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշմամբ առանձնահատուկ կարեւորել է հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի էական փոփոխությունը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգի կայացման եւ շարունակական զարգացման տեսանկյունից կարեւորվել է հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատարանների ստեղծումը: Թեկնածուի կարծիքով՝ կոռուպցիոն բնույթի գործերով մասնագիտացված քննությունը նոր մակարդակի կհասցնի ոլորտում պայքարի արդյունավետությունը: Այս համատեքստում Արտակ Կրկյաշարյանը կարեւորել է հակակոռուպցիոն պալատի եւ նրա դատավորների դերը: Թեկնածուի համոզմամբ՝ ընտրվելու դեպքում իր փորձն ու մասնագիտական գիտելիքները թույլ կտան պատշաճ իրականացնելու Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավորի պարտականությունները:
Հաջորդ թեկնածու Մուշեղ Հարությունյանը, անդրադառնալով արդարադատական համակարգի առանձնահատկություններին, դրանցից նշել է, մասնավորապես, որոշ գործերի ձգձգումները: Դա, ըստ նրա, կարող է հանգեցնել դատական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության նվազմանը, կասկածի տակ դնել կոռուպցիոն գործերի քննության ոլորտում պետության կարողություններն ու հանձնառությունները: Ուշացած արդարադատության առումով Մուշեղ Հարությունյանն առանձնակի ընդգծել է հակակոռուպցիոն պալատի գործունեությունն ու դերը: Նա նաեւ ներկայացրել է այն շարժառիթները, որոնք իր թեկնածությունն առաջադրելու հիմք են տվել եւ խոսել մասնագիտական գործունեությունից:
ԱԺ պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանն իր ելույթում անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում Կառավարության ձեռնարկած քայլերին: Նշվել է, որ 2018 թ. հետո արձանագրվել է կոռուպցիայի ընկալման համաթվի կտրուկ աճ: Դա նշանակում է, որ իշխանությունը կարողացել է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունները մշակել այնպես, որ ոչ միայն ստեղծվել է հակակոռուպցիոն մարմինների շղթա, այլ նաեւ ձեւավորվել է կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային ընկալում: Ըստ Հերիքնազ Տիգրանյանի՝ քաղաքական իշխանությունը ցույց է տվել, որ ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարելու իրական կամք:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:

The Supreme Judicial Council nominated the candidacies of Lilit Grigoryan, Artak Krkiasharyan and Mushegh Harutyunyan for the vacant position of the judge of the judicial composition of the corruption crime investigation of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation.
The item was debated at NA June 29 extraordinary session with the order established by Article 135 of the constitutional law the NA Rules of Procedure.
The candidate Artak Krkiasharyan opined that the effective and uncompromising fight against corruption is one of the prior problems of the democratic and legal states. In this respect he considered remarkable the fact that the RA Government especially emphasized the essential change of the anti-corruption institutional system by the decision on Approving the RA Anti-Corruption Strategy and 2019-2022 programme of measures of Its Implementation. In terms of the establishment and the continuous development of the institutional system of the fight against corruption the creation of the anti-corruption specialized courts was highlighted. In the candidate’s opinion, the specialized investigation on corruption cases will reach to a new level the efficiency of the fight in the sphere. In this context, Artak Krkiasharyan attached importance the role of the Anti-Corruption Chamber and its judges. To the candidate’s conviction, in case of being elected his experience and professional knowledge will allow decently implementing the duties of the judge of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation.
The next candidate Mushegh Harutyunyan, touching upon the peculiarities of the justice system, and noted particularly the delays of some cases. That, according to him, can result in the decrease of public trust towards the judicial system, put under doubt the capacities and commitments of the state in the sphere of investigation of corruption cases. With respect to the late justice, Mushegh Harutyunyan especially underlined the activity and the role of the Anti-Corruption Chamber. He also presented the motivations, which gave a basis for nominating his candidacy and spoke about the specialized activity.
In her speech the NA deputy Heriknaz Tigranyan referred to the steps undertaken by the Government in the fight against corruption. It was noted after 2018, abrupt increase of the Corruption Perceptions Index was recorded. It means that the power could work out the anti-corruption strategies in a way that not only a chain of anti-corruption bodies was created, but also public perception towards the corruption was also formed. According to Heriknaz Tigranyan, the political power showed that it has real will for fighting against corruption.
According to the law the NA Rules of Procedure, the candidate for a judge of the Court of Cassation is elected by secret ballot, by at least three fifth of the votes of the total number of the deputies by secret ballot.